Islamista eroaminen on Suomessa tabu

"Avoin uskonnottomuus on entisille muslimeille hankalaa eri puolilla maailmaa. Islamista luopuminen voi johtaa Suomessakin hyljeksintään, pelotteluun ja väkivallalla uhkailuun. Koraanin mukaan Jumalan rangaistus islamin luopioille on kuolemanjälkeinen helvetti."

"– Äitini on sitä mieltä, että jos ei rukoile, ei ole muslimi. Joten rukoilen, kun äiti niin sanoo. Oikeasti saatan rukoilun sijaan mennä vaatehuoneeseen ja olla siellä muutaman minuutin puhelimella, Ifrah tunnustaa.

Suomessa syntyneet somalitaustaiset naiset eivät ole kertoneet perheilleen uskonnottomuudestaan, koska pelkäävät mahdollisia seurauksia. Fatima kertoo tietävänsä tapauksista, joissa vanhemmat, jotka pelkäävät lapsiensa viettävän epäislamilaista elämää, saattavat lähettää jälkikasvunsa pois Suomesta opiskelemaan Koraania ja islamia."


http://yle.fi/uutiset/fatima_luopui_islamista_mutta_ei_voi_riisua_huivia__islamista_eroaminen_on_suomessa_tabu/8903751

"Suomessa asuva Malik kertoo jutussa olleensa aiemmin islamin mallioppilas. Hän noudatti islamin sääntöjä lähes kirjaimellisesti: rukoili viisi kertaa päivässä, paastosi ja luki Koraania. Nuorempana Malik kävi jopa pyhiinvaelluksella Mekassa.

Särö uskoon syntyi, kun Malik kuuli ulkomailla asuvasta tuttavasta, joka oli irtautunut islamista. Se oli shokki ja käynnisti prosessin, jonka myötä Malik menetti lopulta uskonsa ja erosi islamista.

Nykyään Malik on luopunut islamista täysin.

- Olen tullut siihen tulokseen, että kaikki uskonnot ovat ihmisten keksimiä."


"Malik ei halua paljastaa oikeaa nimeään tai kasvojaan sukulaistensa takia.

- Kotimaassani kaikki tietävät, että jos luovut islamista, rangaistuksena siitä on sharia-lain mukaan kuolema. Jos käyn kotimaassani, esitän kunnon muslimia, hän myöntää."

http://yle.fi/ylex/uutiset/millaista_on_irtautua_islamista_suomessa_kaikki_uskonnot_ovat_ihmisten_keksimia/3-8915125


Kait kuitenkin luulisi ihmisten tietävän riskin, että lähipiirissä voi tulla käännynäisiä maassa missä kaikilla on täysi uskon vapaus. Eikä kaikkea elämää sanele uskonto, vaan oma ajattelu ja hyvä niin. Paimentolaisuskonnot eivät alkuperäsine opetuksineen voisi länsimaissa elää juuri mitenkään.

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensimmäinen sukupolvi, joka on pakolaisena saapunut maahan, ymmärrettävistä syistä käpertyy itseensä ja hakee turvaa kulttuuristaan ja traditioistaan. Mutta toinen sukupolvi ja varsinkin sitä seuraavat, jotka ovat syntyneet maassa eivät enää tarvitse tai kaipaa sitä vanhempiensa kulttuuria, koska he ovat syntyneet ja eläneet tässä toisessa. Siksi on aika luonnollista, että tuo pakolaisten jälkipolvet sulautuvat maahan ja alkavat elää maan, tässä tapauksessa Suomen sekulaarin yhteiskunnan muovaamassa ympäristössä.

      • Sitä samaa muutosta ovat kaikki uskonnot käyneet maailmalla ja Suomessa läpi. Ajatelellen, miten täälläkin vasta muutama vuosikymmen sitten ei naisten housujen pitämistä katsottu hyvällä jne. uskonnollisiin syihin vedoten, nykyään myös moni musliminainen elää länsimaissa ilman että ovat peittäneet kasvojaa, hiuksiaan tai pitävät edes hametta. Eivätkä seuraa Islamia kovinkaan tarkkaan Ja hyvä niin.


    • tervemenoaallahjajahve

      Kristinusko on Islamille hyvä esimerkki siitä että jos antaa edes pikkasen höllää niin koko roska romahtaa ja papiston valta katoaa sen siliän tien. Kynsin ja hampain uskonnot vallastaan luopuvat mutta tieto tuhoaa nämä paimentolaisten sadut ennemmin tai myöhemmin.

    • fda

      Mielenkiintoinen artikkeli. Islam tulee kristinuskon perässä varmasti. Lähi-idän nykytilanne on synnyttänyt kiitettävästi itseajattelevia arabeja jotka ovat nähneet uskontonsa seuraukset eikä muut uskonnotkaan houkuttele.

    • TaaskoKristityt

      Kristinuskon vikako tämä sitten on ettri muslimit pysty tunnustamaan uskonnottomuuttaan muslimiperheisdä? Eikös se ongelma ole enemmän siellä muslimiperheissä kuin kristinuskossa, niin ainskin olettaisin. Ehkä muslimeja tulisi valistaa uskonnonvapaudesta ja siitä mitä se tatkoittaa ja merkitsee. Pitää ihan vaikka koulutuksia ja seminaareja sekä käydä vaikka kaikki suomalaset läpi joka notkosta ja niemestä.

      • muuanmiäs

        Niin kukas täällä sitten on sanonut sen olevan kristinuskon vika? Citation needed, sanotaan wikissäkin usein...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      119
      2889
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      41
      2364
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1922
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1786
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1695
    Aihe