Paavo Väyrynen yrittää kynsin ja hampain taistellen pelastaa Suomen eroamalla kansanäänestyksen jälkeen Suomen pois EU:sta.Ei onnistu sanoo oikeusoppineet.Voiko tämä olla totta?Laittomasti siihen pääsee(AHO,Lipponen,Niinistö)mutta laillinen ero ei onnistu???
Eikö EU:sta voikaan erota?
diemarss.dd
20177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kaskun kirja viisaat sanoneet silloin mitään mistä soppa sai alkunsa.
Voi erota hyvin helposti. Jättää vaan jäsenmaksut maksamatta.
Kaikista sopimuksista voi erota.
Olen lueskellut sen verran historiaa, etten ole huomannut minkään hallintoalueen tai valtakunnan jääneen pysyväksi. Myöskään EU ei merkitse historian pysähtymistä. Todella kiinnostavaa nähdä, miten EU tulee hajoamaan. On hajonnut Rooman imperiumi, Saksalais-Roomalainen keisarikunta, Neuvostoliitto satelliitteineen, paavin hegemonia keskiajan ja uuden ajan vaihteessa. Esimerkiksi.
Kaikkeen hajoamiseen liittyy rajoitetumpia tai yleensä laajempia sotia.
Fiksu kommentti. Talousjärjestelmä on jo hengityskoneessa ja kaikkien sota kaikkia vastaan kiihtyy. Eliitin kissapäivät ovat auttamatta takana eikä maailman herrasväelle löydy pakopaikkaa saati suojelijoita.
Niin liittyy tähänkin.Kun EU hajoaa koko eurooppa on sodassa.Venäjä kyllä puolustautuu Nato uhalta helposti.Naton hyökätessä venäjälle niin sieltä tulee ydinkärkeä ja sitä riittää kaikille halukkaille.Yksi vaihtoehto on monissa käynnistyvät sisällissodat.
Sisällissodat ovat yksi vaihtoehto. Balkanilla oli sisällissotia viime vuosituhannen lopulla. Euroopan ulkopuolella kaiken aikaa.
Kun menetetään luottamus valtioon ja muihin olemassaoleviin organisaatioihin, ihmiset aikansa kärsittyään ja passivoiduttuaan kyseenalaistavat näiden legitimiteetin ja ottavat oikeuden omiin käsiinsä.
Tämä ei merkitse kansojen ja kansallisuuksien katoamista, vaan sitä, että ne uudelleen löytävät itsensä.
Ei voi erota. Käytännössä eroaminen edellyttää voimatoimin suoritettua vallankumousta.
Ette kai ole unohtanut Ranskan vallankumousta ja Venäjän vallankumousta joissa "vanha valta" poistettiin voimatoimin.
EU edustaa nyt vanhaa valtaa. Ei se poistu ilman voimatoimia eli eroamiset EU:sta johtaa väistämättä uuteen koko Euroopan kattavaan sotaan jossa jokainen "kynnelle kykenevä" valta huolehtii oman oikeuden säilymisestä.
Valta ei purkaudu itsestään vaan se vallan purkutoimi on aina vallankumous jossa voimatoimilla on oma osansa.
Kuvaavaa on, että EU:n jäsenmaista Romania on tyytyväisin unioniin.
Tulee mieleen tässä Ranskan vallankumouksen ja Napoleonin kukistumisen jälkeinen aika. (Vrt. toisen maailman sodan jälkeinen aika, jolloin Eurooppaa pyrittiin rauhottamaan ja vakiinnuttamaan, jottei tulisi enää sotia. EU on tulos tuon idean toteuttamispyrkimyksistä.)
Siis Ranskan vallankumouksen ja Napoleonin sotien jälkeen Eurooppa pyrittiin vakauttamaan ja jäykistämään kaikkea kumouksellisuutta, uusia ideoita, vapautta ja nationalistisia pyrkimyksiä vastaan. Puhutaan "Wienin tanssivasta kongressista", jossa nämä päätökset muovailtiin. Keisarien, kuninkaiden ja ruhtinaiden päätöksillä luotiin Eurooppaan rautainen kuri. Mikään ei saanut muuttua ja uhata heidän valtaansa. Tätä kesti aikansa: raakaa sensuuria, kaikenlaisten uudistusliikkeiden määrätietoista tukahduttamista. Nythän on samanlainen tilanne.
