Jerusalemin ydinkeskustan rabbi kieltää tytöiltä p

Ahdasmieliset

Jerusalemin ydinkeskustan rabbi kieltää tytöiltä polkupyörällä ajon ”säädyttömänä”

Ortodoksijuutalainen johtaja on kieltänyt yli 5-vuotiailta tytöiltä (ja naisilta) polkupyöräilyn Israelin joillakin alueilla. Juutalaisten oppineiden miesten mukaan tyttöjen pyöräily näyttää säädyttömältä.

Englanninkielisessä mediassa on viitattu Jerusalemin Nahloatin alueen rabbiin ja ”ultra-ortodoksiseen juutalaisuuden Haredi-suuntaukseen”, mutta heprealaisissa uutisissa sanotaan täsmällisemmin, että aškenasijuutalaisiin tukeutuva synagoga ja rabbi ilmoittivat postilaatikkoihin jätetyllä määräyksellä tyttöjen ja naisten pyöräilyn kiellosta.
”Me ilmoitamme vanhemmille, että he ovat velvollisia kieltämään tyttäriensä yli 5 vuoden iässä toimimaan tällä sopimattomalla tavalla.”

Rabin mukaan pyöränistuin ”aiheuttaa vakavaa vahinkoa tyttöjen vaatimattomuudelle” ja tytöt voivat olla ”provosoivia” miehiä kohtaan.

Synagoga perustelee: “Polkupyörän istuin ja tyttöjen vaatima hameen käyttö johtavat siihen, että ihmiset näkevät enemmän kuin sallittua.”

Lisää
http://mvlehti.net/2016/06/05/jerusalemin-ydinkeskustan-rabbi-kieltaa-tytoilta-polkupyoralla-ajon-saadyttomana/

Alkuperäiset lähteet: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/ultra-orthodox-judaism-haredi-israeli-rabbi-bans-girls-over-five-riding-bikes-provocative-a7064201.html

https://www.rt.com/news/345385-israel-rabbi-ban-girls-bikes/

Wikpedia: Nahloat Mynet Wikipedia: Askenaasijuutalaiset Wikipedia: sefardijuutalaiset

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silmikko

      Kaikki uskonnot keskittyvät seksuaalisuuteen. Miesten tarpeet ja halut ovat sallitut, mutta niitä tulee hillitä estämällä kaikkinainen vihjailu. Siinä valossa ymmärtää burkhat ja haaremit. Mieheltä ei voi odottaa itsehillintää ja naisen kunnioitusta. Nainen ei ole ihminen, vaan käyttöesine. Hänellä ei saa eikä voi olla seksuaalisia haluja. Hänen on vain huolehdittava, että hänen tarjoomuksensa ja aito ja varjeltu.
      Onko missään tehty tutkimusta seksuaalisuude ja uskonnon yhtymäkohdista?
      Millainen on avioliitto noissa fundamentalistissa uskonnoissa? Minkäänlaista keskinäistä luottamusta ja kunnioitusta ei avioparin välille voi syntyä, joten pahan päivän tullessa kumpikin osapuoli ajattelee vain itseään ja omaa selviytymistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2703
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2644
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      37
      1180
    Aihe