Onko siellä muutakuin tuo ns. pesäpallo?
Golf, rullaluistelu, motomaasto mahdollisuus, skeittaus!!
Yleensä kaupungeissa on laaja valikoima eri lajeille valita omansa mutta onko maaseutukunnalla tarjota muutakuin tuo perinteinen pesis?
Golf, rullaluistelu, motomaasto mahdollisuus, skeittaus!!
Yleensä kaupungeissa on laaja valikoima eri lajeille valita omansa mutta onko maaseutukunnalla tarjota muutakuin tuo perinteinen pesis?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Löytyy kaikkia noitakin ja muuta esom uimahalli ,fit factory yms Golf on ruuhikoskella ja kuortaneella eli 30 km tosin. Hmm tarvitseeko alajärvi oman golf alueen? Kas siinäpä kysymys! Minne? Pesis on yksi toisten joukossa harrasteena ei sen ihmeempää.
On täällä muutakin ,valaistu pururata, urheilu kenttä,hyvät kalastus mahdollisuudet kuten viikon takainen vetouistelu osoitti ,kalaa voittaja sai useita kymmeniäkiloja haukea kuhaa ja ahventa suurin kala oli yli kymmenen,kiloinen.,Täällä on myös kauniita järvimaisemia on Paljon muutakin, tuo pesäpallo ei ole niin kovin suuressa arvossa ainakaan tällä hetkellä, mutta sitäkin jonkin verran harrastetaan.
http://www.kisakone.com/ jotain motoilusta
Rullillahan pääsee aina?
No oikeastaan täältä ei puutu kuin hyppyrimäki. Senhän voisi tehdä tuonne lakikselle.
Ei kai hyppyrimäkeä voi tehdä ku ei oo mäkeä.
On ollut hyppyrimäki paalivuorella 50-60 luvulla.
Sinnehän saisi edelleen mäen ALUMIINISTA!
.Akankanto on hyvin suosittu laji Alajärvellä.Autot voi jo tullessa jättää
Vaasan tien varteen ja alkaa harrastamaan kantoa.Soinissa on hyvät mahdollisuudet
kovempaan harjoiteluun Akankannossa.Siellä toimii Vuorenmaa hiihtokeskus.
Kannetaan ylös ja lasketaan alas.
Tuo taittaa olla Sonkajärvellä 2017 Eukonkanto kisat.
Jaa mutta saattaa tuota Akankantoa Alajärvelläkin harrastaa.
Olen muuttanut Alajärvelle muutama vuosi sitten,mielestäni täällä on hyvät harrastus mahdollisuudet ja lisää on tulossa, Tuo uimahalli on siisti ja nykyaikainen käyn siellä 2-3 kertaa viikossa.
Eikö se ole rikkaus kun mitä useampi voi valita harrastuksekseen lajin minkä haluaa eikä kuten täällä ohjeistetaan?
Golffarit ei ajattele kuntarajoja eikä vaadi sitä että golfkenttä pitäisi olla oman kuntarajan sisällä. Sillä asialla ei ole harrastuksen kannalta mitään merkitystä. Golffarit liikkuu pitkiäkin matkoja harrastuksensa perässä, hakien vaihtelua ja elämyksiä golfkentistä ympäri Suomen. Moni myös matkailee ulkomaille golfin pelaus mielessä, esim Englannissa ja Ranskassa on paljon toinen toistaan upeampia golfkenttiä.
Täällä voi vaikka runkata ja laittaa pesäpallot kivesten tilalle........... eeee öööö Keppipallon pyhättö vaikkei menestystä tule enää koskaan.
Jalkapallokenttää vaikka osaamista olisi ihan ruohonjuuritasolta lähtien, kirjaimellisesti...
niin miten niin ei ole.4löytyy heti.
Jalkapallo olis varaamaan sopiva urheilumuoto nuorisolle. Löytiskö paikkakunnalta vetäjää. Muistasin että täällä oli takavuosina joku nappulaliiga voimissaan.