Adventistipastoritkin lausuvat saatanan-nimeä puhujakorokkeelta mielellään. Syykin on selvillä. Kiroilulla positiivisia vaikutuksia:
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/seitseman-syyta--miksi-kannattaa-kiroilla-tyopaikalla/MFJjsW8v?ref=iltalehti:6c00&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=1.199496494.1833678513.1465371459
On hyvä sadatella.
6
68
Vastaukset
- portto-Baabel
Niin, positiivinen kuuleminen, kenen herran vaikutuksesta kukin tekee.
On hyvä sanoa, että Saatanako sinua aina vie teoissasi eteenpäin.
Näin tämän herran nimen esiintuominen avaa ymmärrystä kuulijassa.
Satana - Satan - vastustaja . Siis oikea nimi on hyvä tuoda esiin puhujakorokkeelta.
Siis mikä mättää??? mieltäsi
Kiroilu on hieman erinäköistä ja tarkoitusta, vai olisiko siinä, että jotkut huutavat herraansa.? - tässä maailmassa - lässyttäjille
Aloittajan valheet eivät hetkauta.
- se.on.näin
Kato vaan! "pyhpyh" on vaihtanut jälleen nimimerkkiä? Nyt "lässyttäjille" vaihteeksi? "pyhpyh" käyttikin toistuvasti tuota nykyistä nikkiään lauseissaan.
Aloittaja toi esiin vain sen, mitä Asiaa tutkinut Amy Zile sanoo, että kun ihmisten ”emotionaalisen innostuksen” tasoa nostetaan, heistä tuli taitavampia kiroilijoita.
Tämä tarjoaa kokeellista tukee sille teorialle, jonka mukaan kiroilu on tunteiden kieli.”
Kiroilu aktivoi aivojen niitä osia, jotka ovat elintärkeitä ”taistelussa tai pakenemisessa”. Siinä riittää, kun kuulee toisen ihmisen kiroilevan. - ImiErkki
Saarnaajan käyttämänä saatana ja helvetti eivät ole kirosanoja vaan viittaavat konkreettisiin asioihin, kuten lauseessa: " Jos kiroilet niin Saatana vie sinut Helvettiin kun kuolet."
Totuus on se, että vain tyhmät itsekeskeiset ihmiset kiroilevat. Useimmiten syy kiroiluun johtavissa tunteissa on itsessä, omissa valinnoissa ja käytöksessä. Tyhmästä päästä kärsii sitten koko ympäristö. - iloinen_naurajaa
ImiErkki kirjoitti:
Saarnaajan käyttämänä saatana ja helvetti eivät ole kirosanoja vaan viittaavat konkreettisiin asioihin, kuten lauseessa: " Jos kiroilet niin Saatana vie sinut Helvettiin kun kuolet."
Totuus on se, että vain tyhmät itsekeskeiset ihmiset kiroilevat. Useimmiten syy kiroiluun johtavissa tunteissa on itsessä, omissa valinnoissa ja käytöksessä. Tyhmästä päästä kärsii sitten koko ympäristö.Voi vittu!!! :-)
- HELL-pastori.Erkki
iloinen_naurajaa kirjoitti:
Voi vittu!!! :-)
Voi kyrpä!!!! :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2022133
- 1341178
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa22824- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 9532
