Yksi piirre, joka yhdistää ateistit ja skeptikot fundamentalistisiin uskovaispiireihin, on misogynia, naisvihamielisyys.
Professori Elina Vuola on rinnastanut Vapaa-ajattelijat vanhoillislestadiolaisiin: "Suomalaisten vapaa-ajattelijoiden viimeaikainen toiminta näyttää aatteen irvikuvalta, joka on tuotettu globaalin pussinperän monokulttuurissa. Kansainväliset tutkimukset osoittavat, että miehet ovat yliedustettuina sekä uskonnollisten fundamentalistien että aktiivisten ateistien joukossa. Miesjohtoisuus on yhteistä Suomen vanhoillisimmille uskonnollisille liikkeille ja vapaa-ajattelijoille."
Lisäksi Vuola on huomauttanut ateisti- ja skeptikkopiirien teinipoikamaisesta uhosta, josta on järkiperäisyys kaukana, vaikka muuten vedotaan miesjärkiperäisyyteen aatteen tasolla.
"Huonosti piilotettu naiskielteisyys ja keskenkasvuisuus ovat omiaan vieraannuttamaan ajattelevia aikuisia naisia uskonnollisista ja uskonnottomista poikakerhoista. Mieskeskeisyys näkyy myös vapaa-ajattelijoiden ja Skepsis ry:n nettisivujen keskusteluissa."
Naisvihamielisyys ateisteilla ja skeptikoilla
20
317
Vastaukset
- fda
Yllättävää, että feministisen teologian pähkäilijällä on tällaisia ajatuksia. tai sitten ei.
- puuhastelua-kullekin
"Väitös koski vapautuksen teologian ja feministisen teologian metodologisia eroja ja yhteneväisyyksiä."
Asenteellisuutta tuskin voi tuolla taustalla kokonaan välttää. Toisaalta on totta, että vapaa-ajattelijoissa ja Skepsis RY:ssä miehet ovat yliedustettuina, mutta niin ovat naisetkin Marttakerhoissa seurakuntien harrastetoiminnassa.- SekulaarimpiSuomi
Täällä asia kuulemma meni niin että sinältä otettiin alas vain "Lotta svärd"-kyltti ja tilalle nostettiin "Jyväskylän Martat" -kyltti. Nokkelaa kasvojen pesua siis.
- voi.teitä.poikia
Tietenkin vika on Vuolassa ja feministiteologiassa. Eihän ateisteissa ja skeptikoissa mitään vikaa ole. Vaikka onkin. Poikakerhojen tyypillinen naisvihamielisyys hakee taas ongelmaa sieltä, missä ongelman huomaaja on, ei sieltä missä ongelma on.
- onpa.tuo.nähty
Pallihiki- ja pippelifantasiat kertovat poikalapsista, joiden anaalivaiheessa on tapahtunut jotain järkyttävää, esim vanhemmat ovat inhonneet lapsensa ulosteita.
Tokihan mukana voi olla ylen huumeita harrastaneita toimittajiakin. Keskustelujen psykopatologia ja intensiteetti kovasti viittaavat reikäisiin aivoihin liian pienissä kalloissa. - voi.teitä.poikia
onpa.tuo.nähty kirjoitti:
Pallihiki- ja pippelifantasiat kertovat poikalapsista, joiden anaalivaiheessa on tapahtunut jotain järkyttävää, esim vanhemmat ovat inhonneet lapsensa ulosteita.
Tokihan mukana voi olla ylen huumeita harrastaneita toimittajiakin. Keskustelujen psykopatologia ja intensiteetti kovasti viittaavat reikäisiin aivoihin liian pienissä kalloissa.Fantasiat ovat yleisiä lestadiolaisten keskuudessa ja olen huomannut tämän
SananLevittäjä PallihikiEVANKELISTAN suuttuvan jos Lestoja kritisoidaan.
Asiahan on siis selvä, mutta tämä hihu ei ole. kun alistaa tämä teisti muita Kuulun Skepsikseen. En ole havainnut siellä minkäänlaista naisvihamielisyyttä, joskin naisten aliedustus on huomattava. Yhdstykseen voi kuitenkin liittyä aivan vapaasti sukupuoleen katsomatta. Voisit varmaa kysyä asiasta tohtori Tiina Raevaaralta. Hän on Skepsis RY:n varapuheenjohtaja ainakin kun viimeksi asiasta kuulin.
agnoskepo kirjoitti:
Kuulun Skepsikseen. En ole havainnut siellä minkäänlaista naisvihamielisyyttä, joskin naisten aliedustus on huomattava. Yhdstykseen voi kuitenkin liittyä aivan vapaasti sukupuoleen katsomatta. Voisit varmaa kysyä asiasta tohtori Tiina Raevaaralta. Hän on Skepsis RY:n varapuheenjohtaja ainakin kun viimeksi asiasta kuulin.
Ai niin. Itsekin skeptikkona voin omasta puolestani sanoa, että elämäni tärkeimmät ja läheisimmät ihmiset edustavat naissukupuolta.
- ajattelin.vain
Tällä nyt tietenkään agnoa tarkoittanut, vaan noin yleensä näitä tasa-arvoasioita.
Varmaan se Raevaarakin on tästä samaa mieltä. - kriittisesti.katsottuna
agnoskepo kirjoitti:
Kuulun Skepsikseen. En ole havainnut siellä minkäänlaista naisvihamielisyyttä, joskin naisten aliedustus on huomattava. Yhdstykseen voi kuitenkin liittyä aivan vapaasti sukupuoleen katsomatta. Voisit varmaa kysyä asiasta tohtori Tiina Raevaaralta. Hän on Skepsis RY:n varapuheenjohtaja ainakin kun viimeksi asiasta kuulin.
"Kuulun Skepsikseen. En ole havainnut siellä minkäänlaista naisvihamielisyyttä, joskin naisten aliedustus on huomattava"
Etpä tietenkään miehenä ja muutenkin patriarkaalisen ajattelun läpitunkemana voi huomata riistäviä rakenteita. Näkökulmasi ei ole puolueeton. Eikä välttämättä ole Raevaarankaan. Hän saattaa olla miesvaltaisessa yhteisössänne ns. juoksutytön asemassa kaapin päällä edustuspokaalina, tasa-arvoisuuden näyttelyesineenä, jolla ei ole todellista valtaa, ja vaikka muodollisesti olisikin, ei uskalla sitä käyttää vaan itsesensuuria noudattaen mukautuu osin tiedostamattaan alisteiseen asemaan järjestössänne. Raevaarakin saattaa kärsiä jonkinlaisesta Tukholma-syndroomasta, onhan hänen sukupuolensa ollut vuosisatoja miesten vankeina ja orjina.
On nimenomaan tärkeää tutkia näitä asioita akateemisesti ja tarkasti. Arkijärjellä ei voi kaikkea rakenteellista ja syvästi asenteellista, kulttuurin juurtunutta sortoa edes havaita. Mutta juuri tuo, että naiset eivät viihdy järjestössänne, saattaa hyvinkin kieliä ongelmista pinnan alla, vieläpä merkittävistä sellaisista. Siis ilman, että kukaan tietoisesti haluaisi edes sortaa ketään. - vastapuolelta
voi.teitä.poikia kirjoitti:
Fantasiat ovat yleisiä lestadiolaisten keskuudessa ja olen huomannut tämän
SananLevittäjä PallihikiEVANKELISTAN suuttuvan jos Lestoja kritisoidaan.
Asiahan on siis selvä, mutta tämä hihu ei ole. kun alistaa tämä teisti muitaNikkivaras huomauttelee itsestään seuraavasti:
"Fantasiat ovat yleisiä lestadiolaisten keskuudessa ja olen huomannut tämän"
Sinulla nikkivaras tunnetusti on lestadiolaistaustaa.
"SananLevittäjä PallihikiEVANKELISTAN suuttuvan jos Lestoja kritisoidaan."
Se on totta että sinä olet pallihikievankelista. Tässäkin ketjussa olet sanaasi levittämässä ja suuttunut siitä, kun jälleen kerran ATEISTEJA on kritisoitu.
"Asiahan on siis selvä, mutta tämä hihu ei ole. kun alistaa tämä teisti muita"
Sekin on totta että sinä et ole selvä. Selvää on myös se että sinä et ole teisti.
- Hehhah
<< Miesjohtoisuus on yhteistä Suomen vanhoillisimmille uskonnollisille liikkeille ja vapaa-ajattelijoille. >>
Näin varmasti on. Tosin, olisihan se Vuolalta ollut tyylikkäämpää nimetä vanhoillislestadiolaisten sijasta Suomen vanhoillisimmista uskonnollisista liikkeistä esim. evankelis-luterilainen kirkko. Tässä on nimittäin ev.-lut. kirkon piispakunta:
http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=Content7C4EF
10 miestä ja yksi (kiintiö)nainen !
"Miesjohtoisuus on yhteistä Suomen vanhoillisimmille uskonnollisille liikkeille ja vapaa-ajattelijoille."
Tämän lisäksi vapaa-ajattelijoilla ei käsittääkseni ole sisäisiä säännöksiä tai toimintamalleja, jotka olisivat riippuvia sukupuolesta, niin kyllähän se vesittää merkittävästi rinnastusta vanhoillislestadiolaisiin - tai ev.-lut. kirkkoon. Ev.-lut. kirkon ohjenuorana kuitenkin toimii yhä edelleen Raamattu, jossa on suoria sukupuoleen perustuvia ohjeistuksia ja sääntelyä. Sohiiko Vuola siis tuossa ilmaa - ja siis yrittää mustamaalata vapaa-ajattelijoita varsin ristiriitaisella rinnastuksella.
<< Huonosti piilotettu naiskielteisyys ja keskenkasvuisuus ovat omiaan vieraannuttamaan ajattelevia aikuisia naisia uskonnollisista ja uskonnottomista poikakerhoista. >>
Mikähän se "naiskielteisyys" on kun minä en sitä näe vaikka sen pitäisi olla vieläpä huonosti piilotettu eli sen pitäisi olla näkyvillä suunnilleen kaikille ? Vai oliko tämä nimenomaan määrittelemättömän termin "naiskielteisyys" käyttäminen juuri tarkoituksellista, koska sen voi väittää sisältävän ihan mitä tahansa. Kuitenkin tuo vaikuttaa enemmän siltä, että Vuola nyt vaan haluaa hyökätä vapaa-ajattelijoita vastaan syytämällä kohdentamattomia syytöksiä vähän joka suuntaan - yrittäen vaan pitää syytöksensä niin geneerisinä, ettei niitä vastaan oikein voi ottaa esimerkkiä.
Mielnekiintoista, muuten, että tällainen sukupuolten tasa-arvoa ja naisten alistamista vastustava hahmo sitten pojittelee avoimesti yhteiskunnallisesti toimivaa vakaumusten tasa-arvoa ajavaa järjestöä. Mutta mutta, niinhän sitä usein sanotaan, ettei suutarin lapsella ole kenkiä.
Ja tosiaan, tarkoittaako keskenkasvuisuus sitä, että vapaa-ajattelijat ovat ensimmäinen merkittävä taho, joka ajaa vakaumusten tasa-arvoa Suomessa ? Tämä tietysti aiheuttaa sen, ettei kukaan voi olla kokenut tässä asiassa. Mutta mutta, eikö se ole luonnollista ? Ja eikö se ole pelkästään hyvä, että joku (sukupuolesta riippumatta) ylipäätään alkaa tällaiseen hommaan ? Jos ne nyt ovat jostain syystä miehiä, niin sittenhän ovat.
Mitä Vapaa-ajattelijat ry on, muuten, uhonnut ?
<< Yksi piirre, joka yhdistää ateistit ja skeptikot fundamentalistisiin uskovaispiireihin, on misogynia, naisvihamielisyys. >>
Misogyniasta Vuola ei sentään puhunut. Olisi varmasti joutunut tuollaisen syytteen esittämisestä edesvastuuseen. - vm41
Uskonnon sekoittamassa Turkissa annettiin naisille vapaus olla käyttämättä ehkäisyä.
Ottakaa mallia ja oppia naisten kohtelusta, uskontojen hallintomuotona valtaamissa valtioissa.
Luterilaisen lahkouskovaisuuden ollessa kuin hyttysenpaskan määrällisenä maailmassa, on vain naurettavuuden huipentuma kyseisessä naisten aseman asiassa. - linkkiä.aiheesta
Ateistien johtohahmojen misogyniasta ja rasismista
https://francoistremblay.wordpress.com/2015/03/31/why-do-the-atheist-and-skeptic-communities-foster-misogyny-and-racism/- fda
Ateismilla ei ole johtohahmoja. Dawkinsin teot ja väitteet ovat hänen omiaan.
Pidätkö muuten Kari Mäkistä ja Päivi Räsästä johtohahmoinasi? Tuskin ainakaan molempia...
- sinkkipilleri
Pohjoismainen Homeopaattiyhdistys ry:
hallituksessa 6 naista, ei yhtään miestä
Suomen Astrologinen Seura ry:
hallituksessa 6 naista, ei yhtään miestä
Suomen Spiritualistinen Seura ry:
johtokunnassa 7 naista, 1 mies
Miesvihamielisyys yhdistää kaikkia pseudotieteellisiä huuhaayhdistyksiä. Miehen on hyvin vaikea päästä näiden tyttökerhojen sisäpiiriin.
Teinityttömäistä diivailua ja ylenkatsetta. Sitä saa mies osakseen, jos yrittää osallistua yhteiseen hömppäkivaan. - mitäpäuuttatässä
Aloituksen asia on vain yksi naula lisää uskontojen arkkuun. Edes naisen asema ei ole miltään jumalalta kotoisin, vaan ihan miehen vallanhalua.
- Kosherfemakko
Ateistisia feministejä englanninkielisessä Wikipediassa (63 sivua)
Kristittyjä feministejä (35 sivua)
Islamilaisia feministejä (58 sivua)
Juutalaisia feministejä (243 sivua)
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Feminists_by_religion
Mitäköhän tämä kertoo feminismistä? - vm41
Kaikesta ihmettelyistänne huolimatta, olette jättäneet rivien välit lukematta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658