Muistelen, että Lassilan kiinteistö Herättäjän vieressä esitteli pysäköintialueensa laajennuksen lupahakemuksen yhteydessä kuvia pienestä idyllisestä saaresta vastaavalla kohdalla jokirannassa penkkeineen ja onkipaikkoineen, mutta eihän siellä vieläkään mitään muuta näy kuin portaat, jotka eivät vie minnekkään.
Missä saari?
Vastarannaltakatsoja
28458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eikö siihen ollut pieni siltakin tarjolla? *Ihanalla* maisemointisuunnitelmalla myytiin parkkipaikkaviritys lausunnonantaja Etelä-Pohjanmaan Maakuntamuseon naiiveille peesaajille. Kysymyksessähän on valtakunnallisesti merkittävä maisemakokonaisuus, josta edes jonkun olisi syytä kantaa huolta.
Kun lupa parkkikaakulle saatiin, mistään maisemointilupauksistaan ei omistajan senjälkeen tarvitsekaan pitää kiinni. Näin se käy.
Lapuanliikkeen histoariakin on arvokasta perinnettä Auschwitzin tapaan. Ei sitä saa mennä pilaamaan. Alue on tosin pilattu 70-luvulla Lassilan kerrostalon rakentamisella. Kosolan talon puurakenteetkin on maanpinnan alapuolella alttiina homesienelle. Ei mitään ymmärrystä vanhojen rakennusten hoidosta.
Eipä siitä"kulttuurimaisemasta" kukaan välitäkkään. Uudet sillankaiteet haettiin ilmeisesti mootoritiesiltojen ylijäämävarastosta ja se viimeisteltiin sekavalla kokoelmalla liikennemerkkejä, lipputankoja ja valaisinpylväitä.
Onko tämä nyt mikä kohde? Ei varmaan saari?
Jos Lapualla toimisi asiallinen päätöksentekojärjestelmä, niin sen tehtävä olisi panna ko yrittäjä tekemään sen, minkä on luvannut.
Sitte joku valittais että kulttuurimaisema pilaantuu tuon saaren takia. Pilaa luontoa. Semmosia valittaja me lapua laiset ollaan.
Siinäkö mielestäsi syy, ettei rakennuslupaa noudateta?
Yrittäjä-omistajalla ei edes ollut rakennuslupaa parkkipaikkatyöt alottaessaan. Työthän pantiin stoppiin ja sitten vasta piirreltiin korristukseksi saarta ynnä muuta.
Hoh,hoijaa!
just niin !
Vaarilla on pian saari,
Se oma saari on.
Ai, ai, vaaria.
Kaikilla ei ole saaria,
Mutta meidän vaarilla
Oma, oma saari on.
.......Mutta iso veli uhmaa ja
Aikoo tehdä tuhmaa,
Niin eipäs pojat pääsekään
omaan saareen olemattomaan.
Parkkipaikka sopii maisemaan erinomaisesti. Parkkipaikkaa koskevat valitukset kaatuivat korkeimmassa hallinto-oikeudessa.
Parkkipaikat näyttävät olevan kaikki käytössävilkkaan asioinnin takia.
Valehtelet. Koko pysäköintialueella on aina huomattava määrä paikkoja tyhjänä. Sitäpaitsi nyt onkin yseessä saari, jota ei olekkaan. Maisemaan sopiminen taas on pelkästään sinun henkilökohtainen näkemyksesi.
Parkkipaikka on kulttuurimaisemahaitta mitä suurimmassa määrin.
Iloluontoisen ilmoituksen yllyttämänä vilkaisin ohikulkiessani parkkipaikalle arkipäivänä kello yhden aikaan ja korkeintaan 25% paikosta oli käytössä.
Tänään en saanut autoani sopimaan parkkipaikalle, kun Elma ja Kotipizza oli noin puolillaan ruokailijoita. Tawan oli täpötäysi. Laitoin auton kaupungintalon pihaan jonkin virkamiehen paikalle.
Höpsistä.
On ollut täyttä koko talven, mutta nyt kun Ember sai kehitettyä ruokansa Lapuan parhaaksi, siis Vanhalla Paukulla, on Tawanin parkkiinkin taas sopinut pysäköimään. Katsotaan, millainen on tilanne tänään.
Ei voi olla Lassilan talon maata tuo saari, joka on muodostunutkin vasta 1950-luvulla, vanhoissa valokuvissa saarta ei ole. Saari on kai sitten jakonunnan omistuksessa enkä aio sallia sinne mitään siltojen tekoa.
Mistähän 'saaresta' puhut? Ennenvanhaan oli pitkulainen saari Sillansivun edessä vasrarannalla, vaan ei sekään enää ole saari. Lassilan rannan 'saaresta' puhumattakaan.
Oli kenen oli, mutta saaren rakentamisella avitettiin valheellisesti asemakaavan muutosta.
Jonkun Pönttösen paatti haaksirikkoutui siihen saareen
ja se piti sitten heti poistaa.
Normaaleja lehnäkauppoja taas tehtiin valtuuston seläntakana.
Ei edistä luottamusta kaupungin päättäjiin ja virkamiehiin.
Onko saari unohtunut, un täällä ollaan kiinnostuneita vain pysäköintipaikkojen käyttöasteesta?
Hyvä, että asia tuli unholasta esille. Kannattaa valittaa viipymättä. Eiköhän yhteydenotto ensin paikalliseen viranomaiseen, rakennustarkastajaan, saa asialle vauhtia. Jos ei auta, on lääninoikeus ja KHO seuraavat asteet.
Eduskunnan oikeusasiamieskin ja Eu:n ihmisoikeuskomissio ovat viimeisimpiä asiasta kiinnostuneita tahoja. Hyvä, että edes täällä joku on kiinnostunut viranomaispäätösten noudattamisesta. Lapuallahan uein viitattu kintaalla vastaavissa tapauksissa.
On se ranta siltä kohtaa joka tapauksessa parempi kuin entinen hoitamaton ryteikkö. Sanoisin, että nätti.
Sanot vaan kun paremmasta et ymmärrä ja yrität väkisin puolustella epämääräistä viranomaistoimintaa.
Kohta se on koko joki ummes kun se on niiiiin rehevöitynnä, pittääs jotaki varmana jo teherä ja pian . Erkin Montunkin olisi varmaan hyvä jo tänä vuanna peraata olis eres mihinkä mennä vilivoottelemahja.