Jos työmatka sattuu osumaan esimerkiksi siten, että paluumatkalta jää suoraan mökille, niin miten korvaukset lasketaan pykälien mukaan?
Kilometrikorvaus kun työmatka jatkuu omana matkana
6
2534
Vastaukset
- veronero
No työmatkahan on työpaikan ja erityisen työpaikan välisiä matkoja tai ns. erityisalalla joilla ei ole vakinaista työpaikkaa kuten kirvesmiehillä asunnon ja työkohteen välisiä matkoja omalla autolla. Jos menet ilmoittamaan verottajalle että teet matkoja mökiltäsi niin silloin se ei ei hyväksy matkakustannuksia vähennettäväksi ainakaan siltä matkalta jolta jäit kesämökille. Kesämökkiä kun ei rinnasteta vakituiseksi asunnoksi. Jos työmatka tosiaan jatkuu sinne kesämökille niin että kilometrejä tulee siitä lisää niin luonnollisestikkaan et niitä saa vähentää. Elikkä olkaa tarkkana siinä, että työmatkat on työmatkoja ja vapaa-ajan matkat vapaa-ajan matkoja, nin välitkin pysyvät verottajaan kunnossa.
- jklkg
Siis nyt puhutaan työmatkoista, eikä kodin ja työpaikan välisistä matkoista? Silloin kyse on työnantajasi käytännöistä, ja usein myös sinun ja työnantajan välisestä sopimuksesta.
Joskus ollaan ehdottomia siitä, että työmatkalta ei saa siirtyä vapaalle, vaan pitää palata suoraan takaisin. Joskus korvataan matka määränpäähän, mutta matka sieltä esim. mökille menee omaan piikkiin. Joskus korvataan myös matka määränpäästä mökille, jos se on lyhyempi kuin matka kotiin. Joskus saattaa saada jopa alkuperäisen reitin mukaisen korvauksen, koska eihän kukaan ole tarkistamassa ajatko työkeikan jälkeen kotiin vai mökille...- NiinIkkäänsä
Tämä edellinen on melko tarkasti minunkin aatokseni asiasta. Kilometrikorvaus on ensisijaisesti sinun ja työnantajan välinen asia, toissijaisesti verottajan karvaisen käden kohteena. Jos minä ajan kotoa Takaputaalle työkeikalle, ja jään paluumatkalla yöksi mökille/salarakkaan luokse, niin joko laskutan välin Koti-Takaputaa-SR jos on pelkoa siitä, että joku firmassa asiasta tietää tai olen tullut siitä maininneeksi, tai sitten kylmästi Koti-Takaputaa-Koti, koska sinnehän minä joka tapauksessa aikanaan päädyn ennen seuraavaa työpäivää. Tässä tietysti hieman vaikuttaa se, olisinko ollut menossa mökille joka tapauksessa, joten palumatkan laskuttaminen kotiin asti saattaisi olla kyseenalaista ja omatunto kilkuttaa. Kannattaa olla silloin tällöin yltiörehellinen, niin menee vilunki muulloin läpi herkemmin.
Muutenkin omatuntoni venyy sen verran, että pyöristän kilometrit mieluumin ylöspäin kuin alaspäin, ja esimerkiksi olen huomannut, että auton matkamittari näyttää 5% vähemmän kuin nagilaattorin GEPsi. Eli se suurempi luku kehiin mieluumin. Tuskin matkalaskun tarkastajalla on aikaa ja kiinnostusta ryhtyä GoogleMapsistä matkoja mittaamaan, ja onhan sitä voinut tehdä epäonnistuneen reitinvalinnan jo heti alunperin.
- niihanseon
Vaihtoehto 1: Kilometrikorvauksiahan voi työnantaja maksaa palkansaajalle työmatkoista veroseuraamuksitta sen 45 snt/km - ylimenevä osa on palkkaa. Vaihtoehto 2: Työmatkat voi palkansaaja vähentää verotuksessaan 45 snt/km taksan mukaan palkkatulostaan mikäli työnantaja ei ole korvannut työmatkoja. Työmatka ei siis ole asunnon ja työpaikan välinen matka eikä työpaikan ja kesämökin välinen matka. Työmatkahan suuntautuu yleensä työntekijän varsinaiselta työpaikalta virman toiseen toimipaikkaan ja takaisin tai esim. asiakkaitten tiloihin. On myös sellaisia ammattiryhmiä joilla ei ole varsinaista työpaikkaa niin heillä työmatkat lasketaan työntekijän omalta asunnolta lähtien (ns. erityisalat) Nyrkkisääntönä voidaan pitää että niistä matkoista työnantaja voi maksaa kilometrikorvaukset veroseuraamuksitta, jotka voitaisiin vähentää ansiotulon verotuksessa työmatkoina. Ne eivät ole tällöin palkansaajalle palkkaa. Matkalaskulla työntekijä selvittää työmatkansa työnantajalle omantuntonsa mukaan. Kysymys oli kaiketi siitä, mitenkä verotuksessa asia hoituu.
- verohallinnonohjeen
Työmatkat voi palkansaaja vähentää verotuksessaan 25 snt/km.
- fsaah
Aloittaja kirjoitti "korvaukset", ei "vähennykset". Eli tässä oli kyse työnantajan työntekijälle maksamista km-korvauksista. Kun km-korvaukset on maksettu, niitä kilometrejä ei vähennetä enää yhtään mistään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa732015- 1021883
- 1421773
- 971421
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351389MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171265- 601229
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301112Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761066Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446963