Kanttuveii

Jokainen tietää kanttuvein. N-kurkiainen koki kanttuvein eilen tai tänä aamuna, kun eilen illalla oli syönyt sellaisen oikein huonon lihapiirakan makkaralla. (kotona lämmitetty). Ja lihapiirakka oli Pirkkalassa valmistettu (jauhotaikina). Ja sitten aamulla meni au naturell kinkku-ananaza pitsa. Niin sitä oli n. klo 13:?? ihan kanttuvei.
Nyt tänään illalla meni jauhelihapitsa, jota piti buustata chilillä ja soijalla. Mutta ne unohtui. Ja päällisiksi laitettiinkin sitten venäläistä meetvurstia saksilla suikaloituna, sekä juustoa. Jos olisi ollut sipulia, niin sitä olisi voinut kuullottaa runsaasti pitsan päälle. Samoin sinappi mahdollisesti, jopa tulisena olisi voinut sopia ns. makupitsaan. Ja varmaan myös suomen wasabi (ei aito) olisi ollut ihan jees. Mutta kuitenkin buustaamalla valmispitsoista saa makoisia aterioita. Juomana on mennyt Milbonan valkoista. Eli L-kaupan maitoa. Saksan halvinta ei oikein osannut (vaikka n-kurkiainen yritti), eikä jaksanut etsiä, vaikka siinä onkin sellaista tiettyä napakkuutta suutuntumassa. (liekkö sitten vientilaadun syytä ja vieraskoreutta)? Samoin on myös venäjällä tullut esim. Viipurin alueella raikkaita purkkimaitoja vastaan. Vaikka kaupunkien maitoperäkärry voikin olla, (n-kurkiainen ei tiedä), jopa vastalypsettyä ja jäähdytettyä (niin sitä n-kurkiainen on ilmeisesti vain yhdesti maistanut). Mutta jostain syystä sitä tekisi mieli välttää, vaikka mielikuva voi olla väärä. Suomessa n-kurkiainen on saanut raikasta maitoa tilatankista, kun se on ollut kylmää. Ja on n-kurkiainen juonut muissakin maissa maitoja. Joista, joku maito (n-kurkiainen ei muista) jossakin oli aika rasvaisen napakka ja ravitseva. Eli ilmassa oli sellaista kermaista kuohkeutta, jotenkin siten, että rasvamolekyylit ovat homogeenisen oloiset, vaikkakaan eivät homogenoidut.

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveellisesti_

      N-kurkiainen ostappas välillä vaihtelun vuoksi edullisia puolalaisia omenoita, porkkanaa ja kaalia. Omput välipalana/jälkiruokana ja kaalista ja porkkanasta raastesalaatti ;)

      • Pitää kokeilla joskus. Aina ei kaupassa kuitenkaan muista mitä kaikkia tarvikkeita siellä on. Paistettu kaali tai uunikaali on tosi hyvää ja jees. Siihen ei tarvitse lisätä edes paljon suolaa, eikä siirappia. Ennen tuli aina ajateltua, että esim. paistinkaalin kylkeen kuuluisi se bratwurst, mutta nykyään on myös makumatka kaaliin au naturell, ihan jees.
        Puolan omenoissa on joskus ollut sellaista rautaista makua. Mutta, jos olisi osaamista ja aikaa, niin varmasti niistä saisi valmistettua hyvän jam, jam tyyppisen setin, jota valmiina säilykkeenä voisi sitten itse avattuna purkista, joko kaneloida tai sokuroida käyttökohteeseen.
        Porkkana on sellainen, että se on tietysti jo vähän vaativampi tuote. Esim. paistinporkkanat makkarakeitossa ovat ihan jees. Mutta porkkanasta n-kurkiainen ei muista oikein kovin paljon. Ai niin, on olemassa porkkanakakku ja porkkanapirtelö ja porkkanajäätelö, sekä porkkanamehu. Ja ne kaikki ovat ihan hyviä ja jees. Vaikka itseasiassa edustavatkin sokurisettejä. Mutta eivät niissä kuitenkaan ole sitä äitelän pahaa kuten esim. suklaissa. Tosin tummasuklaa, mahdollisesti, jopa laadukkailla mereen viittaavillakin kidesuolaropseilla, joko valmiina tuotteissa tai itse ropsittuna voi olla joskus ihan jees. Myös salmiakki ja lakritsi voivat muodostaa mielekkään kombon suklaan kanssa.


    • terveellisesti_

      N-kurkiainen, jätä ne suolaropseet ja sokurihuurrokset vähemmälle eikä aina kaikkea tarvitse paistaa. Omena on hyvää just sellaisenaan ja raastesalaatti ei tarvitse mitään suolaa sekaan. Mitä vähemmän sokeria ja suolaa sitä terveellisempää. Uunissa haudutettu ruoka on paljon terveellisempää kuin paistettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      147
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1485
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      108
      1484
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe