Diakonissalaitoksen Säätion Risto Kalliorinne

risto-kalliorinne

Kun asiaa alkaa hieman kaivelemaan, selviää miten itsensä 17-vuotiaaksi ilmoittanut Wahedi Nazir ja 14-vuotias yläasetelainen olivat päätyneet samaan seurueeseen. Käy ilmi, että Diakonissalaitoksen Säätion Risto Kalliorinne sekä Kempeleen kirkonkylän yhtenäiskoulun rehtori Jukka Ojala, olivat yhdessä järjestäneet "nuorille" tapaamisia. Aluksi koulu järjesti tapaamisia koulupäivän aikana ja myöhemmin Wilmassa annettiin ohjeet kuinka lapset voivat omatoimisesti mennä turvapaikkahakijoiden asuntolaan.

Kun sitten lopulta Wahedi Nazir juotti tytölle viskiä ja kaatoi tämän sitten hankeen sekä raiskasi hänet, alkoi peittely oikeiden syyllisten osalta. Risto Kalliorinne poisti itsensä erinäisistä artikkeleista joissa puhuttiin mainitusta yhteistoiminnasta ja rehtori poisti Wilmasta viestejä. Heitä ei ole myöskään asetettu minkäänlaisen tutkinnan alaiseksi eikä vastuuseen teoistaan. On käsittämätöntä miten yläasteikäisiä paritetaan näiden suomesta turvaa hakevien kanssa.

Lisätietoa tästä Ristosta ja myös naamakuva, niin jää mies mieleen.

http://mvlehti.net/2015/11/27/oulun-diakonissalaitos-tekee-rahaa-kidutettujen-kuntoutus-bisneksella-yhteyshenkilona-kempeleen-raiskaukseen-syyllinen-kalliorinne/

http://mvlehti.net/?s=kalliorinne

11

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ämvee.lehti

      Mitä vittua? Ryssän trolli!

      • Puolihumu

        Kalliorinne on pyrkimässä Vasemmistoliiton puoluesihteeriksi, toivottavast nämä meriitit riittävät.


      • kommarit.vex

        Olisivat ansainneet toisensa...


      • pahankeksijät

        Kieltänet koko ikävän tapahtuman, koska ei mahdu putkinäköagendaasi?


    • XPÅÄ

      Ei mitään perää, täyttä skeidaa. Todellinen syyllinen on tuomittu, hyvä niin.

    • lexintulkintaa

      Mamutapaaminen ei ollut vapaaehtoista vaan järjestetty jolloin järjestäjät ovat tavalla tai toisaalla vastuussa. Jos oppilaat olisivat allekirjoittaneet paperin, että "ne jotka haluavat osallistua, osallistuvat omalla vastuulla", asia olisi toinen.

      • kommarit.vex

        Alaikäisen suostumuksella ei mittään merkitystä oo..


    • huvähyvä

      Jäi rannalle.Hyvähyvä

      • konnarit.vex

        Eikö se kelvannu ees kommareille?


    • pitäskö.vierailla

      Nyt kun nimet on olleet jo kauan selvillä, niin miksi ette ole toimineet, kempeleläiset? Oletteko samanlaisia paskahousuja kuin Oulunki Ossaajat?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3013
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1467
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1326
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1012
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe