Onko kyseessä Yleinen Suomen ruotsittaminen? Pelkääkö ruotsinkielinen eliitti, että ruotsalaisten puolue menettää uskottavuutensa kun ruotsinkielisiä on vain pari prosenttia kansalaisista?
Vai onko kyse ruotsinkielisen eliitin kostosta suomenkielisiä kohtaan, jotka uskalsivat aloittaa pakkoruotsikeskustelun viisi vuotta sitten? Menttaalilla: Kiristetään sitten pakkoruotsin yleisyyttä jokaiseen tuuttiin, niin suomipoika näkee kuinka ruotsinkielisille ei ryttyillä.
Ylen pakkoruotsittamisen tekee mahdolliseksi Kokoomuslainen johtaja. Hän saa paljon suurempaa palkkaa kuin edeltäjänsä. Hänellä on kansalaisten määrään perustuva budjetti, joten Ylessä voidaan tehdä mitä vain välittämättä kansan mielipiteestä.
Ja on siellä tehtykin, eli muutettu Yle kokoomuksen ja osin muun hallituksen puhetorveksi. Se tasapuolinen ääni on muutettu eliitin lobbauksen ääneksi, joka ei kuuntele kansan ääntä. Siellä on tutkittu Panama-vuotoa hyvin tarkasti Suomen eliitin valvonnassa. Miksi muuten Ruotsissa tutkittaisiin Ruotsalais-Suomalaisia yhtiöitä, kuin Panama-vuodon vuoksi? Ja Suomessa ei uutisoitu kuin parin veroparatiisissa asuvan julkkiksen pankkitileistä!
Tämä Suomi on korruptoitunein maa johtajatasolla maailmassa.
Miksi Yleä ruotsitetaan?
7
75
Vastaukset
- Sylttytehdas-Sasi
Lauri Kivinen valittiin YLE:n johtoon pelkästään sen takia, että lupasi silloiselle hallintoneuvoston puheenjohtaja arkkisveko Kimmo Sasille svekoilla täysillä.
- Ylevero.pois
Eli Yle on svekokroatia, joka pikku hiljaa muuttaa puolueettoman uutisoinnin ruotsittamiseen.
- Peruskansalainen
Svenska Yle:n toimintaan pitää osoittaa 5% budjetista. Osuus vastaa ruotsia puhuvien osuutta väestöstä.
Peruskansalaisen kanssa identtinen päättelyketju tekee kirjoittajasta homon ja onnettoman logiikan omaavan. Aika vähän ajattelet itsestäsi, ja aivan hyvästä syystä.
- KepuVoittaa
Sipilän Juha on luvannut, että pakkoruotsi poistuu. Varmasti silloin nähdään suuria muutoksia myös YLE :n ohjelmapolitiikassa.
- Viitututtaa
Yle 1 juuri äsken pläjäytti jonkun Stefanin(sisustusarkitehti?) pitkän litanian suomalaisten kateudesta! Oli turhaan textitetty Suomen kielellä koska pskaa koko stoori!
Aloittaja on oikeassa -suomalaisia viedään kuin "litran mittaa".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643295Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433107- 432468
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1022250- 311913
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851415- 391300
- 811142