Riittää kun Trump pääsee ressaksi. Sen jälkeen EU:kin hajoaa ja Suomi saa markkansa takaisin
vai "pelastaa" Suomen?
Kerroppa miten Suomi pelastuu EU.sta eroamalla?
Millä perusteilla, millä faktoilla?
Ja miten "laittomasti" Suomi liittyi EU.n, millä perusteella?
Oli kansanäänestystä ja eduskunta, hallitus asiasta päättivät
Entäs Euro?
Ja ruvetaanko mjistelemaan et miten "vapaat" ne EU-vaalit oli? :)
Sen vaalilipukkeen mukana tuli iha SAATANANMOINEN EU-hypetys mainospumaska jossa ei ollu kylläkään ainuttakaan kritiikkiä EUta kohtaan! :/ (Hmmmm? Voiskohan ton vaali järjestelyistä valittaa jonnekki, niin jos sit pidettäs uudet OIKEASTI vapaat vaalit?! Suomen oma Finxit! :)) :D Eli mitkäs vitun vapaat vaalit noi on? Ja SILTIKIN EU kanta voitti vaan hät'hätää?!
Ja miten vai?
No Suomi on pärjänny sadan vuoden itsenäisyytensä aikana tollasen 80 vuotta ihan ilman EUtakin, joten miksei jatkossakin?
Lisäks säästyis MILJARDEITTAIN verorahoja sekä EU jäsenmaksuista et EU-paskamaitten lainoittamisesta!
Lisäks saatais oma raha takas, jota ihan itse säätelemällä saatais kilpailukykymmekin takasin ilman palkanalennuksia ja muita työsopimusten huononnuksia!
Vaikkapa näillä faktoilla?
Suomelle se ei ole mahdollista tai sitten pitää siirtyä jonkun muun suuren valtion siipien alle.Yksin jätetty Suomi,ilman mitään ulkomaan kauppaa kaatuu sekunneissa.,koska kaikki blokit nostaa vientitullit taivaisiin. Hullua puhetta hullulta kansalta.Jos Suomi romahtaa seurauksena olisi vain sisällissota täällä.EU ja muut suuret valtiot kyllä elää ja etenee,mutt pienille ei omavaraisille valtioille käy tulevaisuudessa ohraisesti.Sama ilmiö koko maailmassa.
Eu:hun liityttyä, Suomen talous on sukeltanut. Eli toisin sanoen, kun ollaan liitytty suureen yhtenäiseen (joka ei ole yhtenäinen erilaisten kansojen määrän vuoksi) alueeseen. Lisäksi kauppa itänaapuriin oli tuottoisaa kunnes EU kielti.
45% kansasta vietiin pakolla EU:hun. Eipäs unohdeta sitä. Sellaisessa tilanteessa ei olisi pitänyt tehdä mitään, vaan odottaa kunnes ainakin 75% tai mieluummin ainakin 90% kannattaa, ettei nujerreta liian suurta kansanosaa.
Mikään ihmisen tekele ei ole pysyvä!
EU ja Nato jäsenyyskuviot alkaa enemmän ja enemmän muistuttaa toisiaan.Kummasakin sanotaan piut paut kansantahdolle.
sama ilmeisesti muissakin eu maissa kun tehtiin kysely tutkimus niin lähes puolet keski määrin kannatti kansan äänestystä eusta. eun komissio oli hämmästynyt tuloksesta avoimesti.
Ja EUlla ja demokratialla ei o mitään tekemistä keskenään muutenkaan!?
Montas kertaa EUssa on pistetty maat (ainakin Irlanti tuli mieleen) äänestämään UUDESTAAN jos kansa on ensin äänestänyt "väärin"?!? :D
Demokratia my ASS!
Ilmeisesti hallitusohjemassakin lukee että me ei voida mitään päätellen hallituksen toimista. Ehkä siihen kuitenkin pitäisi laittaa me haluta voida mitään.
tise keitetty soppa joka paloi pohjaan.