Ponnistamme nyt kolmatta vuotta yritystä. Meillä on myynnissä katto ja käyttöasteessa päästään 90% tienoille.
Omistajataho on sijoittanut yritykseen varoja,joilla on katettu yrityksen suurehkoja muutostöitä yhdessä firman tuoton kanssa. Velkaa firmalta omistajataholle on tullut 6kk liikevaihdon verran.
Voittoa on tullut 9%. Ei ulkopuolisia rahoitusvelkoja ja maksukäyttäytyminen moitteetonta. Firman kassassa on rahaa 6kk liikevaihdon verran.
Omavaraisuusaste on kuitenkin -40%.
Miten tuota omavaraisuusastetta tulkitaan.
Näytetäänkö konkurssikypsältä yritykseltä, vai miten?
Esim pankit miten suhtautuvat?
Onko muilla vastaavia lukuja?
Mitä haittaa negatiivisesta omavaraisuusasteesta?
3
11497
Vastaukset
- ksksks
Vähän sekavahan tuo kirjoitus on, mutta ilmeisesti firma pyörii ihan hyvin raskaista alkusijoituksista huolimatta. Summista tuossa ei puhuttu mitään mutta pelkästään noilla spekseillä pääsee asiakastiedolla riskiluokkaan 4/5 ja konkurssiennuste on aika korkea.
- kiinnostavaa
Eikö yrityksen maksukykyä ja tilaa mitata muulla kuin omavaraisuusasteella?
Ihmettelen vaan asiaa kun omistajana lapioin rahaa yritykseen .Ja yritys antaa toiminnan kehittämisestä huolimatta jotain tuottoa.
Yritys nyt myös laajentaa ja tarvitsee lisää tilaa ja rahaa. Sitä ei haeta ulkopuolelta. Omistajilla on rahaa, yrityksessä liikkuu rahaa. Tilanne on todella hyvä.
Omavaraisuusaste -40.- 76566
Aloittaja kertoo siis, että omistajat ovat antaneet yritykselle lainaa kuuden kuukauden liikevaihdon verran - eivät siis ole sijoittaneet yritykseen omaa pääomaa vaan antaneet lainaa. Tämän lisäksi yhtiön on täytynyt tehdä tappiota niin, että oma pääoma on sen johdosta negatiivinen - muuten ei omavaraisuusaste voi olla negatiivinen. (omavaraisuusaste=oma pääoma/taseen loppusumma %)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1851354Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221158- 48874
- 70870
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva49753- 53722
- 33692
- 60689
- 47670