" jokainen on oman onnensa seppä "
Onko kommunisti ulkoistanut oman onnensa sepän, itsensä ulkopuolelle ?
Mikäli suomi olisi täysin kommunistinen ja kommunisti ei silti olisi tyytyväinen niin olisiko vika silti itsen ulkopuolella ?
Onko kommunismi pakoa ottaa itse vastuu omasta onnellisuudestaan ?
Ulkoistaako kommunisti vastuun onnellisuidestaan
2
109
Vastaukset
- Andes.Pohdiskus
Ulkoistaako kommunisti vastuun onnellisuudestaan ?
Sinänsä kysymys joka vaatii pohdiskelua ? Politiikka kuten uskontokin perustuu samalle logiikalle. Mitään muuta kuin oppikirjan nimi ja esille tuodut liput ja kuvat eivät sanottavasti eroa toisistaan. Vertauksen vuoksi kuvat Roomalaiskatolisesta kirkosta ja saksalaisten puoluepäiviltä täyttävät tuon ehdon. Esillepano on parmeaa ja "sananjulistajat" ovat niiden etupuolella. On vain yksi totuus ja yksi aate. Kuitenkin ajattelevaaa kuulijaa ihmetyttää tuo samankaltaisuus. Mitään ei saa nyt heti vaan "hämärässä tulevaisuudessa jonka koitosta kuulijalle ei ole mitään näyttöä." Toisen mukaan sitten ylösnousemuksen jälkeen toisen sitten kun valta on täydellistynyt. Toinen antaa vastuun "kansojen kaitselmukselle ja historian kansallemme antaman tehtävän" hoidettavaksi. Toinen siihen että kun lujasti uskoo saa kaiken jättää "johdatuksen hoitoon". Siis molemmat ulkoistavat elämänsä ja ovat onnellisia. Toiset joutuvat kapinoidessaan joko maanpääliseen "helvettiin" tai sen pelkoon. Toisille taas sopivissa olosuhteissa kohtalo on sama ja "helvetin" korvaa "leiritys". Se joka kykenee huomaa sen mikä on oikein , pysyä pois joukkoliikkeistä ja olla "oman onnensa seppä" siinä kiistaton totuus !!- teloitusrähmä
Kommunisti on kommunisti, vaikka se puhuisi mitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411413Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.961397- 1681291
- 681071
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59930Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849