Kysymys silkasta uteliaisuudesta. Onko noissa Helsingin Bussiliikenne Oyn hybridibusseissa automaatti- vai manuaalivaihteet? Kun itse kuljin tuollaisella niin kuulosti siltä kuin kuski olisi itse vaihtanut vaihteita, jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Päättelin sen moottorin kierroksista jotka laskee kun vaihto tapahtuu. Istuin takapenkillä joten kuulin moottorin äänen hyvin. Jos joku Helbin kuski vois vastata, kiitos.
Helbin hybridibussien vaihteisto
utelias_matkustaja
5110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskin on uusia busseja manuaalivaihteistolla tullut ainakaan kymmeneen vuoteen. Eli automaatti on.
Tämä aski niissä:https://en.m.wikipedia.org/wiki/Volvo_I-Shift
On sekä automaattia että manuaalia. Vaihtaa automaattisesti mutta muuten on kuten manuaali.
Kiitos tiedosta, aika erikoinen tuo vaihteisto.
En matkusta koskaan joukkoliikenteellä, mutta joukkoliikenteen maksumiehenä edellytän, että bussesissa käytetään mahdollisimman kevyitä ja edullisia manuaalivaihteistoja, joita kuski palkkansa eteen hämmentää ja kallista ja lisäpainon myötä saastuttavaa hybriditekniikkaa vältetään.
Bussien saastutus kaupunkialueilla on saatava kuriin.
Ja itse saastutat ajamalla omalla autolla.. justiinsa! Kyllä automaattivaihteistot on sekä turvallisuutta että matkustusmukavuutta lisäävä tekijä. Lisäksi et ymmärrä että juuri hybriditekniikka vähentää saasteita!
Vaikka provosointiahan sun viestisi oli/on.