ILMAN SOTIA/TERRORISMIA EI ASEMYYNTIÄ

Ei lääkebisneskään kukoista jos ihmiset olisi terveitä.

Ja sama aseissa. Ja niin vain kävi että:

"USA:n asemyynti uuteen ennätykseen mustana perjantaina"

http://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/usan-asemyynti-uuteen-ennatykseen-mustana-perjantaina/554545/
865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Venäjällä pelottelemalla USA rahastaa EUroopassa ja kauppahan käy kuin häkä.

Lisää puolustusmäärärahoja, hävittäjäkauppoja yms.

Esim. Suomessa kokkareet ovat olleet ihan fobioissaan USAn vyöryttämän mediasuolteen takia.

Lisäksi USA hyötyy tietysti pitämällä perustamalleen NATOlle ovet auki ja ottaa hyödyn siitäkin.

Äänestä
  • USA poisti Vietnamilta aseiden ostokiellon, nyt USAn talous nousee kohisten kun Vitnam ostaa sieltä aseet, ellei ostakin sitten muualta, niin minä tekisin.

    Maani tuhoojalta en ostaisi mitään.

    Äänestä

President Eisenhower warned of the rise of the military industrial complex in his 1961 farewell address.

Making weapons has become a U.S. specialty, with 47 American companies filling the top 100 grossing slots in the world.

www.businessinsider.com/top-25-us-defense-companies-2012-2

Äänestä

Da Nangin lentotukikohta oli avainpaikkoja, kun amerikkalaisjoukkojen määrä nousi kymmenistätuhansista satoihintuhansiin. Toinen keskus oli etelämpänä sijaitseva Cam Ranhin lahti, jonka suurta satamaa täydentää lentokenttä.

Nyt Vietnam ja Yhdysvallat valmistelevat luonnonkatastrofeissa käytettävän asevoimien kaluston varastointia Da Nangiin ja Yhdysvaltain laivaston vierailuoikeuksia Cam Ranhiin. Molemmat hankkeet vauhdittuivat, kun presidentti Barack Obama aloitti sunnuntaina vierailun Vietnamiin ja ilmoitti maanantaina, että Yhdysvallat kumoaa vuosikymmeniä voimassa olleen aseidenvientikiellon.

Obama painotti, ettei asevientikiellon lopettaminen liity mitenkään Kiinaan vaan on osa suhteiden normalisointia, mutta Kiina on hyvin vahvasti läsnä Yhdysvaltojen ja Vietnamin suhteiden lämmittelyssä.

Suhteiden normalisointi käynnistyi jo vuonna 1994, kun silloinen presidentti Bill Clinton purki Vietnamin kauppasaarron.

http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1463974873490

Jaaha, nyt sitten Kiinan rajoja miehitetään, ja EUssa venäjän, mitä on tekeillä?

Äänestä

Muslimit ovat kaikkein innokkaimpia aseiden ostajia. He hankkivat aseensa vaikka kiven silmästä. Miksi suvakit eivät kiinnitä tähän asiaan mitään huomiota?

Äänestä

Moderni sodankäynti, eri maissa eri tavoin... eikä kukaan meinaa nähdä mitä on tapahtumassa...

Äänestä

Ei Monsantolle, ei natolle.

Äänestä

Ennen kuin Valtojen puolustusministeriö oli Department of Defence, se oli Department of War eli SOTAMINISTERIÖ.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Functionx kirjoitti:

Ei lääkebisneskään kukoista jos ihmiset olisi terveitä.

Ja sama aseissa. Ja niin vain kävi että:

"USA:n asemyynti uuteen ennätykseen mustana perjantaina"

http://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/usan-asemyynti-uuteen-ennatykseen-mustana-perjantaina/554545/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu