Joel 3:9- Julistakaa tämä pakanakansain seassa, alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit. Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi. Sanokoon heikko: "Minä olen sankari." Käykää avuksi, tulkaa, kaikki kansakunnat joka taholta. He kokoontuvat sinne. Anna, Herra, sankariesi astua sinne alas. Lähtekööt liikkeelle, hyökätkööt kansakunnat Joosafatin laaksoon; sillä siellä hän istuu tuomitsemassa kaikkia pakanakansoja, joka taholta tulleita. Lähettäkää sirppi, sillä sato on kypsynyt. Tulkaa polkemaan, sillä kuurna on täynnä ja kuurna-altaat pursuvat ylitse; sillä heidän pahuutensa on suuri.
Meluavia joukkoja, meluavia joukkoja ratkaisulaaksossa! Sillä lähellä on Herran päivä ratkaisulaaksossa. Aurinko ja kuu käyvät mustiksi, ja tähdet kadottavat valonsa.
Herra ärjyy Siionista ja antaa äänensä kuulua Jerusalemista, ja taivaat ja maa järkkyvät; mutta Herra on kansansa suoja, Israelin lasten turva.
Ja te tulette tietämään, että minä olen Herra, teidän Jumalanne, joka asun Siionissa, pyhällä vuorellani. Ja Jerusalem on oleva pyhä, ja vieraat eivät enää kulje sen läpi.
Meluavia joukkoja, meluavia joukkoja ratkaisulaaksossa! Sillä lähellä on Herran päivä ratkaisulaaksossa. Aurinko ja kuu käyvät mustiksi, ja tähdet kadottavat valonsa.
Herra ärjyy Siionista ja antaa äänensä kuulua Jerusalemista, ja taivaat ja maa järkkyvät; mutta Herra on kansansa suoja, Israelin lasten turva.
Ja te tulette tietämään, että minä olen Herra, teidän Jumalanne, joka asun Siionissa, pyhällä vuorellani. Ja Jerusalem on oleva pyhä, ja vieraat eivät enää kulje sen läpi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Meluavia joukkoja, meluavia joukkoja ratkaisulaaksossa!
Sillä lähellä on Herran päivä ratkaisulaaksossa.
Ja siellä ratkaistaan se kenelle kuuluu koko alue Egyptin purosta Tiikris virtaan asti. Israelille on muuten luvattu koko tuo alue, sanoipa maailma mitä tahansa.
Joten Ranskan on aivan turha keksiä omia malleja jolla se saisi paleille oman maan ilman, että he itse, neuvottelisivat rauhan ehdoista Israeilin kanssa
Ja meluavia homo-lespo laumoja...!
Nuo asiat ratkaistaan, kun Jeesus tulee niin ihmiset Ja maan kuninkaat ja ylimykset ja sotapäälliköt ja rikkaat ja väkevät ja kaikki orjat ja vapaat kätkeytyivät luoliin ja vuorten rotkoihin ja sanoivat vuorille ja kallioille: "Langetkaa meidän päällemme ja kätkekää meidät hänen kasvoiltansa, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsan vihalta! Sillä heidän vihansa suuri päivä on tullut, ja kuka voi kestää?"
Sillä ensi töikseen hän käskee tuomaan eteensä kaikki vihollisensa,
jotka eivät Jeesusta minään pitäneet ja käskee teloittaa kaikki,myös ne jotka sanovat, ettei Jumalalla ole Poikaa.” Lk. 19:27
Mutta viholliseni, jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa, tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni."
Tänään vielä voimme tehdä parannuksen, sillä vain parannuksen teko on elämäksi.
tappaakin urakalla,
ja kaavailee suur-israhell projektia,
suomessakin fasitit huusi suur-suomea,
karjala vapaaks uralille saakka...
Tuon vuoksi Jeesus käski opetuslapsiaan: Mar 16:15-16
"Ja hän sanoi heille:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
Joka uskoo ja kastetaan,
se pelastuu;
mutta joka ei usko,
se tuomitaan kadotukseen."
Ja vasta tämän jälkeen toteutuu Luk19:27
"Mutta viholliseni,
jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa,
tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni.'"
"Mutta viholliseni,
jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa,
tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni"
Eli siis israelilaiset ensimmäisenä
Tässä ei tarkoiteta Israelilaisia vaan Israelin vihollisia, jotka sotivat Israelia vastaan.
kaikki 13 arabi maata ja heidän kanssa toimivia tahoja.
Ei koskaan enää, ei yritystäkään koska silloin saa 'ylöstempauksen' tuhom omaksi moni muukin.
KTS
Ei kannattaisi esittää tuollaisia uhkauksia, varsinkaan nyt kun näkee miten Israelin naapureille on käynyt.
Uhkasivat ajaa juutalaiset mereen ja nyt itse oikein syöksyvät hukkumaan mereen.
kaaos on meidän länkkäreiden järjestämä...
loppuu se zionin terrori ja murhaaminen,
ehkä yllättävänkin pian,
historiakin kertoo, terrorilla luodut ja ylläpidetyt valtiot on aina,
hukkuneet terroriinsa,
ympärilläsi ja sinulla olisi helpompaa,
jos tekisit itsellesi jälki abortin...
Tuollainen asenne ruokkii KTS:n tavoin vihaa Israelia vastaan ja saa aikaan sen minkä vuoksi nåin käy. palet luopukaa aseista ja terrorista, sekä tyytykää osaanne sillä se onman valintanne tulos.
Lue Sak
14:1 Katso, Herran päivä on tuleva, ja sinun saaliisi jaetaan sinun keskelläsi. >> Jakeen lisätiedot
14:2 Minä kokoan kaikki pakanat sotaan Jerusalemia vastaan. Kaupunki valloitetaan, talot ryöstetään, naiset raiskataan, ja puoli kaupunkia lähtee pakkosiirtolaisuuteen, mutta jäljelle jäävää kansaa ei hävitetä kaupungista. >> Jakeen lisätiedot
14:3 Ja Herra on lähtevä liikkeelle ja sotiva näitä pakanoita vastaan, niinkuin sotimispäivänänsä, taistelun päivänä. >> Jakeen lisätiedot
14:4 Hänen (Jeesus Nasaretilaisen) jalkansa seisovat sinä päivänä Öljymäellä, joka on Jerusalemin edustalla itää kohti. Ja Öljymäki halkeaa kahtia idästä länteen hyvin suureksi laaksoksi: toinen puoli mäkeä siirtyy pohjoiseen ja toinen puoli etelään päin. >> Jakeen lisätiedot
14:5 Ja te pakenette minun mäkieni väliseen laaksoon, sillä mäkien välinen laakso on ulottuva Asaliin asti. Te pakenette, niinkuin pakenitte maanjäristystä Ussian, Juudan kuninkaan, päivinä. Ja Herra, minun Jumalani, tulee; kaikki pyhät sinun kanssasi. >> Jakeen lisätiedot
wannabe zionistien,
uskonsoturien möliseminen...
Joka Israelin päälle karkaa, se hänen eteensä kaatuu:
Jesaja 54:15 "Jos sinun kimppuusi karataan, ei se ole minusta; joka kimppuusi karkaa, se eteesi kaatuu.">> Jakeen lisätiedot
Tämän jakeen mukaan ne jotka Israelin kippuun ovat karanneet, se ei ole lähtenyt Israelin Jumalasta, joten ne ovat olleet baal-allahista.
Alkuperäinen ilmoitus on yhäti voimassa. Sanokoon ihmiset mitä hyvänsä he saavat joko siunausta tai kirousta.
1 Ms 12:1-3 Ja Herra sanoi Abramille: "Lähde maastasi, suvustasi ja isäsi kodista siihen maahan, jonka minä sinulle osoitan.
Niin minä teen sinusta suuren kansan, siunaan sinut ja teen sinun nimesi suureksi, ja sinä olet tuleva siunaukseksi.
Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä."
Palet kuin suomalaisetkin tulivat ja tulevat siunatuiksi Jumalan omaisuuskansan Israelin siunauksien kautta.
Rm 11:25 Sillä minä en tahdo, veljet - ettette olisi oman viisautenne varassa - pitää teitä tietämättöminä tästä salaisuudesta, että Israelia on osaksi kohdannut paatumus - hamaan siihen asti, kunnes pakanain täysi luku on sisälle tullut,
ja niin kaikki Israel on pelastuva, niinkuin kirjoitettu on: "Siionista on tuleva pelastaja, hän poistaa jumalattoman menon Jaakobista. Ja tämä on oleva minun liittoni heidän kanssaan, kun minä otan pois heidän syntinsä."
Evankeliumin kannalta he kyllä ovat vihollisia teidän tähtenne, mutta valinnan kannalta he ovat rakastettuja isien tähden. Sillä ei Jumala armolahjojansa ja kutsumistansa kadu.
Samoin kuin te ennen olitte Jumalalle tottelemattomia, mutta nyt olette saaneet laupeuden näiden tottelemattomuuden kautta,
samoin nämäkin nyt ovat olleet tottelemattomia, että myös he teille tulleen armahtamisen kautta nyt saisivat laupeuden.
Sillä Jumala on sulkenut kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi.
Suomi on tarkoituksellisesti siirtynyt noihin meluaviin joukkoihin ja se merkitsee sitä, että taloutemme alamäki vain syvenee.