MIKSI NÄIN!! APUA! APUA MULLE!

VOI EI!
olen äiti ja lapseni uhkasi itse-murhalla!
kun kerran tulin kotiin, löysin lapseni viiltemässä itseään! olin kauhuissani ja huusin: "mitä sinä teet kulta?"
hän mutisi jotain: "maailma, kaikki, elämä"
hän jatkoi: "kaikki turhaa"
mitä teen? tämän jälkeen hän on uhkaillut itsemurhilla, hirtto-jutuilla!

OLEN OIKEASTI PELOISSANI!
APUA MULLE!!!!!!
51436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä jää yksiksesi miettimään vaan hae heti apua, mitä pikemmin lapsesi saa apua sen parempi. Ota yhteys lapsesi kouluterveydenhoitajaan ja keskustele nuoresi (oletan että kyseessä on murrosikäinen) tilanteesta hänen kanssaan, terveydenhoitaja osaa auttaa ja ohjata jatkot esim. koulun psykiatrille.

Äänestä

Itse viiltelin itseäni nuorempana ja olin psykiatrisessa sairaalassakin sitten loppujen lopuksi.
Se viiltely ei välttämättä ole itsemurha yritystä. Joskus sitä vaan on niin turta ja kyllästynyt kaikkeen, että ainoastaan kipu on tunne mitä pystyy enää tuntemaan. Kipu on suorastaan virkistävää jos on siinä tilanteessa.
Tervettä touhua se ei tietenkään ole. Lapsesi yrittää ilmiselvästi saada sinulta huomiota, kun uhkaa itsemurhalla.
Eli soita mielenterveystoimistoon.
Varaudu monta vuotta kestävään hoitoon. Se voi olla raskasta.

Äänestä

oma tyttöni viilteli itseään vuosi sitten. lopetti kun jäi kiinni, kerroin ikävistä arvista joita tulee kantamaan aina muistona. säikähti sitä. nyt syksyllä häneen iski masennus, mikään ei tunnu miltään, sanoi. soitin suoraan keskussairaalamme nuorisopsykiatriselle polille ja siellä lääkäri kirjoitti puhelimitse lähetteen syyksi riitti viiltely. nyt on käyty terapiassa ja hymy on palannut kasvoille monen kuukauden jälkeen. toimimalla osoitat huolen ja rakkauden. huutaminen ei auta.

Äänestä

Nuori haluaa ei pysty muuta elämässää tavallaan "kontroloimaan" ja viiletely on HÄTÄHUUTO ja itsemurhasta puhuminen on HÄTÄHUUTO johon on AINA tartuttava ja haettava ulkopuolista apua. Kouluterveydenhoitajalta jne.. Mutta PUHU lapsen kanssa. Keskustele ja sano, että aiot hakea teille apua ulkopuolelta. VOIMIA.

Äänestä

Lapsesi yrittää kertoa pahasta olosta sinulle. Itse jouduin nuorena koulun terveydenhoitajan kautta koululääkärille joka laittoi lähetteen psykiatrille,siellä sitten kävin 2vuotta. Paha olo/masennus yms on helpottanut,joskus kuitenkin tuntuu ettei kaikkea jaksa.mutta sinun täytyy tehdä jotain!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


OIKEASTI PELOISSAAN! kirjoitti:

VOI EI!
olen äiti ja lapseni uhkasi itse-murhalla!
kun kerran tulin kotiin, löysin lapseni viiltemässä itseään! olin kauhuissani ja huusin: "mitä sinä teet kulta?"
hän mutisi jotain: "maailma, kaikki, elämä"
hän jatkoi: "kaikki turhaa"
mitä teen? tämän jälkeen hän on uhkaillut itsemurhilla, hirtto-jutuilla!

OLEN OIKEASTI PELOISSANI!
APUA MULLE!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu