http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2016/05/27/rikkain-prosentti-on-suomessakin-luultua-rikkaampi/20165766/12?pos=luetuimmat
Rikkaiden varallisuus myös jatkuvasti ja kiihtyvällä tahdilla kasvaa. On tämä kummallinen lama ja kummallista on myös kuinka duunareiden pitää luultuakin enemmän jatkuavsti joustaa!
Rikkaiden varallisuus myös jatkuvasti ja kiihtyvällä tahdilla kasvaa. On tämä kummallinen lama ja kummallista on myös kuinka duunareiden pitää luultuakin enemmän jatkuavsti joustaa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tarvitaan 100% perintövero, jotta ihmiset saadaan tasa-arvoisiksi. Nyt rikkaat vain laiskottelevat eläessään pelkillä pääomatuloilla ja se pääoma on vain ja ainoastaan perintöjen ansiota.
Yritysjärjestelyjensä ansiosta Herlin maksaa Kone-osingosta veroa vain 7,5 miljoonaa euroa. Veroprosentiksi muodostuu 4,7, kertoo Ylen MOT-ohjelma.
Käytännössä vain piensijoittajat maksavat osingoistaan täyden 30 prosentin pääomaveron. MOT kertoo, että jos omistaa yli 10 prosenttia pörssiyhtiöstä ei joudu maksamaan kyseisestä yhtiöstä saadusta osingosta veroa ollenkaan.
Niinpä, rikkaat sen kuin lihovat veronkierto rahoillaan, mutta heti kun köyhä varastaa nälkäänsä, niin köyhältä ollaan katkomassa jäseniä ja häätämässä Siperiaan.
Rikkaat pitäisi Hodorkowskin tavoin laittaa 10:ksi vuodeksi Siperiaan, niin oppivat arvostamaan elämää.
Taisi herra H. oppia vähän nöyremmäksi Siperiassa. Ei näy enää elvistelevän valtiolta varastamallaan omaisuudella.
Sisäsiittoisen suomieliitin banjoa soittavat-syväjoki lapset ei pääse enää yliopistoon koska eivät pärjää pääsykokeissa joten pääsykokeet pitää poistaa:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/myos-yliopistot-haluavat-uudistaa-paasykokeita-pikaisesti-tassa-ollaan-yhteisella-asialla/5914164
näin nämä elitiin kuolaavat jälkeläistollot pääsevät suojatyötöihin joihon vaaditaan yliopistotutkinto.
apu yulossa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14303770/kristityt-vaihtoehtoja--anarkistis-rakennus-vartio
Tämä kävi minullakin mielessä.
Ei kyä uskois. Piilotteleeks ne rahnojaan?
WFWFFFWWFWF
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13663983/google-salakuuntelee-kayttajiaan
Hassu juttu. Paljastiko siis kapitalistien hallitsema google kapitalistien piilottamat rahat?
Saksassa turvapaikanhakijat tekevät töitä eurolla/tunti. Se on kunnon duunari palkka, saatava meillekin! :O
Ja pian kantasuomalaiset pitää saada töihin samalla palkalla ihan tasa-arvon, oikeudenmukaisuuden ja demokratian nimessä.
Suomessa on hintataso huomattavasti Saksaa korkeampi. On maksettava ainakin 1,5 euroa tunnilta. Tai sitten on annettava tehdä 8:n sijaan 12-tunnin työpäiviä.
Miten varallisuuden arvo on määritelty? Todellinen arvo näkyy vasta myyntihetkellä. Jos ostajaa ei löydy, arvo on tunnearvo.