Pitkäaikaistyötön olen ja 1958 v. syntynyt.
Mitä eläkettä voin alkaa joskus hakemaan ? Ja minkä ikäisenä ?
Työeläke on 13.00 e/kk sillä nyt en pärjää.
Siis mille eläkkeelle ?
7
235
Vastaukset
- Työeläke_tulee_työstä
No eipä ole näköjään paljon tullut töitä paiskituksi tähän mennessä. Työeläkettä tulee tuo 13 euroa tai käytännössä vähän enemmän, sillä sitähän kertyy vielä muutaman vuoden työttömyyskorvauksistakin. Kansaneläkkeellä sitten nostetaan kokonaissumma sinne takuueläkkeen tasolle eli 767 euroon kuukaudessa.
- tieton
Työttömyyskorvauksista ei eläkettä kerry.
- Kyllä_kertyy
Ansiosidonnaisesta kyllä kertyy 1.5% 75% ansiosidonnaisen perusteena olevasta palkasta laskettuna.
- vautsivautsi
todellinen työnvieroksuja ilmoittautui. Kohta jäämässä eläkkeelle ja työeläkettä kertynyt kokonaista 13€. Työssäoloa ilmeisesti jotain pari kuukautta koko elämän aikana.
- 11plus17
Olethan jotenkin nytkin pärjännyt tähän saakka. Mikäs muuttuu? Eläkkeellä saat ainakin minimieläkkeen, reilun 700€/kk. Jos työeläkkeesi tulee olemaan vain 13€/kk, niin et tähänkään asti ole suuria tuloja mistään saanut. Siis rehellisesti työtä tekemällä.
- kansaneläkkeenperusosa
Voit hakea kansaneläkettä, eläkeläisen asumistukea ja työeläkettä. Jos nämä eivät riitä tai sinulla on sairauksia tai vammoja, jotka ovat estäneet työn tekemisen ja saamisen, niin voit hakea työkyvyttömyys tai sairauseläkettä. Kansan eläkkeen perusosan saa jokainen ja työeläkkeen ja asumistuen. Lisäksi sosiaalihuollon toimeentulotuen, ellei rahat elämiseen riitä. Vammaistuet voi hakea vain pitkäaikaisen sairauden tai todetun vamman kanssa.
- vadelmaaaaaa
Taitaa olla piilotyötön ja rikas puoliso eli hyvä elämä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854477NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1524199Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.851496- 3851407
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084