Olin äsken pyöräilemässä Vuosaaren sataman suunnassa kun golfkentän läheisyydessä käveli karhu. En ole koskaan edes tienyt, että miten lujaa polkupyörällä pääsee. Sinne se jäi käyskentelemään. Meni ilmeisesti vanhan kaatopaikan suuntaan tai sinne korkealle mäelle. Varokaa liikkumista siinä suunnassa tai yleensä Vuosaaren metsissä.
Karhu nähty Helsingin Vuosaaressa
En.olisi.uskonut
252613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Toin sen eilen Mellunmäkeen täältä Ilomantsista kun meillä on karhuja jo omiksi tarpeiksi. Ei pysynyt sitten siellä.
Ruokolahdella tuli 10vuotta sitten eksoottinen eläin leijona jotain savolaista vastaan. Asia pyrittiin pitämään salassa mutta Savolainen rehellisyys julkisti tapahtuneen
🤣🤣🤣🤣. 🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥🤥. 😙😙😙😙. 😁😁😁😁😁😁😁😁😁
No eihän TOI vielä mitään!
Mut pari vuotta sit joku vihreä oli nähny jonkun ihka oikean elävän NATSIN jossain pikkujouluissa!? Säikähtivät sitä niin, vaikkeivat sustukaan pelkäämään, että ovat siitä lähtien lutsuneet pikkujouluihinsa ainoastaan alaikäisiä pikkutyttöjä! Niitä ei yleensä säikähdä kuin ne äärimmäisen harvat vihreät homomiehet, ainakin jos näkevät heidät alasti.
Ei tuo mikään kovin suuri ole mutta karhu kuitenkin. Kävin kuvaamassa.
https://peda.net/p/Miikka Piironen/miikkan-piironen/miikkan-kuvia2/karhu:file/download/47ce6793779e1c60adf994b149da49b5e5a33338/karhu tiellä.jpg
Ei kai kyseessä ollut pusikosta pilkottava Karhu - kaljatölkin karhun naama?
kai pieni armeijän kompania hätistelee karhun maaseudulle.
Lissujen Karhu ryhmä vain siellä harjoitteli !
On niiden jälkiä aikaisemmikin löytynyt sieltä pohjois-vuosaaresta jopa kerrostalon pihasta. Laita ihmeessä viesti 112:een niin saadaan taas tiedoitusfarssi aikaiseksi niin minun autoradioni alkaa piipittämään.
Kerran kävelin metsässä ja yhtäkkiä rupes kusettaan ihan hirveesti. No mitäpä muutakaan ku äkkiä housut pois ja kyykkyyn. Sitten kohta ilmesty karhu ja aattelin että nyt tuli loppu mutta karhu säikähtikin mua ja lähti karkuun tuhatta ja sataa. Ei kai ollu ennen nähny kusevaa ihmistä. Voisko olla täydellisempää ajotusta kusihädälle.
… tai sit se säikähti vaan sitä viheltävää ääntä?
Hah haa vuosaares karhu muka no way
Olisi vaan aloittajakin maksanut veronsa ajoissa.
Ei saa kiusata karhu parkaa vihreät on kieltänyt moisen. Karhulle raitapöksyt niin huomataan paremmin. Titenki joku tatuointi vielä takapuoleen olis aika hyvä!
Väärin- karhua ei pidä alkaa apeta vaudilla- vaan rauhallisesti liikkua poispäin- luuletko ettei s e kiinni saa jos haluaa.
Nyt vaan kova aseistus mukaan jos liikkuu alueella.
Vihreät voi vapaasti liikkiua alueella koska suojelevat näitä vekkuleita kovasti kaikkialle Suomeen.
Tehdään Helsingistä karhujen ja susien kotipaikka, ja suojellaan niitä niinkui EUssa kuuluukin.
alotus provo- mtta lähellä totuutta:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000020379.html
Mustavuori on nimenomaan Vuosaaressa.
Mitä tuo nyt on, olen nähnyt siellä isoja apinalaumojakin.
Kannattaa viedä sille ruokaa ettei sen tarvitse kuljeskella etsimäss. se on sitten kasvissyöjä
Kuljetan sille yleensä kasvispitsoja ja Sinuhen Stadilainen-ruisleipiä- ne on iaka huvänmakuisia.
Etelä-Vuosaari on täynnä venäläisiä, siksi siellä on stadin korkein covidpitoisuus. Ehkä aloittaja näki siis Venäjän karhun.
No tämä kuusi vuotta vanha aloitus ansaitsee kyllä noston tällä palstalla näin helmikuun lumihankien keskellä!
😄
Vanha karhunkarkotustemppu on paljaan takapuolen näyttäminen karhulle. Hyvä se on meidän luonnosta vieraantuneiden helsinkiläistenkin tämä oppia.
Ennen perseen paljastamista varmistakaa toki, että kyseessä on karhu.
Se on totta. Se oli lehdessä. Eikä edes mikään MV-lehti:
https://www.ess.fi/paikalliset/713270
Saattaa tepsiä jopa Venäjän karhuun sen liikaa elämöidessä?
😘
mite tästäkin voi poistaa 3 viestiä?
ON OUTOA ETTÄ TOLLASIA ELUKOITA EI NÄY MUUALLA- PAITSI IHAN TÄÄLLÄ ETELÄISIMMÄS SUOMES- MM. MYÖS TURUN SEUDULLA ON SUSIA.
TÄÄ VIITTAA SIIHEN ETTÄ NUO VEKKULIT EI OLE TÄNNE LEVINNEET- vaan ne on istutettu TÄNNE , jonkun toimesta- Istuttaa eläimiä tarkottaa etttä ne on siirretty jollekin alueelle, miss ne viihtyy ja siten alkavat elää siellä luonnossa.
Olet oikeassa.
Nytkin minulla on kerrostaloasunnossani Jakomäessä kolme karhua, jotka pimeän tullen olen päättänyt laittaa irti Helsingin puistoihin.
Ettekö ole ihmetelleet, miten se metsäpeura tänne päätyi?
😏
Harrastimme savolaisten appiukkoni kanssa Vuosaaressa vähän haaskanpitoa...