Halonen teki ainakin kaksi 70 vuoden salauspäätöstä omista ja toverien puuhista. Syytesuoja 70 vuodeksi? Kätevää. Toveri Koivisto jo pisti SUPOn piilottamaan Itä-Saksalle vakoilleiden nimilistan. Salausaika 60 vuotta. Väitetään, että Halosen nimi olisi listassa ensimmäisenä. Muutenkin Halosen rooli DDR:n, kaatuneen verisen Itä-Saksan juoksutyttönä on selvä. Halonen sai siitä palkkaa SAK:n kautta vuodesta 1970 alkaen.
DDR:n salainen poliisi Stasi raportoi Neuvostoliiton KGB:lle kaiken.
Länsitiedustelu halusi auttaa Suomea. Koivisto ei halunnut, että roskat perataan, toisin kuin esim entisissä itäblokin maissa ja esim. yhdistyneessä Saksassa.
Halonen vähätteli toimiaan. Vasta 2007 Aamulehden Helsingin toimituksen onnistui selvittää, että Halosen toiminta oli ollut paljon luultua aktiivisempaa. Vahinko oli jo tapahtunut; Myyrä-Halonen oli valittu presidentiksi 2006 toiselle kaudelle.
DDR:n salainen poliisi Stasi raportoi Neuvostoliiton KGB:lle kaiken.
Länsitiedustelu halusi auttaa Suomea. Koivisto ei halunnut, että roskat perataan, toisin kuin esim entisissä itäblokin maissa ja esim. yhdistyneessä Saksassa.
Halonen vähätteli toimiaan. Vasta 2007 Aamulehden Helsingin toimituksen onnistui selvittää, että Halosen toiminta oli ollut paljon luultua aktiivisempaa. Vahinko oli jo tapahtunut; Myyrä-Halonen oli valittu presidentiksi 2006 toiselle kaudelle.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Halonen on kansainvälinen kummajainen ja kiusallinen henkilö kansainvälisillä foorumeilla.
Ei tullut arvostettuja YK-tehtäviä Haloselle.
Halosen taustat tiedetään idässä ja lännessä paremmin kuin Suomessa. Siis suomalaisilta salattu! Kansan lukutaito ja korkea koulutustaso on näiltä osin tehty tarpeettomaksi.
Tarja on erittäin arvostettu politiikko. Katsoin tuosta erästä keskustelua ja laitan tännekin varmuuden vuoksi Tarjan meriittejä:
"Yhdysvaltalainen Time-viikkolehti on valinnut presidentti Tarja Halosen kymmenen naisjohtajan listalleen. Myös Forbes-aikakauslehti listasi presidentin sadan naisvaikuttajan joukkoon, ja joulukuun 2010 Glamour-lehti kuvasi jopa Women of the Year 2010 –artikkelissaan 11 maailman naisjohtajaa YK:n yleiskokouksen yhteydessä. Yhtenä Tarja Halonen. Ja lisäksi Tarja Halonen on saanut 2012 huikean Global Fairness Award. tunnustuksen yhdysvalloista jonka vastaavan on saaneet Hilary Clinton."
Nuorehko toimittajat tuskin tietävät, missä Suomi sijaitsee. Halosen persoona ja taustat ovat valtionpäämiesten ja tiedustelupalveluiden tiedossa idässä ja lännessä.
Halonen sai SAK:lta palkkaa Itä-Saksan kommunistiselle diktatuurille tekemistään palveluksista vuodesta 1970 alkaen.
Samoista hommista Halonen nostaa myös SAK:n eläkkeen.
Haloselle ei viisi eläkettä riitä, vaikka niistä presidentin eläkkeen nostaa verovapaana. 75-vuotiaana haluaa kolmannelle kaudelle? Presidenttikauden päättyessä Halonen täyttäisi 81 vuotta.
On se ahne mummo!!
Miksi nykyinen tasavallan presidentti ei ole purkanut noita salauspäätöksiä, vaikka hänellä on siihen täysi oikeus?
Nykyisellään presidentin valtuudet eivät riitä purkuun. Korkeimpia virkamiehiä, mm. korkeimpia tuomarien virkojen haltijoita yhä Halosen nimittämiä. Näiden eläköityminen kestää....
Se taitaa olla niin, että nykyisellä tasavallan presidentillä ei ole "munaa" hoitaa asioita oikein. Ei uskalla, kun sen rahoittajat ja kaveritkin paljastuisivat.
Älä käännä Halosen kolttosia toisen niskoille. Kehno puolustuskeino, sanon vaan.
Varatuomari Niinistö toimi asianajajana ja Turun hovioikeuden tuomarina ennen kansanedustajakausiaan.
Ei Niinistö hoitanut sitä virkaa Turun hovioikeudessa päivääkään. Asianajajan nimeä voi käyttää kaikki, jotka ovat Suomen asianajajaliiton jäseniä.
Älä sinä käännä Niinistön osaamattomuutta muiden syyksi.
Varatuomarin arvon voi saada vain tuomioistuinharjoittelun kautta. Samalla selviää onko auskultantti ymmärtänyt lukemansa oikeustieteellisen tenttikirjat. Asianajajaliiton jäsenyys edellyttää varatuomari arvoa.
Kade-Halonen ei ole tuomioistuinharjoittelua suorittanut, joten varatuomarin arvo puuttuu eikä asianajajaliittoonkaan ole mitään asiaa. Halosen pelkällä oikeustieteen kandidaatin tutkinnolla voi käyttää lakimies-nimitystä. Lakimiehenä saa esiintyä ilman oikeustieteellistä tutkintoa kuka tahansa.
Miks ei tule kaapista äpärineen?
http://gamla.hbl.fi/kultur/2014-09-04/651621/sega-rykten-om-ett-lesbiskt-forhallande
Hävetäkin sitä on saanut ja ostettua "miestä"nauraa aidanseipäätkin.
https://lh3.googleusercontent.com/6A4atNTN5AIBbNyrpFj_PQyi4nQO8DUIK_0dL9Bj15xnXa0puhTxJmvCaBMGBRK7Or662XNTQDdTSwEkg4h0nf9FWapN0NC2QsE
Maamiinojen poistaminen oli törkeä temppu. Eihän kaikki valtiot ole allekirjoittaneet, Ottawan sopimusta ei myöskään Suomen iso naapurimaa.
Toisen maailmansodan rauhanehtojen mukaan Suomella ei saa olla myöskään sukellusveneitä. Halonen halusi rampauttaa myös maapuolustuksen. Mitä jäynää Halonen on ehtinyt tehdä ilmapuolustukselle - tietääkö joku vai onko valtiosalaisuus?
Suomenvihaaja, venäjän kätyri tuo kommunistitavja on!!
https://www.ilkka.fi/uutiset/kotimaa/presidentti-niinistö-kampanjoi-koulukiusaamista-vastaan-yhdessä-nuorisotähtien-kanssa-1.2240885
.
Haloskalla oli vielä valtaa, miksei jyränyt listoja auki??
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/92290-asiantuntija-epailee-supon-yllatysta-”nimia-ei-saisi-julkaista”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/27729-tiitisen-lista-visusti-supolla
Ahne-Halonen, koko kansan kusettaja
Tarja ei ole kusettanut ketään. Miksi referoit linkkejä joilla ei ole mitään liittymäkohtaa Tarja Haloseen.
Tarja on tänä päivänä entistä kokeneempi entistä fiksumpi henkilö toimimaan presidenttinä. Tervetuloa takaisin presidentin virkaan Tarja Halonen!!!
Onko sulla Tarja helpottunut olo kun sait salattua stasimyyräyksen ja
eikä sitä saa auki kun olet salannut sen 70vuodeksi??
Siksikö on sulla hätä kolmannelle kaudelle vahtimaan ettei kukaan vaan paljastaisi myyräyksiäsi?
Päivänselvää, että haloset kiistää ja kieroilee. Sirola-opiston opit lujassa.
Silloin salataan, kun salattavaa on. Tämän tyyppiset valtiojohtajat yrittävät yleensä pysyä vallassa niin kauan kuin mahdollista keinoja kaihtamatta. Viimeisenä vaihtoehtona pakenevat ulkomaille joko valtion varoja mukanaan tai rahaa on piilossa entuudestaan.
Tiimalasissa tippuu - halosilla alkaa olla kiire. Kolmas kausiko auttaisi. 60 ja 70 vuoden salauspäätöksiä vahtimaan ja varmistelemaan. . Pankkitilejäkin ulkomailla...
Vallan kahvassa niin kauan kuin mahdollista. Keinoilla millä hyvänsä. Afrikan, Syyrian ja itä-kaakon diktaattoreista mallia.
Kukahan se emäroisto on?
Sauli Niinistö Panaman surullisen kuuluisalla listalla sijaluvulla 34.
http://pastebin.com/SRqx55Lk
Tarja Halosta ei listasta löydy. Tarja kun on rehellinen ja diplomaattinen ihminen
Joten ketjun aloittajalle Niinistön epätoivoiselle mainostajalle pyyhkeitä
Tarja Halonen ei ole sumuttanut eikä pitänyt pilkkanaan Suomalaisia.
Tarja Halonen ei ole kummajainen vaan ulkomaailman erittäin arvostama kansainvälinen politiikko, suomalaiset mieltävät hänet hyväksi ihmiseksi.
Lue lisää:
Tarja Halonen sai merkittävän tunnustuksen viime yönä Yhdysvalloissa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000667468.html
haloska on ddr myyrä.
myyrien myyrä, haluaa suomen venäjän vallan alle.
Kuulemma halonen DDR-vakoojana ollessaan lähettänyt ihmisiä Punaiselle torille ammuttaviksi.?
Onko lääkityksesi kunnossa? Tarja ei todellakaan ole lähettänyt ihmisiä punaiselle torille. Tuollaisesta lausunnosta voit alkaa jo odottaa poliisia ovellesi. ip:si on tunnistettu ja se on kohta jokaisella suomi-foorumeilla varoittavana sanana.
Muistan miten Halonen ääni väristen vaati Neuvostoliittoon liittymistä.
Korvalääkäriin siitä ja pian!
Olipas arka kohta, 'se koira älähtää jokon kalikka kalahtaa'. sanoo vanha sananlasku. Mitähän vielä paljastuukaan ämmän menneisyydestä,
DDR. juoksutytöstä, joka kylmästi katseli kun pakenevia ihmisiä ammuttiin..
Myyrä on myyrä ja vielä historia kirjoitetaan tältäkin osalta, vaikka ämmä on sen salannut 70v.
Vielä 75-vuotiaana hätä päästä kolmannelle kaudelle keinoja kaihtamatta. Niinhän tunnetuissa diktatuureissa valtionpäämiehet menettelevät. On salattava ja suojeltava etuja.
Tarja on vaan ainoa konkreettinen vaihtoehto presidentiksi. Tarja Halosen valttikortteina on kokemus ja ihmissuhteitten hallintataito. Presidentti kun on presidentti vasta kolmannella kaudellaan
Tervetuloa virkaan Tarja Halonen!!!
Säälittävää valehtelua, tarjaraukka, ottaako koville? Kuuntelen ja nauran ..
miksi postaat tuota yhtäkin kuvaa joka on otettu kaikista kokouksessa olleista,
tässä samanlaisesta tilanteesta Saulista ja Jennistä Obamoitten kaa..
http://media-cache-ak0.pinimg.com/1200x/c8/b3/f7/c8b3f7c740874416bb8a9bfcf94a2b71.jpg
Noita-akka thyi!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010050611606652_uu.shtml
Sumuttaminen onnistuu aikansa.
Stalinkin oli jopa Nobelin rauhanpalkintoehdokas 1945 ja 1948. Palkinto jäi kuitenkin saamatta. Kymmenien miljoonien oman maan kansalaisten tuhoaminen alkoi selvitä vasta myöhemmin. Myös kolmen tuhannen puolalaisen upseerin joukkosurma Stalinin käskystä selvisi vasta 1990-luvulla, kun kaatuneen Neuvostoliiton Jeltsin avasi arkistot ulkomaisille tutkijoille. Upseerien joukkomurhaa oli luultu saksalaisten tekemäksi.
Jeltsin tarjosi myös Koivistolle mahdollisuutta tutkia arkistoja, mutta Koivisto häpeällisesti pyysi pitämään arkistot salassa.
Mitä Koivisto tiesi sieltä löytyvän? Koiviston todellinen rooli sotien aikana on askarruttanut. Koivisto määräsi myös Länsitiedustelun vuonna 1990 luovuttamat suomalaisten Stasi-vakoojien listat salaisiksi 60 vuodeksi.
Tarjalla jäi tärkeät homotustyöt kesken. Kolmannelle kaudelle pitää päästä ja sitten neljännelle. Stasi-listojakin pitää suojata. Niihin ei saa päästä käsiksi kukaan ikinä.
Stasi-listoille 60 vuoden salauksen päälle 120 vuotta lisää. Silloin on Suomesta jo kadonnut lukutaito. "Meinaan, kun Minä hoitelen maahan parissa vuodessa helposti 100 miljoonaa mamua lisää", täsmentää Tarja.
Itänaapurista voisi avata ovet seksuaalimarginaaleille - homoja, lesboja, eläimiinsekaantujia ym.
Haloska pyytänyt kutsuvieraansa tänne, odottaa niiden terroritekoja vihatuille suomalaisille.
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/isis_salakuljettanut_tuhansia_eur-31417
SDP.n kannatus lähtenyt syöksyyn kun kuulevat että haloska ois menossa kolmannelle kaudelle,
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001225502.html
koko haloskan kauden, 12 v. punikkien kannatus rypi pohjamudissa, eikä ollut mikään ihme.
Haloskan pyykit on vielä pesemättä.
Kansa, joka ei tunne menneisyyttään, ei hallitse nykyisyyttään,
eikä ole valmis rakentamaan tulevaisuutta varten."
.
Aivan, johan sitä on tehty jo siitä lähtien kun oli se kuuluisa Urkki ja Ahti sahti mukana joka matkalla neuvostoliitossa, oletko kuulut sen vitsin kun ahti sai neuvostoliiton presalta apinan, ja kun urkilta kysyi mitä minä tällä apinalla teen, no urkki vastasi vie korkeasaareen, no aamulla ahti tuli urkkia vastaan apina mukana ja urkki kysyi etkö vienyt sitä korkeasaareen? No Ahti vastasi kyllä ja nyt ollaan menossa..........................
Suomen kansa erehdytettiin äänestämään presidentiksi Sauli Väinämö Niinistö, jolta puuttuu täydellisesti resurssit vaativan presidentin viran hoitamiseen. Nyt viisi vuotta presidenttinä oltuaan Niinistö itsekin todistaa soveltumattomuutensa presidentiksi, hän ei ole saanut mitään konkreettista hyvää Suomelle presidenttinä ollessaan. Hän on täysin nollatoleranssin miehiä, kaiken lisäksi hän on vanhus joka ei enää uudistu. Niinistö on politisoitunut,epävakaa ja impulsiivinen ihminen.
Hänestä puuttuu presidentin tärkeimmät henkiset ominaisuudet, paineensietokyky,diplomaattisuus, älykkyys ja empatia. Juuri siksi hänessä ei ole myös auktoriteettia.
Koko Niinistön poliittinen ura on perustunut hänen ilkivaltaansa Suomea kohtaan, Jo valtiovarainministerinä hän ajoi Suomen EU-petokseen, lue aiheesta raportti tästä.
https://lintukotoblog.wordpress.com/2017/02/25/sauli-niinisto
Nyt presidenttinä hänen tyhjyytensä on vasta tullut esille. Hän on sokaistunut valtaan mutta niin käy tyhmille.
Katsokaa ympärillenne. Suomalainen yhteiskunta ei ole enää turvallisuuden lintukoto. Suomen pahoinvointi on yksinteoin Sauli Väinämö Niinistön syytä.
Ulkomaat pitää Niinistöä pilkkanaan, sadat tuhannet suomalaiset näkevät Niinistön kyvyttömyyden presidenttinä.
Lehdissä ja televisiossa on kiihtynyt Niinistön väritetty mainos tyyliin yksi kaunis liioittelu Niinistöstä Ylellä yksitoista tekaistua Niinistön kehua lehdissä. Niinistön mainostoimisto on panikoitunut koska kansa osaa käyttää tänään internetiä ja näkeekin täältä kaiken Niinistön salatuista taustoista ja pimeästä puolesta.
Ylen Taloustutkimukset, gallupit ja lehtien äänestykset Niinistön “suuresta kansansuosiosta” on täyttä huijausta, katso täältä esimerkiksi miten Taloustutkimukseksi naamioitu Niinistön “kannatusmittaus” kärähti samana päivänä kun tili eetteriin
Sauli Niinistö on pelkkä B-luokan kyläjuristi joka vahingoittaa presidentin instituutiota. Ajatelkaa miten maailma ilkkuu tulevaisuudessa sille jos Niinistö asettuu vielä ehdolle että pienen Suomen presidenttinä on vähäjärkinen vanhus joka on niin paljon henkisesti rajoittunut että valevaimonkin virkaa täytyy hoitaa oma puolta nuorempi sukulaistyttö.
Niinistön ainoat meriitit elämässä ja politiikassa ovat ainoastaan vahingoittaminen, insesti,aviorikokset,julmuus,talosrikokset ja maan petokset
Rautatieasemalla tapahtuu..
http://pin.it/xojNUMW