MASKULIINISUUS!!!

Mitä/millaista on mielestänne tänä päivänä kristityn miehen maskuliinisuus? Onko sellaista ylipäätään? Miten on asia erityisesti meillä luterilaisilla?

Katolisella puolella joukko miehiä kirjoittaa aiheesta varsin mielenkiintoisesti. Olen vasta vaiheessa lukemassa teosta Man Up!, mutta ajattelin nostattaa keskustelua jo täälläkin.
http://www.amazon.com/Man-Becoming-New-Catholic-Renaissance/dp/1936453169

Man Up!-teoksen kirjoittajat pohtivat eri näkökulmista mitä tarkoittaa olla katolilainen mies nykyään. Käsittelyn alla näyttäisi olevan niin henkilökohtainen rukouselämä, pyhien kirjoitusten opiskelu, opiskelu ylipäätään, fyysinen harjoittelu kuin vaikkapa nettipornoaddiktiosta pääseminen, kellä sellainen sattuu olemaan.

Kotoinen luterilaisuutemme näyttäytyy ainakin minulle kovin feminiinisenä. Tarkoitan, papisto yhä enemmän naispainotteista, seurakunta jo pitkään kärsinyt miespulaa. Käyn silloin tällöin ortodoksien jumalanpalveluksissa niiden tunnelman takia. Omien havaintojeni perusteella siellä on paremmin myös karumpi sukupuoli edustettuna. Ortodoksien suhteen löytyi asiaa pohtiva teksti
http://journeytoorthodoxy.com/2010/10/why-orthodox-men-love-church/

Oma kristillisyyteni näyttäytyy itselleni yllättävän feministiseltä, kun tässä istahdin asiaa pohtimaan. Olen aina kannattanut mm. naispappeutta, muutenkin sukupuolten tasa-arvoa, sukupuolivähemmistöjen tasa-arvoa ja oikeuksia vaikkapa avioliittoon, kaikki jotenkin ei-äijämäisiä asenteita. Näen samankaltaisen suvaitsevuuden ja laajakatseisuuden myös Kristuksessa, mutta hänessä en kuitenkaan näe feministisyyden häivääkään. Mielestäni Jeesus Nasaretilainen näyttäytyy hyvin miehuullisena hahmona, vaikka tietyn suuntaiset kristilliset ajatusrakennelmat omat tehneet hänestä osin hellanlettas-Jeesuksen.

Olisiko meidän miesten syytä katsoa peiliin joissakin suhteissa, koska emme enää viihdy kirkossa? Mitä voisimme tehdä? Joitakin aikoja sitten TV:n keskusteluohjelmassa (taisi muuten olla TV7, jota en juuri kestä katsoa) joku pohti islamin suosiota, ja tässä yhteydessä tuli esiin sen tietynlainen maskuliinisuus, mikä näyttäytyy huomattavan suurena miesten mukanaolona moskeijoiden toiminnassa. En nyt tarkemmin muista keskusteljan argumentteja.

Kuitenkin jos katolisella puolella niin maallikot kuin papiston edustajat yhdessä näkevät aiheelliseksi keskustella yhdessä maskuliinisuudesta, ja jopa kirjoittaa kirja aiheesta, eikö se sopisi myös luterilaisille, vaikka opillisesti jonkin verran poikkeammekin toisistamme. Luterilaisuudessakin luulisi olevan sijaa maskuliinisuudelle. Vai onko? Millaiselle?

5

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin nainen kuin olenkin, vastaan tuohon, että toivon miesten ottavan paikkansa takaisin. Miehet ovat parempia pappeina ja julistajina. He eivät antaudu tunteiden valtaan samoin kuin naiset, vaan tuovat sanaa esiin samoin kuin Raamatussa, proosallisesti ja tunteilematta, mutta totuudesta tinkimättä. Me naiset ollaan herkempiä sekoilemaan enkelienergioihin ym. merkillisyyksiin.
      Lisäksi naisistumisesta on seurannut homojen ja lesbojen invaasio, kun ei noudateta Jumalan sanaa ja järjestystä. Ruotsissa melkein jokainen piispa ja kirkkoherra on lesbo.

      Vaikeaahan se on, kun on voimassa tasa-arvolait ja sukupuolikiintiöt, ymmärrän tietenkin sen. Suomen laki on pielessä. Mitä Jeesus tekisi?

      • KTS--

        "Mitä Jeesus tekisi?"
        Ei mitään
        Luukkaan evankeliumi:
        12:14 Mutta hän vastasi hänelle: "Ihminen, kuka on minut asettanut teille tuomariksi tai jakomieheksi?"


      • Mitä Jeesus TEKISI? Tehdä! Verbi, teonsana. Mielestäni tuossa on yksi avainkysymyksistä, jota sivuttiin myös linkittämässäni tekstistä koskien miehiä ortodoksisessa kirkossa. Miesten pitää saada tehdä jotakin. Ylipäätään kristittyjen kuuluu mielestäni tehdä. "Eivät kaikki jotka hokevat herra,herra, vaan jotka TEKEVÄT"...

        Katolisella ja ortodoksisella puolella tekojen asema on ehkäpä ihan toista kuin meillä, jotka odottelemme kai enemmän jotakin yllemme valuvaa armoa, mitä ihmettä se sitten tarkoittaakaan. Katoliset ja ortodoksit kilvoittelevat, tekevät jotakin kehittääkseen hyveitään ja kitkeäkseen paheitaan. Luterilaisuus on jotenkin passiivista, mikä toisaalta liitetään feminiiniseksi ominaisuudeksi.

        Meillä ei ole katumuksen sakramenttia ym., mitä meiltä odotetaan, mitä meidän pitäisi tehdä??? Mies tarvitsee tekemistä. Ortodoksit tekevät ristinmerkkejä. Kalle Holmberg sanoi jossakin haastattelussa, että ristinmerkin tekeminenkin on duunia. Ortodoksit tekevät maahankumarruksia. Samainen Holmberg sanoi, että vaikka kirkossa ajatus tuppaa harhailemaan, niin kun otsa kolahtaa lattiaan, ainakin jotakin tapahtuu. Se on aktiivista. Luterilaisuus on ehkä liian passiivista.


      • hus.hus
        pilkkuviivaviiva kirjoitti:

        Mitä Jeesus TEKISI? Tehdä! Verbi, teonsana. Mielestäni tuossa on yksi avainkysymyksistä, jota sivuttiin myös linkittämässäni tekstistä koskien miehiä ortodoksisessa kirkossa. Miesten pitää saada tehdä jotakin. Ylipäätään kristittyjen kuuluu mielestäni tehdä. "Eivät kaikki jotka hokevat herra,herra, vaan jotka TEKEVÄT"...

        Katolisella ja ortodoksisella puolella tekojen asema on ehkäpä ihan toista kuin meillä, jotka odottelemme kai enemmän jotakin yllemme valuvaa armoa, mitä ihmettä se sitten tarkoittaakaan. Katoliset ja ortodoksit kilvoittelevat, tekevät jotakin kehittääkseen hyveitään ja kitkeäkseen paheitaan. Luterilaisuus on jotenkin passiivista, mikä toisaalta liitetään feminiiniseksi ominaisuudeksi.

        Meillä ei ole katumuksen sakramenttia ym., mitä meiltä odotetaan, mitä meidän pitäisi tehdä??? Mies tarvitsee tekemistä. Ortodoksit tekevät ristinmerkkejä. Kalle Holmberg sanoi jossakin haastattelussa, että ristinmerkin tekeminenkin on duunia. Ortodoksit tekevät maahankumarruksia. Samainen Holmberg sanoi, että vaikka kirkossa ajatus tuppaa harhailemaan, niin kun otsa kolahtaa lattiaan, ainakin jotakin tapahtuu. Se on aktiivista. Luterilaisuus on ehkä liian passiivista.

        Miksi et liity miehekkäästi ortodoksiseen tai katolilaiseen kirkkoon ja siirry samalla heidän palstoilleen kirjoittelemaan. Tämä on luterilainen palsta ja häiritset asiallista keskustelua täällä.


    • Anonyymi

      Vanha...... Miksi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3535
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      201
      2267
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2110
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1859
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1118
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      910
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      837
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      802
    Aihe