Jättepott till Åbo Akademi(börjar utbilda språk-

badslärare.)En donation på en halv miljon euro gör det möjligt för ÅA att starta en språkbadsslärarlinje i Jakobstad.
En helt ny språkbadslärarlinje med 20 nya studerande varje år har professor Ann- Katrin Svensson,ansvarig för barnträdgårdslärarutbildningen i Jakobstad drömt om.Nu kan det bli möjligt,ÅA meddelar på sin webbplats att en privatperson donerat 500 000 euro till utbildningsområdet pedagogik och lärararutbildning.
16152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Så fint att det finns människor som donerar sina pengar till vettiga ändamål.

Äänestä
  • Kielinatsejha löytyy kyllä, sellaisia, joille kielen käyttö vallan välineenä on kaikki kaikessa. Tällainen vallankäyttö suomen kieltä vastaa kääntyy itseään vastaan ja on jo kääntynyt aikoja sitten. Suomen kieli<3.

    Äänestä

Hienoa, että saadaan suomi-kielikylpyjä pietarsaarelaisille ja närpiöläisille.

Toivottavasti toiminta leviää myös Ruotsin puolelle. Esimerkiksi Uumajassa ja Haaparannalla ja Tukholmassa voisi aloittaa suomi-kielikylpyopetuksen

Äänestä
  • I österbotten finns det visst redan språkbad för svenskspråkiga.

    Äänestä

  • Hienoa, lisää suomi-kielikylpyjä kaikille kaksikielisille paikkakunnille ja länsirajan toiselle puolelle, jotta ruotsalaiset poliisit täyttäisivät Suomen Kielitaitolain vaatimukset, kun työskentelevät rajan yli Suomen puolella. Yksikielisissä suomalaiskunnissa ruotsalaispoliisi tarvitsee aika vahvaa suomentaitpa.
    Eikö niin, Ankdam?

    Äänestä

  • nylänning kirjoitti:

    I österbotten finns det visst redan språkbad för svenskspråkiga.

    i Österbotten är det större behov av språkbad,där finns så många nästan helt svenskspråkiga byar där man inte hör finska i vardagslivet.

    Äänestä

Hellre pengar till ett allmännyttigt ändamål än åt snikna släktingar,det är rätt.

Äänestä
  • Man bör i tid skriva testamente.

    Äänestä

  • arvtanten kirjoitti:

    Man bör i tid skriva testamente.

    -joo, om man har nåt att donera....

    Äänestä

  • lottowinner kirjoitti:

    -joo, om man har nåt att donera....

    Många bäckar små...

    Äänestä

Det är väl bra att det skall utbildas språkbadslärare,språkbad är väldigt populära.

Äänestä

Kielikylvystä ruotsiksi, johon osallistuu vain tyttöjä on se hyöty, että pääsee ruotsinkieliseen sukuun kaikkien halveksimaksi piiaksi.
Saa synnyttää muutamia lapsia ja sitten heitetään pihalle.
Kukaan ei suomalaistolloa suvussa sääli.

Äänestä
  • Varför skriver du så mycket dynga alltid ?Trevligt att leka martyr ?

    Äänestä

  • Fennomaanisukusi on ollut 600 vuotta orjana. Olisiko sinulla aika päästää jo irti? VIka on sinullakin vain päässä.

    Äänestä

Mene kielikylpyyn, niin asia selviää!

Äänestä
  • Förskräckligt vad du är rädd för forskning och att man tar reda på förhållanden. Månne det har att göra med att en forskning skulle omkullkasta dina åsikter

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hufvudstadsblader kirjoitti:

badslärare.)En donation på en halv miljon euro gör det möjligt för ÅA att starta en språkbadsslärarlinje i Jakobstad.
En helt ny språkbadslärarlinje med 20 nya studerande varje år har professor Ann- Katrin Svensson,ansvarig för barnträdgårdslärarutbildningen i Jakobstad drömt om.Nu kan det bli möjligt,ÅA meddelar på sin webbplats att en privatperson donerat 500 000 euro till utbildningsområdet pedagogik och lärararutbildning.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu