Työkkärin toiminta

fghfghfghfghfgfg

Valvooko työkkäriä joku? Saako valittaa johonkin jos saa ihan naurettavia "työtarjouksia"? Viimeiset pari joita sain ovat sellaisia että ei helvetti! Ensimmäinen oli sellainen mihin minulla ei riitä ikinä kokemus ja omia työkalujakin olisi tarvittu. Toinen taas oli näennäisesti hyvä, mutta koko työpaikka oli muutaman sadan kilometrin päässä. Missä välissä tähän on menty? Ennen sentään sai mennä tapaamaan tuollaisten älyttömyyksien laittajan kasvokkain, mutta nyt pitää olla yhteydessä vain netitse ja puhelimitse.

Sipilöintiäkö?

27

372

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulosta

      Työkkäriin riittäisi nykypäivänä ilmoittautumisautomaatti seinässä korttisysteeminä.

      Muovikortti ilmoittauttumissysteemi, niinkuin pankkiasiommassamekin .

      Tulospalkkaus tvtnrouvillekin....ellei tuolosta synny...potkut ja ulos...

      • Ei_kestä

        No jos on ihan älytön, niin kysy niiltä montako pulloa saa juoda kaljaa ruokatunnilla, ettei saa potkuja.


    • karenssi_tuomio

      Työkkärin byrokraatit ovat työttömille jumalia. Nämä antavat varsin pikaisesti jumalan tuomion eli karenssin työttömälle työnhakijalle pienestäkin epävarmuudesta työnhaun vastaanotossa.

      • Kantelua

        Kannelkaa Aluehallintoviranomaiselle jos on selviä virheitä, lisäpotkuksi voi tehdä rikosilmoituksen aluehallintoviranomaisen päätöksen jälkeen.


      • 167-176
        Kantelua kirjoitti:

        Kannelkaa Aluehallintoviranomaiselle jos on selviä virheitä, lisäpotkuksi voi tehdä rikosilmoituksen aluehallintoviranomaisen päätöksen jälkeen.

        Kantelun voi ja kannattaa tehdä
        Aluehallintovirasto: sähköpostilla oman alueen aluehallintoviraston kirjaamoon
        http://www.avi.fi/fi/web/avi/aiheet

        tai eduskunnan oikeusasiamiehelle
        http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/index.htx

        tai valtioneuvoston oikeuskanslerilla
        http://www.okv.fi/fi/kantelu/kantelulomake/

        Kantelun voi siis tehdä sähköisesti ja se ei maksa mitään. Tosin mihinkään se ei välttämättä johda mutta omaphan kenteluun vastaaminen pois tätien kyykytysenergiasta. Jos oikein hyvä tuuri käy niin nuo työhönososituksen järkiytyy. Tosin järjen tarttuminen virkanlkin päähän on tosi harvinaista.

        Virkanilkin määritelmä

        Virkanilkki (lat. virkusnilkus), tuo ihmistä päällisin puolin muistuttava olio lymyilee usein virastossa virkapöydän takana. Ihmisestä sen erottaa vain siinä että järki puuttuu täysin. Virkanilkin pää ei sovellu muuhun käyttöön kun hattutelineeksi, joidenkin osalta ei siihenkään.
        Kun virkanilkki jää itse teossa kiinni lakien rikkomisesta niin sen naama menee norsunvitulle ja muuttuu ensin vihreäksi, sitten keltaiseksi ja lopulta punaiseksi (aivan kuten liikennevalot), vettä tulee silmistä ja vaahtoa suusta. Sen lisäksi kuuluu epämääräisiä kurkkuääniä ja/tai mölinää jotka kelpaisivat kauhuleffan äänitehosteiksi.
        Virkahaitake (lat. virkushaitakus), on muuten samanlainen kun virkanilkki mutta aiheuttaa laittomilla virkatoimillaan enemmän haittaa yksilöille ja yhteiskunnalle murentaen yhteiskunnan selkäränkaa ja moraalia sekä on häpeäksi koko virkakunnalle sekä yleiselle lain kunnioitukselle.


    • judidiikka

      suurta vastaan on huono taistella virkailia tekee virheen työkkärissä kela perii jälki käteen omiaan pois liikaa maksettuna vuosien päästä vaikka ei olisi enää työn hakijasnakaan.

    • Miten ois kansalaisadressi Te-Toimiston hirmuvallan lopettamiseksi? Helposti tulisi 50 000 nimeä.

      Siirretään nekin jutut Kelaan kun siellä on paljon osaavampaa henkilökuntaa.

    • Adressi (50 000 nimeä) Te-Toimiston hirmuvallan lopettamiseksi?

      Allekirjoittaisin varmasti.

    • hai_sie_veli

      Kartsan sisko omistaa työkkärit ja se myi koko instanssin amerikkalaiselle vakuutusyhtiölle jossa on limittäistoimintona lääketeollisuus ja kontrolloitu eutanasia-asia hedelmättömyyshoitoineen joten jos ja kun myöhemmin alkuperäiskansan statuksen saaneet harvinaiset suomaliset ovat saaneet kansainvälisen kautta eurooppalaisen ihmisten ihmisoikeustuomioistuimen päätöksellä joukkohävitykseen rinnastettavan kohtalon, niin sitten se on alue- tai maakuntahallitus määrämä ELY joka on kokonaisuudessa asianomistajana ja Kartsan siskon TE- lafka vastaajana ihmisoikeusrikkomuksen jälkituhojen korjaamisessa ja tähän kuuluu myös kaikki maatalous- ja ympäristövalvonnan aliset asiat. sanos sipilä mitä vaa röyh lisää sikaa pöytään eli pötyä.

    • beethooven

      Kaapot työkkärissä hallitsee mutta vastaaavasti työttömät jouduttuaan yksitellen valitettavan useinmiten ilmiselvän terrorin ja mielivallan uhreiksi. Voivat yrittää tehdä joukolla tai yksitellen valituksia mielivallasta esim. Euroopan ihmisoikeuskomitealla. Pienikin mainos täältä Itäisestä Pohjois-Euroopasta isommille estraadeille on poikaa totta tosiaan ja kyllä varmaankin.

    • kuin

      menettää ihmis arvon kun edetyy nostamaan työttömyys päivä rahaa.

    • Itse666

      Ei ole pakko ottaa valtion rahaa jos et edes halua töitä. Ihmiset eivät ymmärrä, että valtio maksaa työttömyyskorvauksen ja sitten sitä saadakseen ihmisen tulee etsiä töitä tai edes hyväksyä työ. Eihän Suomessa kukaan voi päästä unelmatyöpaikkaan koska niitä ei edes enää ole. Kaikki on huonosti palkattua pätkätyötä tai ilman palkkaa tehtyä ns. "työharjoittelua" joka ei koskaan muute palkkatyöksi.

      • kljlkjlkjlkjlkklj

        Luitko koko aloitusta edes vai aloitko lässyttää ihan tavan vuoksi tuota iänikuista mantraa? Kun ne antaisi niitä tarjouksia edes surkeapaikkaiseen pätkätyöhön mihin on mahdollisuus edes päästä niin hyvä olisi, mutta kun ne niiden "tarjoukset" on yleensä sellaisia mihin vaaditaan vuosikausien kokemus ja ties mitä erikoiskursseja.


    • työkö

      nythän uusin tutkimus paljasti että vain 4 sadasta hakijasta saa työ paikan te toimiston välityksellä suurin osa löytää itse työ paikan.

      • rikotaan

        Ammattiliitot neuvoo, auttaa ja sieltä saa tarvittaessa myös lakimiesapua.

        Toivottavasti olet jäsen, mitä tahansa ei tarvitse hyväksyä, säännöt on olemassa.


    • KunnonUudistus

      TE-toimistot pitäisi lakkauttaa kokonaan. Ihmiset kyllä osaa itsekin netistä hakea töitä ja työttömyyslausunnot ja -korvaukset hoitaa KELA. Koko TE-toimisto on vain turha väliporras hankaloittamassa elämää, ja aiheuttamassa kustannuksia yhteiskunnalle.

      KELA:an ehkä jouduttais palkkaa jonkin verran lisää työvoimaa, mutta olisi se silti halvempaa kuin ylläpitää kokonaista instanssia.

    • eivalvo

      ei
      kuten ei valitettavasti Tarjan eu - jäsenyyspuheitakaan

    • listan

      te toimiston tehtäväksi on jäänyt toimen piteet millä kaunistellaa työttömyys tilastoja.

    • beethooven

      Kaapojen kanssa kannatta aina olla väleissä edes vähäsen.

    • TurhaHarmitella

      ALOITTAJALLE:

      Työkkärin työtarjouksia ei kyllä kannata jättää välistä tai valittaa, sitä on nimittäin hyvin pian karenssissa, näin olen kuullut monilta työttömiltä.

      Hae vaan niitä paikkoja, mutta mainitse hakemuksessa, ettei sinulla ole ko.kykyjä, mutta olet saanut TE-toimistolta ko. paikkatarjouksen, joten haet siksi paikkaa. Lisäksi on vielä hyvä mainita, että "tulisin teille kyllä mielelläni, jos kyvyt riittäisivät".

      Se tarjous taas, joka on liian kaukana - siihen kannattaa laittaa sellainen vähän "onneton" ja "kökkö" hakemus, niin eivät varmasti kutsu haastatteluun.

    • sekin

      kyllä hymy hyytyy yhdellä sun toisella hakijana huomaa jo palstalla kuka on ollut tai on listoilla ja kuka ei ole ollut.

    • Työkkäritanssii

      Ja laittaa työttömät työnhakijat suljetulle osastolle ja antaa lausnnon Kelalle, että meidän ikiomapotilas, ei saa päästää karkuun.

    • Työkkärilosoperseet

      Yhteistyötä tekevät tilastokeskuksen haastattelijat sekä työkkärinväki, kuvittelevat nuo haastattelijat että heillä on oikeus tulla ihmisten koteihin sisälle.
      Ja kun eivät pääse, niin työkkäri alkaa nakittaa aktivointitoimilla.

      Kyllä: Kostamisesta ja vainoamisestahan tuossa on kyse, sairasta sakkia.

    • työkkärinLosoperseet

      Tässä taas esimerkillinen tapaus kun työnhaku ei sitten yhtään kiinnosta, työkkärin losoperseiden pitäisi välittömästi aloittaa pakkoaktivointitoimet karenssin -ja toimeentulotuen miinustamisen uhalla.

      Kursseille vaan välittömästi jotta opettajien -sekä osakkaiden tulot tulevat turvatuiksi ja losoperseet saavat omat egotrippinsä vallankäytöstä.

      http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016083122244027_tb.shtml

      Losoperseiden lapsista pitäisi keittää lihasoppaa.

    • jemmaan

      eipä tarvitse satoja hakemuksia laittaa jos sattuu olemaan alaikäsiä lapsia kotona työpaikka kyllä löytyy koska lapsiperhe tulee kunnalle kalliinmaksi kuin perheetön pari.

      • Kukkahatutlaskeemukuloit

        Sinä vain nussia puksuttelet siellä.


      • suisuiktyökkärissä
        Kukkahatutlaskeemukuloit kirjoitti:

        Sinä vain nussia puksuttelet siellä.

        Olin asioimassa työvoimatoimistolla ja menin huoneeseen suoraan nappia painamatta, siellä oli akka polvistuneena tuolin eteen jolla miesvirkailija istui, tuli kova kiire nousta siitä ylös posket punaisina.

        Ette varmasti arvaa mistä oli kysymys?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6074
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      97
      3049
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2853
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2115
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe