Perinnön sijoittaminen

Mihin.sijoittaa

Eläkkeelle jään viiden vuoden kuluttua. Silloin alan sijoitettuja rahoja käyttää. Tuskin elän eläkeukkona kymmentä vuotta pidempää eli kokonaissijoitusaika olisi max. 15 vuotta. Mihin kannattaisi sijoittaa? 150 000 euroa olisi varaa laittaa perinnöstä eläkepäiviä varten. Loput (50 tonnia) hassaan ennen eläkeikää, sitähän voi kuolla jo ennen eläkepäiviä!

5

422

Äänestä

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahat.pankkiin

      Ei kannata mihinkään pörssihommiin lähteä mukaan vaan pitää rahat pankkitilillä. Siellä ovat turvassa, ei kaikenmaailman ketkut niitä rohmua. Minä pitäisin pankkitilillä, avaisin useaan pankkiin tilit että varmasti olisivat turvassa.

    • fgkjhgkjhkjd

      Miten niin et eläisi kymmentä vuotta enempää eläkeiässä? Sijoita itseesi, terveyteesi ja hyvinvointiinsi. Sijoita positiiviisiin kokemuksiin ja elämän laatuun.

      • Mihin.sijoittaa

        Sukuni ei ole pitkäikäistä joten tuskin elän 75 vuotta pidempään. Tupakanpolton lopetin jo vuosia sitten, syön terveellisesti, harrastan aktiivisesti kaikenlaista liikuntaa. Olutta nyt menee välillä liikaa mutta siitä en luovu.


    • Aktienörd

      Hassaa osa! Loput 12-15 osinkoa maksavaan pörssin päälistan osakkeeseen, eri toimialoihin. Ostot 1-4 vuoden aikana jotta myös ajallinen hajautus. Suhdanteen tila todetaan aina vasta jälkeenpäin. Varo toive-, tutkimus ym yhtöitä jotka eivät tuota voittoa eivätkä maksa osinkoja. Samoin varo kaiken maailman suosittelijoita, vinkkiukkoja, pankkien myyjiä yms. Paremman puutteessa voit pitää rahoja huoletta vaikka pankkitilillä jonkun aikaa, inflaatio on matala. Onnea! Monelle tällaiset rahat ovat pelkkä haave, märkä uni!
      Hyvää elämää Sinulle!

      • Mihin.sijoittaa

        Eikö tuon hajautuksen saa helpommalla laittamalla rahat osakerahastoon tai ostamalla ETF:fiä? Saisi hyvän maantieteellisen hajautuksen, olisi Eurooppaa, Aasiaa, Pohjois-Amerikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1676
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      953
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      794
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      552
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe