Australia jäsjestää kuluvana vuonna 2016 seuraavan väestöä peilaavan cencus laskennan. Paikallinen Ateisti yhdistys kamppanjoi seuraavan tyyppisellä nettisivulla tapakristittyjä ruksaamaan vakaumuskysymyksessä uskonnonton vaihtoehdon, koska se on heidän todellinen vakaumuksellinen status, joka ohjaa hallitusta tekemään oikeudenmukaista uskonnottomat huomioon ottavaa politiikkaa.
http://censusnoreligion.org.au/
Englannissa on lähivuosina nähty massiivinen siirtymä tapakristityistä uskonnottomien leiriin. Nähtäväksi jää millainen siirtymä tullaan näkemään Australiassa.
Viimeaikainen kehitys Australiassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Australia#V.C3.A4est.C3.B6jakauma
http://censusnoreligion.org.au/
Englannissa on lähivuosina nähty massiivinen siirtymä tapakristityistä uskonnottomien leiriin. Nähtäväksi jää millainen siirtymä tullaan näkemään Australiassa.
Viimeaikainen kehitys Australiassa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Australia#V.C3.A4est.C3.B6jakauma
Vastaukset 7
Vanhimmat
Myös Suomessa tapakristityt, joille uskonnolla ei ole mitään merkitystä, on suurin väestöryhmä. Heidät pitäisi houkutetta klikkaamaan eroakirkosta.fi sivulle.
Totuus: Tapakristityt eivät viitsi erota, koska se vaatisi hieman omaa aktiivisuutta ja oman kannan määrittelyä uskontoon(sa).
Samanlaista viestintää Yhdysvalloista:
"Penn Jillette: Time for atheists to stand up and be counted"
http://edition.cnn.com/2016/06/02/opinions/atheists-reason-rally-jillette/index.html
Uskonnottomien rintama vahvistuu ympäri länsimaiden. Vaikuttaa siltä, että lähivuosina on luvassa suuria muutoksia.
Tilastoissa on valtava harha kristittyjen eduksi, kun ihmiset "tavan vuoksi" laskevat itsensä kristityiksi, vaikka eivät edes usko Jumalaan. Tämä muuttunee lähivuosina myös Suomessa.
Asun Australiassa, ja rekisteröin itseni kristityksi jotta muslimit eivät saisi enempää jalansijaa islamilaistaessaan tästä hienoa maata. Uskonnottomaksi ruksaaminen ei auta asiaa.
Australiasta en tiedä, mutta Suomessa homma menee niin, että jos ei halua tukea islamia, niin silloin ei missään nimessä kannata tukea luterilaista kirkkoakaan. Täällä uskonnottomuus on kaikista voimakkain vastakohta islamille.
Nimenomaan. Väkivaltauskontojen ainoa keino suojella asemiaan on liittoutua keskenään. SIksi niitä ei pidä tukea.