Taasko Metalli pettää työläiset!!!!!!!!!!!!!!!

Känsäkoura

Metalli on taas kusettamassa työläisiä.
Aina on Metalliliitto tehnyt ensimmäisenä sen paskimman sopimuksen.
Nyt silmänlumeeksi laittaa hanttiin.
Paska liitto!!!!!!!!!!!!!

34

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a0kkko

      Mikä se sitten on se paskin sopimus.....mikä on vaihtoehto??

      • luejafuntsi

        http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2016/06/03/ex-keskuspankkiiri-euroalue-on-tuhoon-tuomittu-ellei-se-muutu/20165997/12?pos=tuoreimmat

        Kingin mukaan talouskasvu ja inflaatiovauhti ovat heikkoja, ja Euroopan keskuspankin (EKP) rahapolitiikka on tehnyt jo kaiken voitavansa.

        Kingin mukaan euroalueella on jäljellä kolme vaihtoehtoa. Ensimmäinen on se, että hintakilpailukykynsä menettäneet eurovaltiot polkevat palkkansa ja hintansa alas, mikä auttaisi niiden talouskasvua. Toisessa vaihtoehdossa hyväksytään se, että rahaliitossa on sekä köyhiä että rikkaita maita. Näiden maiden välillä tarvitaan pysyviä tulonsiirtoja. Kolmas keino on euroalueen hajottaminen.
        _______________
        Eroon EUsta ja eurosta siinä on vaihtoehto, Suomella ei ole varaa rahoittaa koko eurooppaa.

        http://www.paavovayrynen.fi/2016/05/25/kansalaisaloite-eduskunnassa/

        Eroon euro-alueesta.


      • NaamioituTarkoitus

        EKokoomusmafian infosodan hybriditrolli kirjoittaa taas massapostaualoituksia Eteläranta 10:stä.


    • ErotkaaPaskaliitoista

      Mihin duunarit enää tarvitsee näin raukkamaisia ammattiliittoja?

      Nämä lammasmaiset liitot antavat periksi joka sektorilla ja akkavaltainen PAM ei uskalla itse päättää mitään.

      Vain AKT on jämy liitto ja pitää päänsä!

      Työnantajien pomot, samoin työntekijöiden liittojen pomot vetää niin käsittämättömän suuria palkkoja, ettei ne tajua miten 1500-1700 suuruisella palkalla edes voi elää. Silti ne on valmiita nyhtämään niitäkin alas. Saatana kun tulisi kunnon lakot ja pantais maa seisomaan viikoksi pariksi.

      Saavutetuista eduista ei pidä antaa senttiäkään periksi!

      • sldsjfkd

        Kuinka moni Metalliliitossa tienaa 1500-1700 euron palkkoja? Ei kyllä varmaan kovin moni..... Pamissa osa-aikaisia on paljon ja heillä voi ollakin tosi pieniä palkkoja. Ja kokoaikaisten työntekijöiden palkathan eivät laske lainkaan tosiasiassa, osa-aikaisten osalta en ole varma vaikutuksista.

        En kyllä ymmärrä mitä suurta etua AKT voi saada jäädessään ulkopuolelle, jotenkin tuntuu että AKT ei tee päätöksiään pelkästään järjellä vaan vähän liikaa tunteella, nythän kattavuus olisi noussut 90 prosenttiin, jos AKT olisi lähtenyt mukaan ja veronalennukset olisivat olleet selvästi suuremmat.


      • kiikyy

        http://kaikontturi.blogspot.fi/2015/10/kaveleva-katastrofi.html

        Hallituksen suunnitelma ei ollut läpihuutojuttu. Nyt on pöydällä hallituksen vaatimus palkkojen 2,7 miljardin leikkauksesta ja yksityisten yritysten sotumaksujen 0,3 miljardin euron leikkauksesta. SAK:n vastaehdotus on, että palkkoja leikattaisiin 2,0 miljardia ja sotumaksujen 0,3 miljardia euroa. Näin kapitalistien voitoksi tulisi ay-liikkeen lahjana vähintään 2,3 miljardia euroa.

        Tämän perusteella pääministeri Juha Sipilä ei ole rohkea johtaja vaan kansantalouden kävelevä katastrofi, jota SAK tukee. Tilanne on mieletön, sillä World Economic Forumin mukaan Suomi on maailman kilpailukykyvertailussa EU-maista Saksan ja Hollannin jälkeen kolmanneksi paras.


      • xcdoyhs

        Palstan vakio kokoomusTROLLI jauhaa samaa ayliikkeen vastaista PASKAANSA 24/7. Piere kirnuun kokkarepökiö!


      • Aivan! Ja saavutetut työpaikat on etu, jotka pitää ottaa pois kommunistipelleiltä! Ammattiliiittojen jäsenet eivät kuulu tähän maahan, heidät pitää ajaa pois täältä!

        KOMMUNISTIT!


    • Kerpsis

      Metalliliitto on aina pettänyt jäsenensä. Paperiliitto tehnyt parempia sopimuksia,
      metalli laittaa nimen paperiin ensimmäisenä. Nyt vähän näyttelivät vastahakoista,
      mutta hyväksyivät. Vellihousuja koko porukka. Tehtaissa ei tätä hyväksytä!

      • cxljhgs

        Älä lässytä sossupummi. Et ole ikinä ollut duunissa.


      • Kok.trolli.vauhdissataas
        cxljhgs kirjoitti:

        Älä lässytä sossupummi. Et ole ikinä ollut duunissa.

        Joo se on EKokoomusmafian trolli pappa betalar -aikamiespoikastatuksella.


    • kiristystä

      Akat (PAM) olivat raukkamaisia, kun asettivat ehdoksi Metallin mukaantulon.

      • ei.hätää

        Ainakin tv-kuvan mukaan kahvi ja pulla maistui johtajalle.


      • xcdlojhuazs

        Ahne lestaporvarimiljonääri Sipilä tässä on kiristänyt jo kuukausia työntekijäpuolta!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • paskaliitossa

      Mihin duunarit enää tarvitsee näin raukkamaisia ammattiliittoja?

      Nämä lammasmaiset liitot antavat periksi joka sektorilla ja akkavaltainen PAM ei uskalla itse päättää mitään.

      Vain AKT on jämy liitto ja pitää päänsä!

      Työnantajien pomot, samoin työntekijöiden liittojen pomot vetää niin käsittämättömän suuria palkkoja, ettei ne tajua miten 1500-1700 suuruisella palkalla edes voi elää. Silti ne on valmiita nyhtämään niitäkin alas. Saatana kun tulisi kunnon lakot ja pantais maa seisomaan viikoksi pariksi.

      Saavutetuista eduista ei pidä antaa senttiäkään periksi!

      Paskaliittoja kaikki...

      • Jynxtrop

        No pane oma firma pystyyn niin pääset itsekin vetämään noita "käsittämättömän suuria palkkoja", "bonuksia" ja "osinkoja". Mikä estää?


    • kiitos2016

      Maksakaa liitonmaksuja saatte lisää työtunteja ja vähemmän liksaa me syömme teidän rahoilla hyvin ravintolassa.

      • Järkiintynyt

        Hulluutta maksella palkastaan noille turhille ammattiliitoille ja niiden työttömyyskassoille hirmusummia joka vuosi ja joka tilistään. Onneksi älysin erotoa ammattiliitosta ja niiden työttömyyskassasta jo vuosia sitten, kun näin kehityksen suunnan.

        Harmittaa pirusti, kun en älynnyt erota jo paljon aikaisemmin.


      • xpcodjhg
        Järkiintynyt kirjoitti:

        Hulluutta maksella palkastaan noille turhille ammattiliitoille ja niiden työttömyyskassoille hirmusummia joka vuosi ja joka tilistään. Onneksi älysin erotoa ammattiliitosta ja niiden työttömyyskassasta jo vuosia sitten, kun näin kehityksen suunnan.

        Harmittaa pirusti, kun en älynnyt erota jo paljon aikaisemmin.

        Siä et ole ollut koskaan töissä vaan olet ikuinen pummi.


      • PelleOot

        No mee sitten Loimaan kassaan joka on EK:n peitefirma ja ajaa työnantajien asiaa sun rahoilla. Tai ethän sä töitä edes tee.


    • Hornimanns

      Onneksi heiltä sentään löytyi hiukan järkeä päästä. Omaan napaansa tuijottavat punikkiduunarit ovat ehdoin tahdoin ajamassa Suomea rotkoon. Luottoluokitukset laskevat, ja kohta olemme samassa jamassa kuin Kreikka. Toivottavasti EU tulee ja ottaa ohjat ennenkuin on liian myöhäistä.

      • xlkhgfs

        Pidä kitasi kiinni kokkare!


    • hgjhhghggv

      Nyt tulee paremmat osingot ja boonukset ja piiloveroja voidaan nostaa.

    • jeesustuleeotakoppi
    • paiskitaan_työtä_vaan

      Metalliliitto on oikeistodemarien ja kommarien puoluehallinnon työrukkanen joka tekee likaiset työt. Ja tätä sanotaan "edunvalvonnaksi".

      No niin, kyllä tässä valvotaankin toisten etuja mutta ei ainakaan metallityömiehen etuja. Edun saavat isäntävaltaa pitävät porvariyrittäjät.

      Hyvähän se on , että vienti vetää ja työtä riittää vaikka se palkka ei riittäisi elämiseen.
      Parempi se on näinkin ettei tarvitse olla työkkärin byrokraattien kiusattavana.

      Näinhän se on aina sanottu: duunarin tuleekin ansaita leipänsä otsa tuskan hiessä.
      Eihän metallityömies duunarin elämän pidäkään olla helppoa "laakereilla lepäämistä".

      Toiset olkoon niitä jotka pääsevät helpolla tässä elämässä.

      • xcöljhs

        Mitä valitat koska et ole edes duunissa vaan pummit.


    • xhitsaaja

      Jos ei sopimus kelpaa, niin ainahan voi ruveta yrittäjäksi, loppuu ainakin riistäminen.

    • Mutta hei! Eihän sun vitun kommunistin ole pakko tehdä töitä!!! Tee kuten kaverisikin, heittäydy sossun huomaan. Minkä vitun takia murehdit näitä asioita kun et halua tehdä töitä kuten rehelliset ihmiset?

      KOMMUNISTI!

      • xcdjhgs

        Edellinen kommentti on palstan vakio kokoomusTROLLIn joka veivaa ayliikkeen vastaisia mantrojaan palstalla 24/7. Se ei malta nukkua tuntiakaan edes yöllä vaan notkuu palstalla ja hourii omia sekoilujaan.


    • Känsäkoura

      Näin se taas meni, työntekijät petettiin liiton taholta. Ensin pontevasti vastustetaan ja
      sitten ollaan aivan lampaita. Harmittaa kun olen 35 vuotta maksanut liitolle tuollaisesta työntekijän kusettamisesta. Erosin perjantaina

    • Timo_XL_

      Ööö!?
      Miten niin ensimmäisenä?
      ikös se ollu VIIMEISENÄ!

    • lisäätyöaikaa

      50e/kk*12*35vuotta=21.000euroa menny maksuihin ainakin.

    • levyseppo

      Me äärivassarit ei haluta tehdä minkäänlaisia sopimuksia porvarihallituksen kanssa.

    • hävitty_on

      Älä vikise itsestään selvistä asioista. Onhan se pitkään tiedetty tosiasia, että oikeistodemarit eli ay-väen uusliberalistinen valiojoukko on vallannut kaikki johtopaikat.
      Ja ne vähän jälkikommarit mitä vielä on haikailevat jotakin stalinistista suljettua nomenklatuurajärjestelmää jossa puolue jakaa duunareille mahdolliset edut puoluejohdolle uskollisuuden mukaan.

      Muita vaihtoehtoja ei "sankaritoverien" ay-järjestelmä edes tunne. Ay-liike on tunnustanut uusliberalistisen talousajattelun ainutlaatuisen voiman globaalisti, kansallisesti ja paikallisesti.

      Mitä muuta tässä voi edes odottaa? Ajat ne muuttuu, nyt ainoa elävä ajattelun suunta on uusliberalismi. Kaikki muu on jo historian havinaa, jopa porvarillinen keynesiläisyys on haudattu muistojen joukkoon.

      Nyt "edunvalvontakin" on muuttunut globaalin uusliberalismin etujen valvonnaksi. Paluuta vanhaan aikaa ei enää ole. Teoreettiset ajatukset ovat nyt uusliberalismissa ja sen varmassa voittokulussa. Nyt kilpaillaan uusliberalistien sääntöjen mukaan ja tässä on selvää se, ketkä voittavat ja ketkä häviävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      45
      3046
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2904
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2757
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2608
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2508
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2490
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2271
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2068
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe