http://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/kommentti-bernerin-lähtö-saattaa-olla-lähellä-tiedot-vahvistetaan-lännen-medialle-1.2056627
Kepusta ei löydy kertakaikkiaan rehellistä ihmistä.
Kepusta ei löydy kertakaikkiaan rehellistä ihmistä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
"Valtion omaisuuden myynneillä pohjustetaan liittovaltiota
Valtion omistajaohjauksesta vastaavan liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin toimet ovat saaneet kovaa kritiikkiä hänen koko hallituksessa olonsa ajan, ja ansaitusti. Nyt hänen toimintansa laillisuus aiotaan selvittää perustuslakivaliokunnassa.
Berner kuuluu epäilemättä niihin ministereihin, jotka muistuttavat maahanmuuttoministerinä pahasti epäonnistunutta Astrid Thorsia. Hänen halunsa kaupustella valtion omaisuutta tuo etsimättä mieleen kaiken sen, mitä on sanottu lypsävien lehmien lopettamisesta.
Katselin huvin ja harrastuksen vuoksi myös viimeviikkoisen Ylen A-Talk-ohjelman, jossa vieraina olivat Anne Bernerin lisäksi Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne, Posti- ja logistiikka-alan unionin PAU:n puheenjohtaja Heidi Nieminen ja pörssitoimittaja Eljas Repo.
Selväksi kävi, että Berner aikoo jatkaa valtion omaisuuden myyntiä laittamalla lihoiksi sellaisetkin yritykset, joilla on peruspalvelutehtävä (kuten Posti ja Valtionrautatiet) tai joilla on strateginen intressi (kuten Finnair)..."
http://hankamaki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/217466-valtion-omaisuuden-myynneilla-pohjustetaan-liittovaltiota
"Omaisuuden myynneistä on tullut todellisia lehmänkauppoja pelkästään taloudellisessakin mielessä. Toimittaja Seppo Konttinen viittasi teoksessaan Kansallisomaisuuden ryöstö (WSOY 2009) siihen alun perin Jaakko Kianderin esittämään arvioon, että Suomen valtiolla ei olisi ollut vuosituhannen ensimmäisen vuosikymmenen lopulla juuri lainkaan velkaa, jos valtio olisi pitänyt yritysvarallisuuden omistuksessaan. Niin hyvin yhtiöt ovat tuottaneet."
"Valtion kruununjalokivet tarjoillaan kultalautasella
Valtioiden omaisuutta on myyty kautta Euroopan alihintaan, jolloin ostajat ovat korjanneet suuria voittoja. Logiikka on seuraava: Ensin köyhdytetään valtiot eurojärjestelmän kautta, toisin sanoen riistämällä valtioiden rahapoliittinen itsemääräämisoikeus, takaamalla pääomien helppo siirrettävyys ja romuttamalla työllisyys valtioiden tappioksi. Kun valtiot on velkaannutettu pankeille, myydään omaisuus keinottelijoille pilkkahintaan."
Olipahan Hankamäellä tosi hyvä kirjoitus blogissaan, täyttä asiaa koko juttu.
Olihan tuo avauksen linkkikin aika perustellinen, jopa laadukas.
Noatetaan noiden hullunavausten ohi.
Vanhaa juttua jo!
Tämä Bernerin lähtö tuli jo talvella uutisena.
Puhuttiin hänen lähtevän nyt tulevana syksynä lähtevän Syyskuussa EU:n korkeaan virkaan Brysseliin..
Pitäisi tuo saada luutansa selkään ja lentelemään Kyöpelivuorelle, ennen kuin ehtii tehdä pahat aikeensa.
"Politiikassa luottamus voi kuitenkin kadota jopa muutamissa tunneissa, koska puolueen etu menee yksilön edun edelle – tai ainakin näin on tapana sanoa. Bernerin Finavia-toiminnan kohdalla näyttää tosin vahvasti siltä, että veronmaksajien etu ei mennyt jonkun toisen edun edelle."
Kukaan ei taas puhu kansan edusta mitään, saatana!
Riippuu siitä miten kansan edun näkee, tuolla Hankamäen blogissa oli tälläinen kuvaus:
"Strutsinmunan kokoisen pullautuksen A-talk-lähetyksessä päästi suustaan Arvopaperi-lehden entinen päätoimittaja ja Taletumin osakkeenomistaja Eljas Repo surressaan sitä, miksi Suomeen ei saisi syntyä ”omistavia sukuja”."
Tuosa on kyse uskosta tihkumisteoriaan/valumisteoriaan/tricle down teoriaan, se tosin ei ole toiminut missään kunnolla:
"Tarvitsee vain säätää laki rikkaiden vaurastuttamiseksi, niin heidän vaurautensa tihkuu alempana oleville"
-Presidenttiehdokas William Jennings Bryan, 1860-1925.
Thatcher markkinoima tihkumisteoria Lafferin käyrineen ei ole toiminut missään kunnolla, Prof. Patrick Minford sanoikin, "Lafferin käyrä on hölynpölyä".
http://en.wikipedia.org/wiki/Laffer_curve
Reagan kokeili sitä Yhdysvalloissa ja seurauksena:
"valtion budjettivaje kasvoi 900 miljardista dollarista kolmeen biljoonaan dollariin. Reaganin kaudella Yläluokka toki rikastui, mutta siitä vauraudesta ei valunut juuri mitään keski- eikä pienituloisille..."
http://www.uusisuomi.fi/comment/316776#comment-316776
No tää kepulihallitus tekee samaa nyt Suomelle.
Hehheehhee, tuollainen käsitellään silkkihansikkain ja lopulta painetaan villaisella.
"Kepusta ei löydy kertakaikkiaan rehellistä ihmistä."
Hallituspalstalta lainaten: "se.on.suositus"
Suomessa veroparatiisihommat on suositus:
"Ministeri Berner mukana veroparatiisiyhtiössä"
http://yle.fi/uutiset/ministeri_berner_mukana_veroparatiisiyhtiossa/8288620
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14218299/veroparatiisin-parasiitit-paljastettiin-klo-21#comment-84151042
"Hehheehhee, tuollainen käsitellään silkkihansikkain ja lopulta painetaan villaisella."
Niinhän siinä...
"Suomi on oikeusvaltiona kehitysmaa, koska täältä puuttuu puolueista riippumaton perustuslakituomioistuin. Eduskunta itse tutkii perustuslakivaliokunnassaan ovatko sen toimet perustuslain mukaisia."
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/217512-asiantuntemuksen-alennustila-ja-tieteen-prostituutio
Onko varmaa, ettei Berner kuulu valittuun kansaan?
Ei kuulu!
Muistaakseni Berner on syntysin Belgialainen.
Ja Suomen kansalaisuuden sai Sipilän johdosta pikasesti jotta pääsisi eduskuntaan edustajaksi.
Alunperin Berner oli lastensairaala säätiön johtaja, joka valittiin Suomen ulkopuolelta..
Oisko noin, meneehän pakolaisillakin joku vuosi ennen kuin saavat kansalaisuuden...
On!
Tuostahan on koko viime talvi keskusteltukki joka paikassa eri keskustelulinjoilla.
Berner junailtiin eduskuntaan ilman Suomen kansalaisuutta: Ja sen oli sitten pakko ottaa kansalaisuus, kun pääsi sinne.
Anne Berner on myös veronkiertäjä, joka yhdessä Sipilän ja Toivakan kanssa on siirtänyt rahojansa veroparatiiseihin.
Suomessa veronkiertäjiä riittää viitisen miljoonaa. Verot ovat liian korkeat ja se pakottaa jo vilppiin.
Korkeat verot taas johtuvat liian suuresta verotuksen tarpeesta ja sitähän hallitus yrittää ratkaista.
kuulemma viikonlopuksi mökille.
Vittu mitä ääliöitä.
Eivät ne asiat Viikonloppuna miksikään muutu. On syytä rentoutua ennenkuin Maanantaina joutuu tiedotusvälineiden grillattavaksi.
yksi saatanan nero, kaikkien asioiden siantuntija. Suksi vittuun.
Avustajat voivat Viikonloppuna kaikessa rauhassa miettiä sopivan Viestintästrategian.
Kerropa sitten yksikin rehellinen demari.
Tuo oikeistodemarikin näyttää olevan aivan kaheli, kuin joku vauhkoontunut kaakki. Ilmeisesti ADHD potilas.
Olisi vähän niinkuin suoraselkäisempää esittää tällainen palaute suoraan allekirjoitaneelle. Eikä ainakaan puskasta.
johan sen sanoo puolueennimikin keskusta kustamikä kusta.
Kepu kusettaa, senhän sanoo vanha laulukin: "Kuinka kalja kusettaa, kun kusee laivan kannelle niin laiva uppoaa" (Vain merimies voi tietää...)
Suomilaivan kannelle on nyt loroteltu melko lailla.
Berner on voimakkaasti verkostoutunut suomenruotsalaisten kanssa. Kepu on vain apuna suuremmassa tehtävässä. RKP ei antaisi toimintamahdollisuutta kansallisomaisuuden myyntiin.
Anne Bernerille ei merkitse mitään, että Kepu saa huonon maineen.
Suurpääoma palkitsee hänet kuitenkin. Matti Vanhanen syö Annen kädestä ja hyppää, kun Anne viheltää.
Hallituksesta tulisi saada suomenruotsalaisten edustus pois. Berner, Stubb, Grahn-Laasonen ja Toivakke ainakin. Isänmaan etu vaatii.
Eipä voi sanoa, että punikit tuovat asioita esille. Tuo avauksen linkki on suoraan kepulaisten sontasiionista eli Ilkasta.
"Finavia-sotku: Anne Berneriltä odotetaan vastauksia"
http://www.uusisuomi.fi/raha/196303-finavia-sotku-anne-bernerilta-odotetaan-vastauksia
tuomarina häärii kaikkien suhmuroijien äiti klanieero Heinäluoma on ainoa asia varmistimen poistaminen...
Höpsis, Heinäluomahan siellä tuntuu olevan jauhot suussa, että eihän tässä nyt mitään...
"Eero Heinäluoman (sd.) mukaan mistään jatkotoimenpiteistä ei ole keskusteltu."
Berner lähtee viikonlopuksi Sveitsiin juomaan suomalaisten hänelle maksamaa 10.000€ shamppanjaa
Mitäs siinä on vialla ainahan kansa on juonut Konjakkinsakin edustajiensa välityksellä. Niinhän se toki maistuu parhaalta. Ja saahan kohta pistää kiljupöntön porisemaa ja sitten lennellään kuin "soltaatit" Tuntemattomassa sotilaassa. Ainoa ero on ettei enää pöristä Mersuntavoin vaan jo ollaan F-35 sia. Aamulla sitten :"ann yks sualanen sillakka, huikoo niin kauhial taval" !
Jos Berner lähtee, aika moni Keskustalainen sanoo, että tämä on paras päivä pitkään aikaan. Maakunnissa Perkele sana on vaihtunut Berneriksi monella.
Anne"Majava"Bernerin taru suomalaisessa politiikassa on ohi, tämä majava jyrsi väärää puuta.
Bernerin lähtöä ei tulisi ikävä, sitten voi rauhassa keskittyä edellisen hallituksen törttöilyyn asiassa.
Kuinka moni demari tienasi jutussa?
Paljonko Berner on pannut Finavian rahoja omaan taskuunsa...?
miljardeja ??
Kerro sinä tietomiehenä.
Asiat ovat toteutuneet edellisen hallituksen aikana. Joten A Rinne on pannut tapojensa mukaisesti itselleen kuulumattomia rahoja taskuunsa?
Etkö ymmärrä lukemaasi?
" hän esti vuoden 2015 lopulla valtionyhtiö Finaviaa nostamasta vahingonkorvauskannetta Finavian vuosina 2009–2011 tekemistä johdannaiskaupoista. Niistä oli kertynyt tappiota 34 miljoonaa euroa, ja syyskuussa 2015 yhtiön silloinen hallitus päätti kanteen nostamisesta yhtiön entistä hallitusta ja eräitä yhtiön entisiä työntekijöitä vastaan.
Berner kielsi kanteen nostamisen. Finavian hallituksen puheenjohtaja Riitta Tiuraniemi arvosteli Berneriä ja erosi protestina tehtävästään."
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/kotimaa/kommentti-bernerin-lähtö-saattaa-olla-lähellä-tiedot-vahvistetaan-lännen-medialle-1.2056623
Törnävältä törähtää
Hullujenhuoleelta helähtää
syöttiläs siellä sihahtaa
paskanaama pakertaa
Anneli aina avittaa
tollerototuutta tosiaan
tuutin täydeltä tupsahtaa
elättietana edelleen
tukianomuksia tulkiten
valeitansa venyttäen
pankkoansa paraellen
köntsäänsä kohotellen
pöksyjänsä pidättää
urotyötä uholillen
Itsenäisyyspäivä itsenäisten
tolliskojen toistenlasisten
eteläpohjalaisten elättien
parempien paskanaamojen
totuutta toisenlaista
Ei ne oikein ymmärrä, alkoivat perinteiseen tapaan syyttelemään muita...
Medialla on taas yksi saalis kaluttavana vaan ei taida vielä olla valmis kaadettavaksi vaikka tänäänkin yksi suomenruotsalainen veronkiertäjä Kauniaisista häntä grillasi,
eikä paljon vastausvuoroja antanut.
Asiahan on ihan kesken ja vasta tutkinnassa ja nämä kaikki kuprut ovat tapahtuneet paljon ennen kuin Berner edes ajatteli politiikkaan ryhtymistä.
Ennen kuin ruvetaan kanteita tekemään pitää tietää mitä on tapahtunut muuten haaskataan jälleen rahaa asiattomiin oikeudenkäynteihin.
Bernerillä lienee parempi ymmärrys yhtiöiden hallituksista kuin suurimmalla osalla
koko eduskunnassa.
Miksi tämä tärkeä uutinen ja asia yritetään piilottaa palstalla?
ponnistelut ovat jälleen kerran valuneet hiekkaan. Berner jatkaa ja jatkaa.
Tulosta syntyy. Punarupujen paskaläjät käännellään ja häkki heiluu.
Berner edustaa Kepuliutta aidoimmillaan. Arrogantti, besservwisser, tunteeton oman edun tavoittelija. Mulle, heti, kaikki ja pian.