Taasko Metalli pettää työläiset!!!!!!!!!!!!!!!

Metalli on taas kusettamassa työläisiä.
Aina on Metalliliitto tehnyt ensimmäisenä sen paskimman sopimuksen.
Nyt silmänlumeeksi laittaa hanttiin.
Paska liitto!!!!!!!!!!!!!
34272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Mikä se sitten on se paskin sopimus.....mikä on vaihtoehto??

Äänestä
  • http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2016/06/03/ex-keskuspankkiiri-euroalue-on-tuhoon-tuomittu-ellei-se-muutu/20165997/12?pos=tuoreimmat

    Kingin mukaan talouskasvu ja inflaatiovauhti ovat heikkoja, ja Euroopan keskuspankin (EKP) rahapolitiikka on tehnyt jo kaiken voitavansa.

    Kingin mukaan euroalueella on jäljellä kolme vaihtoehtoa. Ensimmäinen on se, että hintakilpailukykynsä menettäneet eurovaltiot polkevat palkkansa ja hintansa alas, mikä auttaisi niiden talouskasvua. Toisessa vaihtoehdossa hyväksytään se, että rahaliitossa on sekä köyhiä että rikkaita maita. Näiden maiden välillä tarvitaan pysyviä tulonsiirtoja. Kolmas keino on euroalueen hajottaminen.
    _______________
    Eroon EUsta ja eurosta siinä on vaihtoehto, Suomella ei ole varaa rahoittaa koko eurooppaa.

    http://www.paavovayrynen.fi/2016/05/25/kansalaisaloite-eduskunnassa/

    Eroon euro-alueesta.

    Äänestä

  • EKokoomusmafian infosodan hybriditrolli kirjoittaa taas massapostaualoituksia Eteläranta 10:stä.

    Äänestä

Mihin duunarit enää tarvitsee näin raukkamaisia ammattiliittoja?

Nämä lammasmaiset liitot antavat periksi joka sektorilla ja akkavaltainen PAM ei uskalla itse päättää mitään.

Vain AKT on jämy liitto ja pitää päänsä!

Työnantajien pomot, samoin työntekijöiden liittojen pomot vetää niin käsittämättömän suuria palkkoja, ettei ne tajua miten 1500-1700 suuruisella palkalla edes voi elää. Silti ne on valmiita nyhtämään niitäkin alas. Saatana kun tulisi kunnon lakot ja pantais maa seisomaan viikoksi pariksi.

Saavutetuista eduista ei pidä antaa senttiäkään periksi!

Äänestä
  • Kuinka moni Metalliliitossa tienaa 1500-1700 euron palkkoja? Ei kyllä varmaan kovin moni..... Pamissa osa-aikaisia on paljon ja heillä voi ollakin tosi pieniä palkkoja. Ja kokoaikaisten työntekijöiden palkathan eivät laske lainkaan tosiasiassa, osa-aikaisten osalta en ole varma vaikutuksista.

    En kyllä ymmärrä mitä suurta etua AKT voi saada jäädessään ulkopuolelle, jotenkin tuntuu että AKT ei tee päätöksiään pelkästään järjellä vaan vähän liikaa tunteella, nythän kattavuus olisi noussut 90 prosenttiin, jos AKT olisi lähtenyt mukaan ja veronalennukset olisivat olleet selvästi suuremmat.

    Äänestä

  • http://kaikontturi.blogspot.fi/2015/10/kaveleva-katastrofi.html

    Hallituksen suunnitelma ei ollut läpihuutojuttu. Nyt on pöydällä hallituksen vaatimus palkkojen 2,7 miljardin leikkauksesta ja yksityisten yritysten sotumaksujen 0,3 miljardin euron leikkauksesta. SAK:n vastaehdotus on, että palkkoja leikattaisiin 2,0 miljardia ja sotumaksujen 0,3 miljardia euroa. Näin kapitalistien voitoksi tulisi ay-liikkeen lahjana vähintään 2,3 miljardia euroa.

    Tämän perusteella pääministeri Juha Sipilä ei ole rohkea johtaja vaan kansantalouden kävelevä katastrofi, jota SAK tukee. Tilanne on mieletön, sillä World Economic Forumin mukaan Suomi on maailman kilpailukykyvertailussa EU-maista Saksan ja Hollannin jälkeen kolmanneksi paras.

    Äänestä

  • Palstan vakio kokoomusTROLLI jauhaa samaa ayliikkeen vastaista PASKAANSA 24/7. Piere kirnuun kokkarepökiö!

    Äänestä

  • Aivan! Ja saavutetut työpaikat on etu, jotka pitää ottaa pois kommunistipelleiltä! Ammattiliiittojen jäsenet eivät kuulu tähän maahan, heidät pitää ajaa pois täältä!

    KOMMUNISTIT!

    Äänestä

Metalliliitto on aina pettänyt jäsenensä. Paperiliitto tehnyt parempia sopimuksia,
metalli laittaa nimen paperiin ensimmäisenä. Nyt vähän näyttelivät vastahakoista,
mutta hyväksyivät. Vellihousuja koko porukka. Tehtaissa ei tätä hyväksytä!

1Äänestä
  • Älä lässytä sossupummi. Et ole ikinä ollut duunissa.

    Äänestä

  • cxljhgs kirjoitti:

    Älä lässytä sossupummi. Et ole ikinä ollut duunissa.

    Joo se on EKokoomusmafian trolli pappa betalar -aikamiespoikastatuksella.

    Äänestä

Akat (PAM) olivat raukkamaisia, kun asettivat ehdoksi Metallin mukaantulon.

Äänestä
  • Ainakin tv-kuvan mukaan kahvi ja pulla maistui johtajalle.

    Äänestä

  • Ahne lestaporvarimiljonääri Sipilä tässä on kiristänyt jo kuukausia työntekijäpuolta!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Mihin duunarit enää tarvitsee näin raukkamaisia ammattiliittoja?

Nämä lammasmaiset liitot antavat periksi joka sektorilla ja akkavaltainen PAM ei uskalla itse päättää mitään.

Vain AKT on jämy liitto ja pitää päänsä!

Työnantajien pomot, samoin työntekijöiden liittojen pomot vetää niin käsittämättömän suuria palkkoja, ettei ne tajua miten 1500-1700 suuruisella palkalla edes voi elää. Silti ne on valmiita nyhtämään niitäkin alas. Saatana kun tulisi kunnon lakot ja pantais maa seisomaan viikoksi pariksi.

Saavutetuista eduista ei pidä antaa senttiäkään periksi!

Paskaliittoja kaikki...

Äänestä
  • No pane oma firma pystyyn niin pääset itsekin vetämään noita "käsittämättömän suuria palkkoja", "bonuksia" ja "osinkoja". Mikä estää?

    Äänestä

Maksakaa liitonmaksuja saatte lisää työtunteja ja vähemmän liksaa me syömme teidän rahoilla hyvin ravintolassa.

Äänestä
  • Hulluutta maksella palkastaan noille turhille ammattiliitoille ja niiden työttömyyskassoille hirmusummia joka vuosi ja joka tilistään. Onneksi älysin erotoa ammattiliitosta ja niiden työttömyyskassasta jo vuosia sitten, kun näin kehityksen suunnan.

    Harmittaa pirusti, kun en älynnyt erota jo paljon aikaisemmin.

    Äänestä

  • Järkiintynyt kirjoitti:

    Hulluutta maksella palkastaan noille turhille ammattiliitoille ja niiden työttömyyskassoille hirmusummia joka vuosi ja joka tilistään. Onneksi älysin erotoa ammattiliitosta ja niiden työttömyyskassasta jo vuosia sitten, kun näin kehityksen suunnan.

    Harmittaa pirusti, kun en älynnyt erota jo paljon aikaisemmin.

    Siä et ole ollut koskaan töissä vaan olet ikuinen pummi.

    Äänestä

  • No mee sitten Loimaan kassaan joka on EK:n peitefirma ja ajaa työnantajien asiaa sun rahoilla. Tai ethän sä töitä edes tee.

    Äänestä

Onneksi heiltä sentään löytyi hiukan järkeä päästä. Omaan napaansa tuijottavat punikkiduunarit ovat ehdoin tahdoin ajamassa Suomea rotkoon. Luottoluokitukset laskevat, ja kohta olemme samassa jamassa kuin Kreikka. Toivottavasti EU tulee ja ottaa ohjat ennenkuin on liian myöhäistä.

Äänestä
  • Pidä kitasi kiinni kokkare!

    Äänestä

Nyt tulee paremmat osingot ja boonukset ja piiloveroja voidaan nostaa.

Äänestä

Metalliliitto on oikeistodemarien ja kommarien puoluehallinnon työrukkanen joka tekee likaiset työt. Ja tätä sanotaan "edunvalvonnaksi".

No niin, kyllä tässä valvotaankin toisten etuja mutta ei ainakaan metallityömiehen etuja. Edun saavat isäntävaltaa pitävät porvariyrittäjät.

Hyvähän se on , että vienti vetää ja työtä riittää vaikka se palkka ei riittäisi elämiseen.
Parempi se on näinkin ettei tarvitse olla työkkärin byrokraattien kiusattavana.

Näinhän se on aina sanottu: duunarin tuleekin ansaita leipänsä otsa tuskan hiessä.
Eihän metallityömies duunarin elämän pidäkään olla helppoa "laakereilla lepäämistä".

Toiset olkoon niitä jotka pääsevät helpolla tässä elämässä.

Äänestä
  • Mitä valitat koska et ole edes duunissa vaan pummit.

    Äänestä

Jos ei sopimus kelpaa, niin ainahan voi ruveta yrittäjäksi, loppuu ainakin riistäminen.

Äänestä

Mutta hei! Eihän sun vitun kommunistin ole pakko tehdä töitä!!! Tee kuten kaverisikin, heittäydy sossun huomaan. Minkä vitun takia murehdit näitä asioita kun et halua tehdä töitä kuten rehelliset ihmiset?

KOMMUNISTI!

Äänestä
  • Edellinen kommentti on palstan vakio kokoomusTROLLIn joka veivaa ayliikkeen vastaisia mantrojaan palstalla 24/7. Se ei malta nukkua tuntiakaan edes yöllä vaan notkuu palstalla ja hourii omia sekoilujaan.

    Äänestä

Näin se taas meni, työntekijät petettiin liiton taholta. Ensin pontevasti vastustetaan ja
sitten ollaan aivan lampaita. Harmittaa kun olen 35 vuotta maksanut liitolle tuollaisesta työntekijän kusettamisesta. Erosin perjantaina

Äänestä

Ööö!?
Miten niin ensimmäisenä?
ikös se ollu VIIMEISENÄ!

Äänestä

50e/kk*12*35vuotta=21.000euroa menny maksuihin ainakin.

Äänestä

Me äärivassarit ei haluta tehdä minkäänlaisia sopimuksia porvarihallituksen kanssa.

Äänestä

Älä vikise itsestään selvistä asioista. Onhan se pitkään tiedetty tosiasia, että oikeistodemarit eli ay-väen uusliberalistinen valiojoukko on vallannut kaikki johtopaikat.
Ja ne vähän jälkikommarit mitä vielä on haikailevat jotakin stalinistista suljettua nomenklatuurajärjestelmää jossa puolue jakaa duunareille mahdolliset edut puoluejohdolle uskollisuuden mukaan.

Muita vaihtoehtoja ei "sankaritoverien" ay-järjestelmä edes tunne. Ay-liike on tunnustanut uusliberalistisen talousajattelun ainutlaatuisen voiman globaalisti, kansallisesti ja paikallisesti.

Mitä muuta tässä voi edes odottaa? Ajat ne muuttuu, nyt ainoa elävä ajattelun suunta on uusliberalismi. Kaikki muu on jo historian havinaa, jopa porvarillinen keynesiläisyys on haudattu muistojen joukkoon.

Nyt "edunvalvontakin" on muuttunut globaalin uusliberalismin etujen valvonnaksi. Paluuta vanhaan aikaa ei enää ole. Teoreettiset ajatukset ovat nyt uusliberalismissa ja sen varmassa voittokulussa. Nyt kilpaillaan uusliberalistien sääntöjen mukaan ja tässä on selvää se, ketkä voittavat ja ketkä häviävät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Känsäkoura kirjoitti:

Metalli on taas kusettamassa työläisiä.
Aina on Metalliliitto tehnyt ensimmäisenä sen paskimman sopimuksen.
Nyt silmänlumeeksi laittaa hanttiin.
Paska liitto!!!!!!!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu