Minne ikinä olen Etelä-Pohjanmaalla mennytkin, ovat juopot aina olleet seuranani. Kylänraitit ja kauppaliikkeet ovat täynnä humalaisia, jotka ulosteen ja vanhan viinan haju vanavedessään räyhäävät ja oksentelevat pitkin poikin markkeja. Vituttaa katsella tällaista touhua. Viimeksi Seinäjoen rautatieasemalla yksi vanha juoppo hakkasi junaa ja huusi säädyttömyyksiä siveitä ihmisiä loukaten. Performanssin loppuhuipennuksena juoppo ruikunsi junan ikkunaan ja nauroi mahtavat naurut.
Alkoholismi ongelmana E-P:llä
14
356
Vastaukset
- 3456789
pahempi maakunnan ongelma on mielenterveys ja se on periytyvä kulkee kohdussa...onneksi en oo e-p sukua
- asianfuntsaaja
No en ole ainakaan moista huomannut,itse asiassa täällä näkee aika vähän juoppoja jos vertaa esim eteläsuomeen. Mielenterveys ongelmaisia täällä on vähän suhteutettuna väkilukuun.
- 456789876545678
kurikka ja jurva..no tietty nykyään sama asia on hyvä esimerkki tuosta kun ei oo ihmisillä muuta tekemistä kun mettästää,juoda ja mettästää pöhönäs....eipä ne paljo muuta tee...välillä käydään vähä humpalla varsinkin näin kesällä ja akat käy astottamas itteensä naapurin ukolla...pikkuusen sairasta sakkia
- havaitsija
Pohjalaisilla on kyllä pääsääntoisesti paljon terveemmät elämäntavat verrattuna etelä-suomalaisiin.
- kohovia24
Päihdeongelma on koko maassa. Suomalaiset eivät edes tajua paljonko he juovat alkoholia, he vaan näkevät ja laskevat muiden annoksia tai aiheutuneita haittoja, eivät omia.
- 2345678987654
täälläpäin juovat yli kolmikymppiset ja aina perseet naiset on myös kunnostautunu perseiden vetämisessä....etelä-suomessa ne lipittää enemmän sitä viiniä pitkin viikkoo onhan sekin tietty toisenlaista alkoholismia kun juot viikossa 6-8 viinipulloa että hups...
- Ottaapäähän
Helvetin kyttääjät, mitä vittua se teille kuuluu paljonko kukin juo. Suurin osa näistä moraalinvartioista on vanhoja juoppoja tai uskovaisia, tai vielä pahempi, uskoon tulleita juoppoja. Katsokaa peiliin, oletteko oikeita arvostelemaan muita.
- ihailijatar
Minusta sielläpäin on hyvin terveillä elämäntavoista varustettuja miehiä ..Ainakin maaseudulla.. Tykkään!
- puIipuIi
Juoppo löytää kaltaistansa seuraa kaikkialta. Niillä on taipumus kokoontua aina yhteen niin kuin räkätit syksyllä.
- lisäävotkoo
Se mikhään onkelma oo--kaikki on tähän asti aina menny!
- hyväjopo
kyllä se nykyää on siirtyny enemmän asuntoihin tuo yli 25v ryyppääminen koko pohjanmaan alueella..nuoret ei onneks niin paljo juo. naiset on kyllä persekännämises menny miesten ohi siks erot on tuplaantunu kun ei ne raukat oo sitä vielä ite tajunnu
- pele34
Promillerajan vois laskea tasan 0,0:aan. Sen ylittämisestä heti kortti puoleksi vuodeksi kuivumaan, ja tuntuvat sakot päälle. Törkeän rattijuoppouden raja 1,0:aan, siitä ehdotonta vankeutta portaittain, alkaen 3 kuukaudesta.
Näillä toimilla, saataisiin humalassa ajelu vähenemään huomattavasti, pelotevaikutuksen takia. Toki ammattijuopot jäisi, mutta nekin istuisi suurimman osan ajasta vankilassa, poissa maanteiltä. Sen sijaan sairaanhoitaja-Sari sekä insinööri-Tero, eivät enää juhlien jälkeen kotiin autoilisi pienessä maistissa, vaan menisivät taksilla.
Kun raja olisi tasan nolla, niin loppuisi se laskeskelu, että vielä yhden pystyy juomaan, ja ehkä sitten vielä yhden... Se tarkoittaisi sitä, että se joka ajaa, ei voi ottaa mitään, ei edes sitä yhtä. - aamusaksi
Kyllä vapaavirtaus suodatin on hyvä,en olisi uskonut kuinka paljon se auttaa sian hengitykseen. Öljysin ja laitoin kärsään,ollut nyt kuukauden kiinni. En olisi uskonut kuinka paljon se auttoi,elopaino on noussut,liha on kiinteää. Ja ne äänet,wow hieno kuunnella varsinkin aamulla auringonnousun aikaan kun laineet liplattaa ja lokit kirkuu. Aamu seisokki on parasta mitä tiedän,varsinkin kun vedän ilmaa vapaavirtaus suodattimen läpi kärsää kohti illan pimentyessä,hohtavaan sian paska kasaan ,yön tummuessa pimentäessä maan niljakkeet vapaavirtaus suodatin ,kartio malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007532Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3666616Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613954Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293699Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1942175Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201887- 621650
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181596Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11480Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11477