Tässä kuvassa on USA:n kartta. Sandersin voittamat alueet vihreällä. Ne kattavat reilusti yli puolet USA:n pinta-alasta. Clintonin voittamat alueet keltaisella.
Clintonin voittamia alueita ovat etelävaltiot. Niissä Clinton kuitenkin häviää Trumpille, niin kuin valtaosa kaikista aiemmistakin demokraateista on hävinnyt republikaaneille.
Ylhäältä vasten Kanadan rajaa puuttuu vielä väritys tämänpäiväisestä Pohjois-Dakotan osavaltiosta. Siellä demokraattinen sosialisti Sanders voitti jokaisen piirikunnan.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Democratic_Party_presidential_primaries_results_by_county,_2016.svg/500px-Democratic_Party_presidential_primaries_results_by_county,_2016.svg.png
Clintonin voittamia alueita ovat etelävaltiot. Niissä Clinton kuitenkin häviää Trumpille, niin kuin valtaosa kaikista aiemmistakin demokraateista on hävinnyt republikaaneille.
Ylhäältä vasten Kanadan rajaa puuttuu vielä väritys tämänpäiväisestä Pohjois-Dakotan osavaltiosta. Siellä demokraattinen sosialisti Sanders voitti jokaisen piirikunnan.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Democratic_Party_presidential_primaries_results_by_county,_2016.svg/500px-Democratic_Party_presidential_primaries_results_by_county,_2016.svg.png
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kartta löytyy myös täältä, mikäli suora linkitys ei toimisi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_presidential_primaries,_2016#Schedule_and_results_of_primaries_and_caucuses
Sivun alaosassa otsakkeen Maps alta kolmas kartta ylhäältä. Tai etsi hakusanoilla: "Results by county, popular vote".
Ei huono. Sossujen kannatus kertalaakista 500-kertaistui. Päästään rakentamaan työläisten ihannevaltiota uudestaan, kun se jäi kesken Rooseveltilta. Amerikkalaiset ovat aikaansaapaa väkeä. Kun kerran asiaan tartutaan, niin ei jäädä jahkailemaan.
Amerikkalaiset luottivat siihen, että oikeistolainen SIIRTOMAAPOLITIIKKA takaa heille töitä, jos ei sotakoneita rakentamassa, niin palkkasoturina rättipäitä ja vinosilmiä tappamassa.
Tämä meno ajoi tämän Impperialistin taloudelliseen KONKURSSIIN.
Kapitalismi noin laajemminkin, on selkä seinää vasten, se nyt on päivän selvästi nähtävissä:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14326816/elamme-2000-luvun-erikoisinta-aikakautta
Ilmastonmuutos muuttaa kaiken.
Li Andersson ja Bernie Sanders ovat ilmastonmuutoksen ajan poliitikkoja. Vanhat väärintekijät väistyvät.
Tietovuotaja Edward Snowden: Ilmastonmuutos on CIA:n luoma kusetus
“I have documents showing that the CIA invented the whole thing,” claims Edward Snowden. “Global Warming was invented to both scare people, and divert their attention from other human-made dangers like nuclear weapons. The CIA gave millions of dollars to any scientist who would confirm the theory, so many unscrupulous scientists did what they were told in order to get the money. Now, there is so much fake data to confirm that Global Warming “exists”, that they actually convinced everyone that it was real.” - Edward Snowden
Lähde: http://www.usapoliticstoday.com/edward-snowden-global-warming-invention-cia/
Ettekö te vasurireppanat vieläkään ymmärrä, että teitä on höylätty kokoajan kovaa kakkoseen?
"Suomi24:n ilmastonmuutospalstalla minulle tuntematon nimimerkki kertoo että ilmastonmuutos on CIA:n huijaus, jonka Edward Snowden on paljastanut. En halua kyseenalaistaa tietolähteen ilmastoasiantuntemusta, mutta tarkistan annetun linkin.
Se vie Uuteen Maailmanjärjestykseen tai sen vastarintamaan. En halua kyseenalaistaa tietolähteen ilmastoasiantuntemusta, mutta tarkistan annetun linkin. Se vie luotettavalta kuulostavalle USA Politics Today sivustolle. USA Today on mielestäni arvostettu lehti Yhdysvalloista, joten lehtimiesten seulaan voisi jotenkin luottaakin. Paitsi, ettei kyse olekaan USA Today -lehden nettisivusta, vaan ihan toisesta sivustosta.
Vaikka haluaisinkin kyseenalaistaa tietolähteen ilmastoasiantuntemuksen, en silti löydä netistä sen antamaa lähdettä, Moscow Tribunea. Sen sijaan löysin tämän. Tämä väärennösten palajstussivusto väittää uutisen alkuperäislähteeksi keksittyjen uutisten World News Daily Report -lehteä, eikä aiheetta.
Jos aikaleimoihin on uskomista, World News Daily Reportin uutinen on alkuperäisempi kuin USA Politics Todayn uutinen. World News Daily Report kertoo itsestään mm. näin: ”WNDR assumes however all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content.” Suomeksi: WNDR ottaa kuitenkin täyden vastuun artikkeleidensa satiirisesta luonteesta ja niiden sisällön kuvitteellisuudesta.
Ilmeinen uutisankka on voinut tässä tapauksessa syntyä ihan vain mielikuvituksen leikkinä, mutta sen levittäminen on jo ollut tarkoitushakuista. Sietääpä varoa noita herkkäuskoisia tai vääristeleviä lähteitä ja ennemmin lukea suoraan World News Daily Reportia.
https://roskasaitti.wordpress.com/2016/03/18/ilmastonmuutos-cian-keksinto/
Juuri näiden takia maailma pelastuu hhhe mitähän toi tuntematon jaksaa tätä vääntää Sandesista,ukkohan on hävinnyt ja toivottavasti Clintonista tulee Presidenti paras vaihtoehto kahdesta huonosta .
Vielä typerämpää on tämän nimimerkki tuntemattomansotilaat henkutus "demokraattisesta sosialismista." . Kyseinen liikehän on paljastunut multimiljardööri ja sijoituskeinottelija George Sorosin ohjailemaksi kusetukseksi, jonka kaikki aidot vasemmistolaiset kiertävät kaukaa.
Minkähänikäisen kommentoijan edellinen viesti mahtaa olla ... :)
Li Anderssonin CV kertoo, että hän on työskennellyt Civil rights defenders- järjestössä. Mielenkiintoiseksi asian tekee se, että kyseisen järjestön päärahoittaja George "silloin kun kaduilla virtaa veri, on paras aika sijoittaa" Soroksen The Open Society Foundations (OSF)(!) Mitä tästä pitäisi ajetella?
Kai sitä että systeemi kouluttaa edustajansa ja hoitaa myös sijoituspuolen ?
Niinhän on myös muualla. Henkilöhistoria on mielenkiintoista. Kannattaa katsoa missä kukin on koulutettu ja mistä on nousupaikka saatu.
Myös Hendrik Ilves oli "Radio Free Europan" propagandisteja ja Auguste Pinochet amerikkalaisen upseerikoulun oppilas. Joten se niistä "Tefenssistä" ?
Toki ajatella vielä toistaiseksi saa mitä hyvänsä !!
Civil rights defenders -pesti oli ilmeisesti ikään kuin Andersson esittäytyminen ja työhönottohaastattelu rahaeliitille. Ilmeisesti homma meni hyvin, sillä on tuskin sattumaa, että heti tämän jälkeen oikeistolaiset mediajätit Sanoma ja Bonnier sekä myös Yle alkoivat apinan raivolla nostamaan tätä suurelle yleisölle tuiki tuntematonta tyttöstä parrasvaloihin...
Anderssonista tulee väistämättä mieleen S-A Siimes. Historia toistaa selvästi itseään.
Tästä pitäisi ajatella että olet kaheli.
Enough is Enough. USA:n kansa on saanut tarpeekseen vapaakauppapaskanjauhajista.
Jos näin on, niin sittenamerikkalaiset äänestävät Clinton ja Sandersin sijasta Trumpin presidentikseen ( ja hyvä niin):
http://vastavalkea.fi/2016/03/13/miksi-trump-voittaa-presidentinvaalit/
Trump on liikemies ja ajaa omaa etuaan.
Toinentoistaan hullumpi tulee tilalle tää nokikeppi on samanlainen sotahullu kuin edeltäjänsä itselle lienee yhdentekevää kenestä tulee Presidentti .
Meillä ollaan vielä otsikosta jäljessä, mutta kepumafia kaadetaan kun yhteistyössä toimitaan.
Ilmastonmuutos muuttaa kaiken. Oikeisto on taantunut menneille vuosisadoille.
Llahjusrahalla ei toteuteta kansanvaltaa vaan yhtiövaltaa ja harvainvaltaa. Sipilä edustaa Suomessa yhtiövaltaa ja harvainvaltaa.