Siellä on jotain kiusaajatyyppejä palkattu moderaattoreiksi. Sellaiset moderaattorit siellä on kuin on lehtikin. IS pilaa ihan itse maineensa. Asialliset ja kantaaottavat viestit sensuroidaan. Kiusaajamoderaattori ja kiusaajamikätahansa on säälittävä mielisairas typerys.
Ilta-Sanomien sensuuripellet TAAS vauhdissa
IShaisee
8128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voisiko IS:n toimitusjohtaja ja muut johtoportaan jäsenet tarkistaa joskus systemaattisesti, miten asiallisia viestejä siellä sensuroidaan? Tarkistakaa samalla, onko siellä musta lista sähköposteista! Vai oletteko samassa kelkassa.
Ei tuollainen ole mitään moderointia. Sinne voi palkata halvemmalla apinan moderoimaan yhtä laadukkaalla tuloksella. Antaisin potkut tuollaisille ammattitaidottomille moderaattoreille.
Ei tuonne viitsi enää kirjoittaakaan kuin äärimmäisessä vieroituskrampissa. Linjana näkyy olevan, että kolmen ekan joukkoon pääsee vain tiukasti juttua myötäilevä kommentti. Oma kannanotto voi mennä läpi sitten, kun uutinen on siirtynyt ynnä muiden joukkoon. Ihmeen moni tuolla kommentoi, kun ottaa huomioon, että keskustelu ei ehdi kehittyä yleisen käymälän paperirullan repäisyä kummemmaksi.
Jahas se on näköjään linja...luulin että olen itse bannissa, kun ei saa läpi kuin joskus "harmittoman" viestin..suuri osa katoaa bittien heaveniin............:/
(Silti siellä on sellaisiakin räikeitä ja loukkaavia kommentteja, jotka olisi voinut siivota..)
Arveluttavia kommentteja päästetään läpi klikkausten lisäämiseksi. Samalla luodaan mielikuvaa sananvapaudesta.
Esim tämä kyllä kelpasi sinne julkaistavaksi:
"Itseluottamuksen, ilon ja yhteishengen kulttuuri tuottaa menestystä kaikilla elämänalueilla." Olen seitsemänkymmenen vuoden elämänkokemuksen jälkeen täysin samaa mieltä. Jos ajatellaan esimerkiksi perussuomalaisia ja etenkin herra Hakkaraista, niin heidän perusongelmansa on huono itsetunto. Ja niinkuin tiedämme, se on vaaraksi joskus jopa koko ihmiskunnalle (Hitler). Se aiheuttaa ihmisessä syvää katkeruutta, jota he käyttävät polttoaineena lietsoessaan vihaa niitä kohtaan, joilla katsovat menevän paremmin. Ulospäin nämä huonolla itsetunnolla varustetut näyttävät kulkevan rinta rottingilla ja suu auki mölisevät panettelujaan itseään paremmin menestyneistä ihmisistä kuin jakaisivat kultajyviä heitä ihannoiville idiooteille. Tästä kansan syvien rivien ongelmasta meidän olisi päästävä eroon, ennen kuin on liian myöhäistä. "
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001190688.html
Eihän sinne kannata kirjoitella mitään.
En ole vuoteen osallistunut IS:en juttuihin.
Antakaa niiden olla.
Samat jutut molemmissa lehdissä sekä Is:ssa että Il:ssä päivästä toiseen.
Ajankohtaisimman tiedon saamme Mv-lehdestä.
Iltasanomissa on ainakin yksi erittäin tiukkapipoinen sensori. Hän ei päästänyt kommenttiani läpi mutta yritin uudestaan iltapuolella ja läpi meni. Kommenttini ei ollut rasistinen eikä provosoiva.