Vakipalkkaa nauttivalla työntekijällä, jolla on kaksi lasta huollettavana, on ulosotossa 1164 €:n suojaosuus. Tarkoittaa, että sen verran hänen tililleen on ulosoton jäljiltä jäätävä ulosoton jälkeen. Jos hänen tulonsa ovat alle tuon, mitään ei ulosoteta. Nyt jos sama ihminen tekeekin keikkatyötä, "suojaosuus" on 38 € päivässä. se lasketaan vain niiltä päiviltä kun hän on ollut töissä eli kuukaudessa n. 21:llä. Tästä jää paljon pienempi suojaosuus kuin vakipalkkalaisella! Miksi? Missä järki??? Miksi keikkalainen olisi jotenkin niin paljon paremmassa asemassa, että hänelle saa jättää suojaosuudeksi pienemmän summan???
Ulosotossa poljetaan keikkatyöläisiä!!
5
202
Vastaukset
- muistoja.ulosotosta
Joo, tuo oli ylläri aikoinaan, kun itsellä oli tuollainen tilanne. Keikkatyylisistä palkoista (kaikkea väliltä 700-2000 €/kk) meni aina 1/3 ulosottoon. Olihan se tiukkaa välillä.
- muistoja.ulosotosta
Niin, olin ilman huollettavia, joten suojaosuuskin oli pienempi kuin tuossa esimerkissä.
- soitasinne
Kannattaa soittaa ulosottomiehelle. Minä teen tuurauksia eri yrityksille ja sovimme ulosottomiehen kanssa että maksan ulo-otto saatavat itse. Sitä ei siis ulosoteta palkasta. Suojaosuus myös huomioidaan..
Sain tähän onneksi muutoksen. Porasin työpaikalle ja ulosottajani esimiehelle paljon, että olen ihan samassa asemassa kuin vakityöläinen eikä tuollaisessa laissa ole minun kohdallani mitään logiikkaa, koska työni ei ole minulle mikään sivubisnes vaan ainoa tulonlähteeni ja pääasiallinen työni. Sain kaiken takaisin. :) Kiitos Jumalalle tästä!
- uomiehenkaveri
Mitä ihmettä! Ulosoton kanssahan voi AINA neuvotella ja sopia itse maksuajat. Ja kaikein parasta on tietty, että hoitaa aina asiansa niin, ettei laskut mene edes ulosottoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243979Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1293148Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533112HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen472574Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592375Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362202KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904