Mä en

juttua. Miksi te inisijät ette mene vaikka eduskuntatalon eteen pitämään mielenosotusta, jossa ilmaisisitte kateutenne vainajien kotiinpaluun tavasta?
13673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eduskunta on vielä joululomilla!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • got the message!

    Äänestä

Minkä takia nämä kaikesta ruikuttajat eivät tosiaan tee jotain, mene tosiaan Helsingin keskustaan (jokin toinenkin iso kaupunki käy) järjestämään mielenosoitusta? Vainajien palautus on selvästi herättänyt närää, tosin jos löytyneet olisi kuopattu paikanpäällä joukkohautoihin olisi siitäkin varmaan noussut poru. Miksi kukaan ei järjestä tästäkään asiasta mielenosoitusta? Tai jos ei tästä, niin vaikka hallituksen toiminnasta? Menisitte vaatimaan sitä peräämäänne poliittista vastuuta paikan päälle? Turha vedota siihen että on eduskunnan loma, menisitte sitten sen jälkeen. Ja jos ei tämän asian tiimoilta mielenosoitusta niin jostain muusta syystä, teillä kun niitä riittää. Aina on asiat päin persettä.

Kerronko syyn miksi mielenosoituksia ei nähdä? Netin ääreltä on helppo huudella anonyymisti, kuten minäkin nyt. Mielenosoituksessa olisi kuitenkin muutamia ikäviä puolia. Ensinnäkin nämä sohvaperunat joutuisivat poistumaan netin ääreltä, ja sellainen ei sovi. Joutuisi liikkumaan ulkona, ja ehkä jopa matkustamaankin hiukan. Mutta ehkä vielä huonompi puoli olisi se että joutuisi seisomaan julkisesti sanojensa takana, ja kenties vielä perustelemaankin mielipiteitään kasvoista kasvoihin jollekin toiselle ihmiselle.

Ja siihen ei tästä paskasakista ole.

Äänestä
  • ja raivotilassa kirjoittelu on kiellettyä lue keskustelun ohjeet.

    Äänestä

  • vaikkapa Tukholma? Vai uskaltaiskohan kukaan näistä lähteä noin pitkälle ulkomaanmatkalle?

    Äänestä

  • tuota kirjoitti:

    vaikkapa Tukholma? Vai uskaltaiskohan kukaan näistä lähteä noin pitkälle ulkomaanmatkalle?

    niin tyhmältä vaikuttaa että saattais ne lähteä osoittamaan mieltä suomalaisten asioiden takia Ruotsiin. Svedut nauraisivat ja osottelisivat, pitäisivät meitä entistä tyhmempinä.

    Äänestä

  • Välttämättä jokaisen vainajan omaiset eivät halua näitä mediasirkuksia,sori vaan.

    Äänestä

  • myös omaisilta kirjoitti:

    Välttämättä jokaisen vainajan omaiset eivät halua näitä mediasirkuksia,sori vaan.

    Täällähän se mediasirkus ja siellä kuolleiden mollaaminen jyllää joka päivä, varmaan vähintään siihen asti kunnes viimeinenkin vainaa on kotiutettu. Ja vielä senkin jälkeen kun pengotaan syyllisiä väkisin.

    Äänestä

että et käsitä,eipä noilla pienillä naisen aivoilla käsitetä paljon muutakaan.

Äänestä
  • minua arvostelemaan vaikka olenkin blondi niin päässäni ei ole paljoa vikaa joten tuki suusi.

    Äänestä

  • Luuseri

    Äänestä

Että jokaisen joka lähtee ulkomaille, pitäisi otttaa vakuutus, joka kattaisi kotiinkuljetuksen ruumispussissa muut käsittelykustannukset. Näin vältyttäisiin valtionkyydiltä...

Äänestä
  • Sen nimi on sosiaaliturvavakuutus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsitä yhtä kirjoitti:

juttua. Miksi te inisijät ette mene vaikka eduskuntatalon eteen pitämään mielenosotusta, jossa ilmaisisitte kateutenne vainajien kotiinpaluun tavasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu