Juha Kurvinen asetettiin puhekieltoon

sanavapaustaistelu-FIN

Bloggaaja, kirjailija ja moottorisahajonglöörinäkin tunnettu Juha Kurvinen asetettiin nyt puhekieltoon, eli hän ei saa osastolla puhua kenellekään muulle potilaalle. Mies on tällä hetkellä edelleen pakkohoidossa Joensuun Paiholassa, mutta siirsi kirjansa Turkuun, joten hänet on silloin lain mukaan siirrettävä 24 tunnin kuluessa sinne. Joten hänen seuraava osoitteensa on Kupittaan psykiatrinen osasto.

Siellä hän aikoo kirjoittaa teosta Kupittaan Kauhut, johon hän kertoo jokaisen ihmisoikeusrikoksen mitä siellä tapahtuu realiajassa.


Kupittaan skandaali paisuu

Tilanne tulee kieltämättä lisäämään Kupittaan skandaaliin lisää höyryä ja kun osastojen poliisitutkinta on vieläkin kesken ja Kurvisen luottotoimittajakin Iltalehdestä pelästyi, niin tällä hetkellä ainoa tiedotuskanava Kupittaan skandaalista on internet.



Kurvisen blogbookin kirjoitukset Paiholasta katosivat, koska eräät asianomaiset vaativat ne poistettavan, koska kokivat tulleen kunnianloukatuiksi.

Jäämme odottamaan minne tilanne kehittyy, koska Iltapäivälehdet vaikenevat Kurvisen tapauksesta. Yksikään tämän maan iltapäivälehti kun ei uskalla kirjoittaa suomen kansalaisen joutuneen sanavapausvangiksi psykiatriselle osastolle. Sellainen kun tahraisi välittömästi Suomen ihmisoikeuksien maineen kansainvälisesti.

Helsingin-Sanomat mm. ei saa kirjoittaa lainkaan näistä tapauksista jo senkään vuoksi, koska sanoma konsernilla sattuu olemaan lääkeyhtiöissä sijoituksia. Vapaudenriisto ja pakkolääkitys on heillä kielletty puheenaihe, josta ei saa kirjoittaa.


http://nwohavaintojapromo.blogspot.fi/2016/05/juha-kurvinen-asetettiin-puhekieltoon.html

3

652

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 912

      Onpa merkillistä touhua. Miten muka voi kieltää potilasta puhumasta toisten potilaiden kanssa. kun se vertaistuki on osastolla se voimaannuttava asia ?

      Ihminen on sosiaalinen eläin ja tulee pahoinvoivaksi jos ei voi keskustella toisten ihmisten kanssa.

      turun Kupittaalla tuskin sen parempaa hoitoa on odotettavissa.

      Eikös tarkkailuaika jo mennyt umpeen ja Kurvinen olisi pitänyt päästää ulos ?

      Onko hänen todettu olevan vaarallinen itselleen tai muille , tai psykoottinen. vai minkä takia häntä sairaalassa pidetään ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      99
      2154
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1408
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1054
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1018
    5. 95
      863
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      751
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      747
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      744
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      710
    11. 51
      669
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      621
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      516
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      480
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    Aihe