Punainen voi

Viimeaikoina on pudonnut jonkin verran sitä esipaistettua valkoista leipää. Eli sitä, jossa on se napakkakuori ja ei ollenkaan hiivapöhkylää ja jauhojuhpulaa. Päällisenä on mennyt halpisrasva rypsi-voi. Päällisen päällisinä on mennyt klassikkosarjoista halpis edam-tyyppinen juusto ja kuivat vesikinkut
Valinnat kinkkujen maailmassa ovat olleet aika onnistuneita. Juustot eivät ole olleet ihan buenot. Joista n-kurkiainen epäilee lähinnä tietyn juustoerän kylmäketjussa tapahtuneita ongelmia. Myös rypsi-voi ei täytä moniakaan niistä elementeistä, jotka kuuluvat suun napakkaan tuntumaan. Ainoastaan tuotteen esimaku on ihan jees. Ehkä sellainen rasvaisen kermainen, mutta jo tuotteen keskimaku antaa ymmärtää, että se taittuu keinotekoisuuden maailmaan. Joka onkin jälkimaussa todella voimakkaana, yhä voimistuen ja pitkään esillä.
Myös n-kurkiaisen mieltä ilahduttanut tapahtuma sattui eräässä elintarvikeliikkeessä. Nimittäin sinne oli tullut punaista voita 500 grammin puketteina. Voitte vain arvata pyörikö n-kurkiainen paketin ympärillä kuin kissa kuuman puurolautasen? Ja pitkään piti asiaa pohtia. Mutta lopulta 2.96€ hintapyyntö teki unelmista tällä hetkellä toteutumattomia. Vaikka viidensadan grammin voipaketista olisikin riittänyt iloa ja riemua todella pitkäksi ajaksi. Niin silti valinta piti sillä kertaa kohdistaa kananmuniin. Mutta ajatelkaa, että punainen suolavoi on tehnyt come bacin? Tosin tietysti rasvalaarin kalleimpana tuotteena, mutta kuitenkin ihmisille, joilla on varallisuutta tarjotaan mahdollisuus punaiseen voihin. Ja se on jo paljon se, sekä todella merkittävä seikka ihmisten elämässä makumaailmaan. Ja sitä myötä koko elimistöjen ja mielten tervehtymisissä, että keinoruokaa ei tarvitsisi enää kenenkään syödä. Vaan rasva, läski, paistinsilava, punavoi, punamaito jne. voisivat palata takaisin. Tarvittaessa todella runsaillakin suolaropseilla.

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nälkä.tässä.tulee

      Ja se suola taas. No, eipä silti, mainitsemasi tuotteet saisivat kyllä palata myyntiin, onhan se jo tutkittu juttu, että alkuperäiset, mahdollisimman vähän käsitellyt tuotteet ovat terveydelle kuitenkin parempia, niitä pitää käyttääjoka tapauksessa harkiten.

    • kevyesti.kesällä

      Läski ja silava, ei kiitos. Vuosia sitten ostin punaista maitoa kun se sininen oli loppunut. Lasillisen yritin juoda sitä punaista maitoa, mutta en saanut juotua niin rasvaista. Maito siis jäi käyttämättä, kaadoin sen viemäristä alas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      70
      2560
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2016
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1896
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1718
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1270
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      159
      1090
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe