Tästä ei juuri koskaan puhuta tai saarnata:
Jeesus sanoi seuraajilleen: "ÄLKÄÄ ANTAKO pyhää koirille, ÄLKÄÄKÄ HEITTÄKÖ HELMIÄNNE SIKOJEN ETEEN, etteivät ne tallaisi niitä jalkoihinsa ja kääntyisi ja repisi teitä."
.
.
No mitä saarnaajat, evankelistat ja muut uskovat tekevät?
- Heittävät helmiä sioille, VAIKKA Jeesus kielsi niin tekemästä.
Ja miksi?
- 'ETTEIVÄT NE TALLAISI NIITÄ JALKOIHINSA JA KÄÄNTYISI JA REPISI TEITÄ.'
.
.
Onko uskovilla mitään käsitystä mitä nämä kallisarvoiset helmet edes ovat? Ja miksi Jeesus kielsi heittämästä näitä helmiä ja antamasta pyhää uskosta osattomille?
.
Mitä helmiä tiedät? Miksi Jeesus kielsi niiden heittämisen?
Jeesus sanoo: EI helmiä sioille!
9
186
Vastaukset
- uskostaosallinen
Evankeliumi on kallein helmi ja se ainakin pitää kertoa jokaiselle uskosta osattomalle, jotta heillä olisi mahdollisuus pelastua.
- EtVastaaAloitukseen
Evankeliumia ei selkeästikään lasketa näiden helmien joukkoon, koska Jeesus kielsi näiden heittämisen sioille. Ja evankeliumin jakamista Jeesus ei kieltänyt, vaan päinvastoin käski tehdä kaikista kansoista opetuslapsiaan.
- UskonUlla
Minkälaisia " helmiä " Jehovat heittelee lastensa ja nuortensa silmille ,,, näyttämällä sotaelokuvia kesätapahtumissaan ???
- Asioitaseuraillut
Mene kysymään Teuvo Sunilta, hän tietää.
- miksetvastaaitse
Teuvo vastannee jos osaa.
- alfa123om2222
VT:n mukaan vanhempien antamat neuvot ja ohjeet ja periaatteet ovat kuin helminauha kaulassasi. Eli omien sukulaistensa antamia opetuksia ja neuvoja ei nyt ainakaan saisi nostaa esille. Sen sijaan pyhien kirjoitusten tekstit ovat tänä päivänä laajalti saatavilla verkossa.
- tähmitäh
Olipas outo kommentti!
- 1777
Koko Raamattu on helmi. Sitä ei kaikille kannata siteerata. On oltava Pyhän Hengen ohjaus, milloin on aika sopiva tuoda Jeesus esiin. Eli rukouksessa pitkin päivää, niin ollaan oikeassa ohjauksessa.
Jeesus antoi esimerkkiä toimillaan, hän lähti sieltä pois, missä hänen tekojaan ei arvostettu. Tomukin jaloista puhdistettiin siinä tapauksessa, ettei sanaa otettu vastaan.
Aloittajan teksti on uskoville tarkoitettu. Usko on lahja, joten sillä ei itseä korosteta, vaan Jeesusta. Hengellistä viisautta tarvitaan.- hyvinkirjoitit
Hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv332917- 1452762
- 1372247
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162183Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131920Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161821479Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311256Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo961244Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891202Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1361171