Tämä oppi oli tuntematon heprealaisille profeetoille ja kristityille apostoleille.
Varsinaista kolminaisuus oppia EI OLE Raamatussa. Kolminaisuusdogmin kehittäminen suoritettiin pääasiallisesti loppuun 300-luvulla. Länsimailla se valettiin Athanasiuksen tunnustuksen kaavoihin.
Niin ikään katollinen tietosanakirja myöntää, että tämä oppi SYNTYI vasta noin 350 vuotta Jeesuksen Kristuksen kuoleman jälkeen. Jeesuksen suoranaisesti opettamat varhaiskristityt eivät siis uskoneet siihen, että Jumala olisi " kolmiyhteinen ".
Maan päällä ollessaan Jeesus ei varmastikaan ollut yhdenvertainen Isänsä kanssa, sillä hän sanoi, että on asioita, joita ei hän eivätkä enkelit tienneet, ainoastaan Jumala tiesi ne
Markuksen 13:32
Lisäksi hän rukoili Isältään APUA k oetuksessa ollessaan.
Luukkaan 22:41 - 42
Hän itse sanoi myös Isästään:
Johannes 14:28
Tämän vuoksi Jeesus puhui Isästään:
Johannes 20:17
Johannes 17:3
Jeesuksen kuoleman jälkeen Jumala herätti hänet jälleen eloon ja antoi hänelle suuremman kirkkauden kuin hänellä oli ollut aikaisemmin. Mutta vieläkään hän ei ollut yhdenvertainen Isänsä kanssa.
Mistä me sen tiedämme?
Koska Myöhemmin henkeytetyt Kirjoitukset sanovat, että Jumala on yhä KRISTUKSEN PÄÄ.
1. Korinttolaisille 11:3
Raamattu sanoo myös, että Jeesus on hallitseva Jumalan määräämänä kuninkaana, kunnes Jumala on pannut kaikki viholliset hänen jalkojensa alle, ja että silloin " itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa "
1. Korinttolaisille 15:28
On siis selvä, ettei Jeesus Kristus ole ylösnousemuksensa jälkeenkään yhdenvertainen Isänsä kanssa.
Mutta eikö Jeesus sanonut eräässä tilaisuudessa " Minä ja Isä olemme yhtä " ?
Johannes 10:30
Sanoi kyllä. Mutta tässä lausunnossa ei ole vihjaustakaan " kolminaisuuteen ", koska hän puhui vain kahden yhteydestä, ei kolmiyhteydestä .Jeesus ei varmasti puhunut vastoin niitä raamatunkohtia, jotka olen jo tässä aikaisemmin tuonut esille. Myöhemmin hän itse selvitti, mitä hän näillä sanoillaan tarkoitti, rukoillessaan seuraajiensa puolesta, että " he olisivat yhtä " niin kuin me olemme yhtä "
Johannes 17:22
Jeesus ja hänen Isänsä ovat " yhtä " siinä mielessä, että Jeesus on täysin sopusoinnussa Isänsä kanssa. Ja Jeesus rukoili, että kaikki hänen SEURAAJANSA olisivat samoin sopusoinnussa hänen Isänsä, hänen ja toistensa kanssa.
Entä mitä on sanottava:
Johannes 1:1
Joka puhuu Jeesuksesta " Sanana ". Eikö tämä todista " kolminaisuuden puolesta ? EI.
On HUOMATTAVA ensiksikin, että vain KAKSI persoonaa mainitaan jakeessa, ei kolmea. Saman luvun toisessa jakeessa sanotaan lisäksi, että Sana oli " alussa Jumalan tykönä " jae sanoo, että " ei kukaan Ihminen ole Jumalaa milloinkaan nähnyt " ja kuitenkin ihmiset ovat nähneet Jeesuksen Kristuksen.
Johannes 1:18
1. Mooseksen kirja 1:26 ( Jumala puhui Sanan kanssa, TEHKÄÄMME....)
Sananlaskut 8: 22 - 36
2. Mooseksen kirja 6:3
Apostolien teot 2:36
Matteus 6:9
Johannes 12:28
Johannes 16:28
Kolossalaisille 1:15 - 19
Näistä SYISTÄ se on TÄYSIN sopusoinnussa kreikkalaisen tekstin kanssa, se ei opeta kolminaisuutta.
Luoja ei ole kolmiyhteinen,VAPAAKIRKON MIELESTÄ ON
KarttakaaVapaakirkkoa
1
188
Vastaukset
Kolminaisuusoppi kehittyi Uuden testamentin jälkeisenä aikana, mutta se pohjautuu Uuden testamentin tekstien apostoliseen uskoon.
Kirjoitan lyhyesti aiheesta täällä:
https://juhamikkonen.blogspot.com/2018/06/apostolinen-uskontunnustus-mina-uskon_17.html
Voi myös halutessaan kuunnella:
https://www.youtube.com/watch?v=WNjlMHzwIdE
Voikaa hyvin!
Juha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi812050En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201874- 321517
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2111431- 291336
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361319- 261083
- 881060
Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23847Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä20846