Oikeaa työtä tekevien arvostus

Tosityöläinen

Näin keväällä se taas näkyy lehtien palstoilla ja uutisissa, että oikeaan työntekkoon valmistuvia ei arvosteta. Tuskin ammattikoulusta valmistuvat tullee saamaan niin paljon palstatilaa kuin tämän viikon paikallisen lehen molemmilla etusivuilla on ollut ja lissää vaan luvattiin. Ylioppilaan kolme laudaturia on hyvä saavutus, mutta joku kirjoitti 12. Ylioppilastodistus kun on vain yliarvostettu välitavoite. Samanpituinen ammatillinen koulutus taas antaa perustaidot ammattiin, eikä sitä ainakaan lehdissä arvosteta kuin valmistuneiden nimiluettelolla.
Peliohjelmien tekijät eivät kansantaloutta nosta, loppupeleissä päinvastoin. Pelien pelaaminen kun vie nuorison rapakuntoon ja sitten taas ne meidän kaikkien terveysmenot kasvaa ja sairaat ei pääse ajoissa lääkäriin.

7

242

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärinmenee

      Se on hyvin valitettavaa. Mielestäni myös kuka tahansa voi olla kansanedustaja ja poliitikko, miksi tällaisia ihmisiä pitäisi arvostaa?

      Työn arvostus on romahtanut Suomessa, se on vain seurausta siitä kun joku työtä tekevä luulee olevansa parempi työntekijä kuin muut ja äänestää Kokoomusta. Se on järjen köyhyyttä.

      Arvostan raskaan työn raatajia, hoitajia, rakentajia, hitsareita, partureita, kaikkia. Kaikki työ on arvokasta, näin sen pitäisi olla. Mutta näin se ei ole. Suomessa on jotain todella pahasti vinksallaan.

    • uunoeemeli

      poliitikoksi sopii kun on hyvä ulosanti ja osaa valehrella kirkkahin silimin

    • yo-2014

      Itse olen yliopisto-opiskelija, mutta olen aina arvostanut fyysisen työn tekijöitä. toimivat saman isänmaan hyväksi.

    • Kalastaja-Pekka

      Niin, ja sen peliohjelman tekijän ei muuten tartte olla yo, mutta lääkärin taas pitää! Tuo sun kirjoitus on osittain sekava ja absurdi.

      • parannus_erikseen

        Lääkäri ei ole parantaja. Kirurgi on arvokkain.


    • Ammattitaitoiset

      duunarit tekee lääkärienkin asunnot. Suunnittelija voi olla arkkitehti, jolla on oltava yo-tutkintokin. Tai ammattikoulun jälkeen insinööriksi tai rakennusmestariksi lukenut. Tai joku muu.

    • Minä olen korkeakoulutettu ja minä halveksin matalasti koulutettuja!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      1036
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      922
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      591
      865
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      748
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      654
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    Aihe