Kärjessä juodaan nyt kadulla

Käykääpä kattomassa minkälaista porukkaa on juomassa kadulla ihan hienosti laseista ja ihan keskellä autokaistaa. Kärjessä puuttomantien ja jahtitaipaleen risteyksestä oli noin 21 maissa ja saattavat olla vieläkin.
17428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Seinäjoella juoppoja piisaa.

Äänestä
  • Ei ollu KantaSeinäjokisia poikia nämä.

    Äänestä

Mitä sitten,ympäri kaupunkia löytyy nytkin juoppoja. Pian on provinssi ja sitten on törnävä täynnä humalaisia.

Äänestä
  • mahtaa olla matutkin huuli pyöreenä :) saakohan ne muuten ilmaisliputkin rovinssiin?

    Äänestä

  • Laitapa "Hankielämä" katusi nimi tähän, niin ohjastan heitä ystävällisesti seuraavalla kerralla tulemaan älämölöämään teidän kadullenne, kun kerran olisit siitä niin mielissäsi.

    Äänestä

  • Taidat olla nitä tyyppejä jotka valittavat lehtien yleisönosatossa että kaikki Seinäjoen kesätapahtumat pitäisi kieltää, koska aiheuttavat niin paljon häiriöitä. Onneksi kuulut pieneen vähemmistöön. Jos elämä kaupungissa ei maistu ja muutama juoppo noin häiritsee, niin kehoitan muuttamaan johonkin missä et törmää muihin ihmisiin. Rasistinen luonteesi paljastui kun juopottelijat olivat ulkomaisia. Vastaavia suomalaisia näkyy jokapäivä kaupungilla useita kertoja. Luultavasti aloittajakaan ei olisi vaivautunut tekemään tyhjänpäiväistä kirjoitusta jos asialla olisi olleet suomalaiset. Lisään vielä että asia on netti huhu ei fakta. Se on todistettu että MV lehden seuraajat ovat normaalia vähenpiälyisiä:)

    Äänestä

  • Hankielämä1 kirjoitti:

    Taidat olla nitä tyyppejä jotka valittavat lehtien yleisönosatossa että kaikki Seinäjoen kesätapahtumat pitäisi kieltää, koska aiheuttavat niin paljon häiriöitä. Onneksi kuulut pieneen vähemmistöön. Jos elämä kaupungissa ei maistu ja muutama juoppo noin häiritsee, niin kehoitan muuttamaan johonkin missä et törmää muihin ihmisiin. Rasistinen luonteesi paljastui kun juopottelijat olivat ulkomaisia. Vastaavia suomalaisia näkyy jokapäivä kaupungilla useita kertoja. Luultavasti aloittajakaan ei olisi vaivautunut tekemään tyhjänpäiväistä kirjoitusta jos asialla olisi olleet suomalaiset. Lisään vielä että asia on netti huhu ei fakta. Se on todistettu että MV lehden seuraajat ovat normaalia vähenpiälyisiä:)

    Meinaatko että karvaranteiden juopottelu on kesäjuhla Seinäjoella,mee ny suvakki sinne minne ei aurinko paista...

    Äänestä

  • Hankielämä1 kirjoitti:

    Taidat olla nitä tyyppejä jotka valittavat lehtien yleisönosatossa että kaikki Seinäjoen kesätapahtumat pitäisi kieltää, koska aiheuttavat niin paljon häiriöitä. Onneksi kuulut pieneen vähemmistöön. Jos elämä kaupungissa ei maistu ja muutama juoppo noin häiritsee, niin kehoitan muuttamaan johonkin missä et törmää muihin ihmisiin. Rasistinen luonteesi paljastui kun juopottelijat olivat ulkomaisia. Vastaavia suomalaisia näkyy jokapäivä kaupungilla useita kertoja. Luultavasti aloittajakaan ei olisi vaivautunut tekemään tyhjänpäiväistä kirjoitusta jos asialla olisi olleet suomalaiset. Lisään vielä että asia on netti huhu ei fakta. Se on todistettu että MV lehden seuraajat ovat normaalia vähenpiälyisiä:)

    Ja hippi siellä hiljaa. Muuta sinne hesaan ;)

    Äänestä

Hanki elämälla on unelma, hän eläköön unelmaansa ja katselkoon maailmaa
vaaleanpunaisten lasiensa läpi.
PS. Raiskaahan Suomalainenkin

Äänestä

Täh!!!Mitäs saatanan kyyliä tääl on??Eikö saa limpsaa juoda kauppareissun jälki risteykses hä!!onko ketjunaloi. se jonka vaimomeille hymyili hienosti??oot kipee äijä...ku vaimoski ihailee muita karjuja..

Äänestä
  • Siinä yks elämäntapajuoppo.

    Äänestä

Koskahan pistävät samat rilluttimet pääle, kuin saksassa ja ranskassa, englanis jo 30sharisi tuomioistuinta, tanska ja ruotsi on vallattu, pian alkaa piirileikis S-joellakin , jotta pistävät elämänsä ranttaliksi, sitähän jokiset kaipaavatkin yksitoikoiseen elämäänsä, antaa palaa vaan.

Äänestä

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on jälleen kehottanut hartaita muslimeja hankkimaan lisää lapsia.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on aiemmin rinnastanut ehkäisyn maanpetturuuteen. Hän esitti jälleen maanantaina näkemyksiä siitä, että hartaiden muslimien ei pitäisi käyttää ehkäisyä tai mennä perhesuunnitteluun.

– Me tulemme moninkertaistamaan jälkeläistemme määrän. Ihmiset puhuvat väestönkasvun suunnittelusta ja ehkäisystä. Yksikään muslimi perhe ei voi ymmärtää ja hyväksyä sitä, hän sanoi Istanbulin suorassa televisiossa. Asiasta uutisoi uutistoimisto Reuters.

Erdogan lisäsi, ettei kenenkään tule puuttua Jumalan työhön. Erdoganilla itsellään on vaimonsa Eminen kanssa kaksi poikaa ja kaksi tytärtä.

Turkin naisjärjestöt ja oppositio ovat arvostelleet Erdoganin puheita. Niiden mielestä naisille ei tule kertoa, montako lasta heidän pitäisi hankkia. Erdoganin katsotaan myös väheksyvän länsimaista ideologiaa sukupuolten välisestä tasa-arvosta. Erdogan on todennut, että naisen rooli on ensisijaisesti olla äiti. Miehen puheet on tuomittu keskiaikaisina.
Antti Halonen

Äänestä

Ruotsalainen perhe joutuu jättämään kotinsa – vastasaapuneet tilalle

"Asuntoni vuokrasopimus irtisanottiin puhelimessa."

01.06.2016 06:01, 683 lukukertaa

Elokuussa Uffe Rustanin ja hänen lastensa on muutettava pois kodistaan, jossa he asuvat Lidingön kaupungin vuokralaisena. Syynä on se, että vastasaapunut perhe muuttaa sinne heidän sijaan.

“Ei voi laittaa perhettä kadulle toisen perheen vuoksi”, sanoo Uffe Rustan.

http://mvlehti.net/2016/06/01/ruotsalainen-perhe-joutuu-jattamaan-kotinsa-vastasaapuneet-tilalle/

Viime perjantaina Uffe Rustan kuunteli puhelinvastaajaansa. Se oli jotain kiireellistä kunnalta, ja häntä pyydettiin soittamaan takaisin mahdollisimman pian.

“Sitten asuntoni vuokrasopimus irtisanottiin puhelimessa. Kun kysyin syytä, hän sanoi, että sinne tulee ihmisiä muista maista.”

“Hän antoi tiedon ja sanoi käytännössä vain, että mukavaa viikonloppua. Jos ei saa kirjallista päätöstä, niin se on kuin lopettaisi suhteen puhelimessa”, sanoo Uffe Rustan.

Lue lisää, Mitti.se

Petterssonista näyttää siltä, että tämä on totta – miten uskomattomalta se kuulostaakaan – ja toivon, että Uffe Rustan ja pojat saavat apua joltain osaavalta asianajajalta ja syrjintäoikeusasiamieheltä, jotta he voivat haastaa Lidingön kaupungin oikeuteen.

Lähde: petterssonsblogg.se

Jutun käänsi Arch.

Äänestä

Tajukankaan karttasulkeiset maantiedottomille
Posted on 31.5.2016 by Paavo Tajukangas // 6 Comments
Kuvakaappaus 2016-05-31 22:08:47.png
https://paavotajukangas.com/2016/05/31/tajukankaan-karttasulkeiset-maantiedottomille/

Kartaan on punaisella rajattu Lähi- Idäksi kutsuttu alue. Tummanpunaisella on kuvattu alue, jolla mellastaa isis, jenkit, Syyrian presidentin joukot yms. Alue ei ole iso, kuten kuvasta näkyy.

Tärkeitä kysymyksiä ei ole kuinka turvapaikanhakijoita kotoutetaan Kyyjärvellä tai Uppsalassa vaan:

Miksi turvapaikanhakijat eivät etsiydy Saudi- Arabiaan, Jemeniin, Omaniin, Arabiemiraatteihin, Iraniin, Turkkiin, Egyptiin ja Jordaniaan? Toki Jordania pitää alueillaan isoja pakolaisleireijä, mutta miksi muissa mainituissa maissa ei järjestetä pakolaisleirejä?
Saudi- Arabia on Irakin maarajanaapuri. Miksi irakit kävelevät Suomeen eivätkä jää rauhalliseen naapurimaahansa?
Laita jakoon:

Äänestä
  • Käytöstavat on selvästi hallussa, kun lasista juovat. Suomen mv-valiot juovat pullon suusta ja ovat miestä.

    Äänestä

  • Miksi tulevat tänneasti juopottelemaan, Tajukankaalahan on tuossa edellä kartta jotta siitä voipi ihmetellä mikä näitten juoksun tarkoitus on tänne eurooppaan ja pohjolaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KuntoilijaLenkillä kirjoitti:

Käykääpä kattomassa minkälaista porukkaa on juomassa kadulla ihan hienosti laseista ja ihan keskellä autokaistaa. Kärjessä puuttomantien ja jahtitaipaleen risteyksestä oli noin 21 maissa ja saattavat olla vieläkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu