Vakipalkkaa nauttivalla työntekijällä, jolla on kaksi lasta huollettavana, on ulosotossa 1164 €:n suojaosuus. Tarkoittaa, että sen verran hänen tililleen on ulosoton jäljiltä jäätävä ulosoton jälkeen. Jos hänen tulonsa ovat alle tuon, mitään ei ulosoteta. Nyt jos sama ihminen tekeekin keikkatyötä, "suojaosuus" on 38 € päivässä. se lasketaan vain niiltä päiviltä kun hän on ollut töissä eli kuukaudessa n. 21:llä. Tästä jää paljon pienempi suojaosuus kuin vakipalkkalaisella! Miksi? Missä järki??? Miksi keikkalainen olisi jotenkin niin paljon paremmassa asemassa, että hänelle saa jättää suojaosuudeksi pienemmän summan???
Ulosotossa poljetaan keikkatyöläisiä!!
5
239
Vastaukset
- muistoja.ulosotosta
Joo, tuo oli ylläri aikoinaan, kun itsellä oli tuollainen tilanne. Keikkatyylisistä palkoista (kaikkea väliltä 700-2000 €/kk) meni aina 1/3 ulosottoon. Olihan se tiukkaa välillä.
- muistoja.ulosotosta
Niin, olin ilman huollettavia, joten suojaosuuskin oli pienempi kuin tuossa esimerkissä.
- soitasinne
Kannattaa soittaa ulosottomiehelle. Minä teen tuurauksia eri yrityksille ja sovimme ulosottomiehen kanssa että maksan ulo-otto saatavat itse. Sitä ei siis ulosoteta palkasta. Suojaosuus myös huomioidaan..
Sain tähän onneksi muutoksen. Porasin työpaikalle ja ulosottajani esimiehelle paljon, että olen ihan samassa asemassa kuin vakityöläinen eikä tuollaisessa laissa ole minun kohdallani mitään logiikkaa, koska työni ei ole minulle mikään sivubisnes vaan ainoa tulonlähteeni ja pääasiallinen työni. Sain kaiken takaisin. :) Kiitos Jumalalle tästä!
- uomiehenkaveri
Mitä ihmettä! Ulosoton kanssahan voi AINA neuvotella ja sopia itse maksuajat. Ja kaikein parasta on tietty, että hoitaa aina asiansa niin, ettei laskut mene edes ulosottoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051717- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001200Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671150
- 241052
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45937