MASKULIINISUUS!!!

Mitä/millaista on mielestänne tänä päivänä kristityn miehen maskuliinisuus? Onko sellaista ylipäätään? Miten on asia erityisesti meillä luterilaisilla?

Katolisella puolella joukko miehiä kirjoittaa aiheesta varsin mielenkiintoisesti. Olen vasta vaiheessa lukemassa teosta Man Up!, mutta ajattelin nostattaa keskustelua jo täälläkin.
http://www.amazon.com/Man-Becoming-New-Catholic-Renaissance/dp/1936453169

Man Up!-teoksen kirjoittajat pohtivat eri näkökulmista mitä tarkoittaa olla katolilainen mies nykyään. Käsittelyn alla näyttäisi olevan niin henkilökohtainen rukouselämä, pyhien kirjoitusten opiskelu, opiskelu ylipäätään, fyysinen harjoittelu kuin vaikkapa nettipornoaddiktiosta pääseminen, kellä sellainen sattuu olemaan.

Kotoinen luterilaisuutemme näyttäytyy ainakin minulle kovin feminiinisenä. Tarkoitan, papisto yhä enemmän naispainotteista, seurakunta jo pitkään kärsinyt miespulaa. Käyn silloin tällöin ortodoksien jumalanpalveluksissa niiden tunnelman takia. Omien havaintojeni perusteella siellä on paremmin myös karumpi sukupuoli edustettuna. Ortodoksien suhteen löytyi asiaa pohtiva teksti
http://journeytoorthodoxy.com/2010/10/why-orthodox-men-love-church/

Oma kristillisyyteni näyttäytyy itselleni yllättävän feministiseltä, kun tässä istahdin asiaa pohtimaan. Olen aina kannattanut mm. naispappeutta, muutenkin sukupuolten tasa-arvoa, sukupuolivähemmistöjen tasa-arvoa ja oikeuksia vaikkapa avioliittoon, kaikki jotenkin ei-äijämäisiä asenteita. Näen samankaltaisen suvaitsevuuden ja laajakatseisuuden myös Kristuksessa, mutta hänessä en kuitenkaan näe feministisyyden häivääkään. Mielestäni Jeesus Nasaretilainen näyttäytyy hyvin miehuullisena hahmona, vaikka tietyn suuntaiset kristilliset ajatusrakennelmat omat tehneet hänestä osin hellanlettas-Jeesuksen.

Olisiko meidän miesten syytä katsoa peiliin joissakin suhteissa, koska emme enää viihdy kirkossa? Mitä voisimme tehdä? Joitakin aikoja sitten TV:n keskusteluohjelmassa (taisi muuten olla TV7, jota en juuri kestä katsoa) joku pohti islamin suosiota, ja tässä yhteydessä tuli esiin sen tietynlainen maskuliinisuus, mikä näyttäytyy huomattavan suurena miesten mukanaolona moskeijoiden toiminnassa. En nyt tarkemmin muista keskusteljan argumentteja.

Kuitenkin jos katolisella puolella niin maallikot kuin papiston edustajat yhdessä näkevät aiheelliseksi keskustella yhdessä maskuliinisuudesta, ja jopa kirjoittaa kirja aiheesta, eikö se sopisi myös luterilaisille, vaikka opillisesti jonkin verran poikkeammekin toisistamme. Luterilaisuudessakin luulisi olevan sijaa maskuliinisuudelle. Vai onko? Millaiselle?

5

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin nainen kuin olenkin, vastaan tuohon, että toivon miesten ottavan paikkansa takaisin. Miehet ovat parempia pappeina ja julistajina. He eivät antaudu tunteiden valtaan samoin kuin naiset, vaan tuovat sanaa esiin samoin kuin Raamatussa, proosallisesti ja tunteilematta, mutta totuudesta tinkimättä. Me naiset ollaan herkempiä sekoilemaan enkelienergioihin ym. merkillisyyksiin.
      Lisäksi naisistumisesta on seurannut homojen ja lesbojen invaasio, kun ei noudateta Jumalan sanaa ja järjestystä. Ruotsissa melkein jokainen piispa ja kirkkoherra on lesbo.

      Vaikeaahan se on, kun on voimassa tasa-arvolait ja sukupuolikiintiöt, ymmärrän tietenkin sen. Suomen laki on pielessä. Mitä Jeesus tekisi?

      • KTS--

        "Mitä Jeesus tekisi?"
        Ei mitään
        Luukkaan evankeliumi:
        12:14 Mutta hän vastasi hänelle: "Ihminen, kuka on minut asettanut teille tuomariksi tai jakomieheksi?"


      • Mitä Jeesus TEKISI? Tehdä! Verbi, teonsana. Mielestäni tuossa on yksi avainkysymyksistä, jota sivuttiin myös linkittämässäni tekstistä koskien miehiä ortodoksisessa kirkossa. Miesten pitää saada tehdä jotakin. Ylipäätään kristittyjen kuuluu mielestäni tehdä. "Eivät kaikki jotka hokevat herra,herra, vaan jotka TEKEVÄT"...

        Katolisella ja ortodoksisella puolella tekojen asema on ehkäpä ihan toista kuin meillä, jotka odottelemme kai enemmän jotakin yllemme valuvaa armoa, mitä ihmettä se sitten tarkoittaakaan. Katoliset ja ortodoksit kilvoittelevat, tekevät jotakin kehittääkseen hyveitään ja kitkeäkseen paheitaan. Luterilaisuus on jotenkin passiivista, mikä toisaalta liitetään feminiiniseksi ominaisuudeksi.

        Meillä ei ole katumuksen sakramenttia ym., mitä meiltä odotetaan, mitä meidän pitäisi tehdä??? Mies tarvitsee tekemistä. Ortodoksit tekevät ristinmerkkejä. Kalle Holmberg sanoi jossakin haastattelussa, että ristinmerkin tekeminenkin on duunia. Ortodoksit tekevät maahankumarruksia. Samainen Holmberg sanoi, että vaikka kirkossa ajatus tuppaa harhailemaan, niin kun otsa kolahtaa lattiaan, ainakin jotakin tapahtuu. Se on aktiivista. Luterilaisuus on ehkä liian passiivista.


      • hus.hus
        pilkkuviivaviiva kirjoitti:

        Mitä Jeesus TEKISI? Tehdä! Verbi, teonsana. Mielestäni tuossa on yksi avainkysymyksistä, jota sivuttiin myös linkittämässäni tekstistä koskien miehiä ortodoksisessa kirkossa. Miesten pitää saada tehdä jotakin. Ylipäätään kristittyjen kuuluu mielestäni tehdä. "Eivät kaikki jotka hokevat herra,herra, vaan jotka TEKEVÄT"...

        Katolisella ja ortodoksisella puolella tekojen asema on ehkäpä ihan toista kuin meillä, jotka odottelemme kai enemmän jotakin yllemme valuvaa armoa, mitä ihmettä se sitten tarkoittaakaan. Katoliset ja ortodoksit kilvoittelevat, tekevät jotakin kehittääkseen hyveitään ja kitkeäkseen paheitaan. Luterilaisuus on jotenkin passiivista, mikä toisaalta liitetään feminiiniseksi ominaisuudeksi.

        Meillä ei ole katumuksen sakramenttia ym., mitä meiltä odotetaan, mitä meidän pitäisi tehdä??? Mies tarvitsee tekemistä. Ortodoksit tekevät ristinmerkkejä. Kalle Holmberg sanoi jossakin haastattelussa, että ristinmerkin tekeminenkin on duunia. Ortodoksit tekevät maahankumarruksia. Samainen Holmberg sanoi, että vaikka kirkossa ajatus tuppaa harhailemaan, niin kun otsa kolahtaa lattiaan, ainakin jotakin tapahtuu. Se on aktiivista. Luterilaisuus on ehkä liian passiivista.

        Miksi et liity miehekkäästi ortodoksiseen tai katolilaiseen kirkkoon ja siirry samalla heidän palstoilleen kirjoittelemaan. Tämä on luterilainen palsta ja häiritset asiallista keskustelua täällä.


    • Anonyymi

      Vanha...... Miksi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3505
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2720
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2662
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2338
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1742
    6. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1717
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1616
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      141
      1312
    Aihe