Liittoihin en ole koskaan kuulunut enkä mene

olen aina ollut rikkuri.
13107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kokoomusvajukki taas vauhdissa.

Äänestä

ay liikkeet ovat tuhonneet suomen lähinnä naurettavilla vaatimuksillaan. yritystoiminta on täysin kuollutta. kiitos työväen rahoja huijaavien ay pomojen.

Äänestä
  • Kokoomus on Suomen suurin tuhopuolue.

    Äänestä

Näin on, avioliitot on perheestä.

Äänestä

No, jos on liitto voi päästä, kyllä se työttömyskassan takia kannattaa. Mulla ei ole useimpien toimenkuvien aikana ollut sellaiseen pääsyn mahdollisuutta. Vain kaks kertaa olis enkä mennyt. Joo.
Ripeä pitäisi käänteissään olla aina vaan ja yhä vaan.

Äänestä

liitot vain rahastaa työstä aviosta kirkkoon.

Äänestä
  • Hörönlörön höpinää sulta taas.

    Äänestä

Olen töissä Hakaniemessä.

Äänestä
  • Kokkare aivopieree taas.

    Äänestä

"ay liikkeet ovat tuhonneet suomen lähinnä naurettavilla vaatimuksillaan. yritystoiminta on täysin kuollutta."

Taas jälleen oli joku saksalaisen työrintaman (DAF) puolestapuhuja vauhdissa. Suomalainen yrittäjä on niin tyhmä ettei yritystoiminta kannata vaikak työvoima olisi ilmaista orjatyövoimaa.
Katsos kun yritystoiminta ei ole kiinni työvoimasta vaan siitä, että yritystoiminta tuottaa markkinakelpoista tavaraa ja palvelua. Suomalainen yrittäjä ei kykene uudistumaan eli elämään markkinoiden muutosten mukana.

Ei se ajattelu riitä, että näin tehtiin yrittäjän vaarin aikaan ja tämän saman mallin pitäisi sopia myös tähän päivään. Suomalainen yrittäjä ei osaa kuunnella tavaroiden ja palvelusten käyttäjiä vaan luulee pärjäävänsä tyhmällä sanelulla: tätä me tuotamme ja tyytykää siihen jatkossakin. Älkää valittako.

Suomalainen yrittäjä ei ymmärrä tuotekehittelyn ideaa lainkaan vaan aina selittää samaa tyhmää mantraa: työvoima on liian kallista. Yrittäjä ei ymmärrä sitä, että palkka työvoima on juuri sitä joka käyttää tuotettuja tavaroita ja palveluita.

Työvoimalla ja asiakkailla on oltava riittävä ostovoima tuotettuja tavaroita ja palveluita kohtaan. Kyllä hyvä tavara ja palvelu on aina kelvannut.

Suomalainen yrittäjä ei tajua lainkaan sitä MIKSI ja KENELLE niitä kaikkia tavaroita ja palveluita tuotetaan. Ei varmastikaan varastojen kasvua varten, vaan käyttäjillä on oltava "kykyä" tavaroiden ja palveluiden käyttämiseen.

Äänestä
  • Kapitalistin tilipäivä - 3%:n osinkovero olisi iso
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14265434/kapitalistin-tilipaiva---3n-osinkovero-olisi-iso

    Kapitalistin tilipäivä - 3 %:n osinkovero tuottaisi enemmän kuin nykyinen 30 % vero, koska suurin osa ei maksa osingoista veroja lainkaan tai juurikaan

    -

    Kokeillaanko 3 %:n veroa Suomessa? – Tuottaa enemmän kuin 30 % vero

    http://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/kokeillaanko-3-n-veroa-suomessa-tuottaa-enemman-kuin-30-vero-6546725

    "Osakesäästäjien Keskusliitto väittää, että kaikkia koskeva kolmen prosentin osinkovero tuottaa enemmän kuin 30 prosentin osinkovero, jota maksavat vain piensijoittajat. Vantaalaisella kirjoittajalla on siihen liittyvä idea.

    Osinkojen verotuksessa on Suomessa vallalla suuri vääryys. Jos olet varakas suursijoittaja, voit järjestää sijoituksesi niin, että vältyt osinkoveroilta. Piensijoittaja sen sijaan maksaa täysimääräiset verot. Piensijoittajat eli tavalliset palkansaajat.

    Asiaa käsiteltiin taannoin Ylen MOT-ohjelmassa ”Kapitalistin tilipäivä”. Ohjelmassa kerrottiin, miten varakkaat yksityishenkilöt, suursijoittajat ja yhteisöt käyttävät verosuunnittelua. Vakuutuskuoreen sijoittajat välttyvät kokonaan osinkoveroilta (Pääministeri Juha Sipilän varoja on piilotettu vakuutuskuoriin, kuten media on kertonut). Kaikkein rikkaimmille suomalaisille ei ole mikään ongelma ostaa 10 prosenttia pörssiyhtiöstä ja välttää osinkoverot.

    Tätä verokohtelua perustellaan yleensä riskillä. Varakas suursijoittaja muka kantaa suuremman riskin sijoittaessaan suuren summan rahaa yritykseen. Todellisuudessahan vähäisiä summia sijoittava piensijoittaja kantaa suhteessa paljon suuremman riskin kuin suursijoittaja".

    -

    Tiedän paremman osinkoverojen tuottotavan, joka toisi valtiolle lisää verotuloja. Poistetaan pääomatuloista kaikki etuoikeutetut verottomat tai vähemmän verotetut osingot, ja verotetaan niistä oikeasti AINA OIKEASTI se 30 % ja 30 000 euroa ylittävältä osalta 34 %. Myös yksityishenkilön ja kuolinpesän saamasta osingosta 15 prosenttia on nykyisin verovapaata tuloa, niitäkin pitäisi verottaa 30 %:n mukaan, kyllähän työttömänkin pikkutuloja verotetaan.

    Tässä nähdään että pääomatulojen saajat ovat tuhonneet Suomen, siis lähinnä EKokoomusmafialaiset.

    Äänestä

Mutta olet tietenkin nauttinut liittojen neuvottelemista työehtosopimuksista? Tätä kutsutaan toisen perseellä tuless istumiseksi ja siipeikyksi.

Äänestä

Kuuluin Helsingin kirvesmiesten ammattiosastoon 26 vuotta. Vihdoin ja viimein osasivat potkaista urhon keskuudestaan pois jokunen vuosi sitten. Lähdettyäni entisten pois potkittujen vastaavien mestareiden ja työmaa-insinöörien kanssa yhdessä koulun penkille kirjaimellisesti likimain vuoden ajaksi. Tuli uusi ammattitutkinto muttei sentään ammattia. Tosin nyt on sitten kiinteistöalan teknistä tietoa vaikka muille jakaa ihan omasta takaa. Tänään vihdoin ja viimein raijasin kellarin kätköistä 9 kuormaa lähinnä maalausalan tuotteita ihka omaan käyttöön vihdoin ja viimein. Pistetään hihat heilumaa ja muutetaan lihoiksi eräänlainen elämän työ tai edes ainakin osa sitä. Testataan kiinteistöalan markkinoiden toimivuus vielä konkreettisesti malliin kysyntä ja tarjonta Etelä-Helsingissä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työmies52 kirjoitti:

olen aina ollut rikkuri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu