Paavola kertoo, että eräät suomalaiset seurakuntien johtajat saavat kuolemantuomion. Syntiin langenneet seurakuntien johtajat surmataan. Tämän asian Petri Paavola kertoo uusimmassa artikkelissaan 'Ajatuksia Raamatullisesta paimenuudesta'.
Petri Paavola sanoo seuraavaa: "Tulevina päivinä jotkut kehnot paimenet tullaan tuomitsemaan sellaisella tavalla, että Herra ottaa heidät pois tästä ajasta kuoleman kautta, koska he eivät halunneet tehdä parannusta pahoista teoistaan." Paavola uhkaa seurakuntien johtajia myös sillä, että he sairastuvat.
Kun lukee Paavolan artikkelin kokonaan, niin siitä saa sellaisen kokonaiskäsityksen, että iso osa suomalaisista seurakunnista on langennut sellaiseen syntiin, että niiden paimenet surmataan syntien takia.
Oli Petri Paavolan puhe oikeaa tai väärää, niin herää kysymys, millä valtuuksilla Petri Paavola moista puhuu? Millä valtuuksilla Petri Paavola jatkaa ankaraa muiden arvostelua, vaikka Petri Paavola on todistettu olevan itse väärä profeetta? Mitäs jos Petri Paavola itse kuolee muiden syntisten pappien joukossa?
Jumalan oikea profeetta Elia voitti ja jäi itse henkiin sekä nousi taivaaseen näkemättä kuolemaa. Karmel-vuori oli paikka, jossa selvisi, kuka on oikea ja kuka väärä profeetta. Petri Paavolan ankara arvostelun linja on koventunut. Petri Paavola on kutsunut seurakuntien johtajat kamppailuun Karmel-vuorelle.
P. Paavola uhkaa seurakuntien johtajia kuolemalla
4
286
Vastaukset
- mttoikeaosoitesulle
Höpö höpö. Etkö osaa lukea vai onko luetun ymmärtämisessä vikaa? Paavola ei ole ketään uhannut. Lue Raamattua niin selviää sullekin.
Jollakin on nyt pahasti mennyt herne nenään ja saanut Paavola pakkomielteen. Onko jotakuta idoliasia kenties nyt pahasti loukattu ja et pääse siitä yli? - Totuus.on
Tunnen Paavolan Petrin. Ei hän ole kovin paljon harhassa. Vähemmän kuin sinä.
- hiutuuk
Petrillä ei ole ilmestyksen henkeä mutta kova halu ohjata.
- Anonyymi
Petri Paavola on juuri opettanut (28.7.2021), että jos jäätte helluntaiseurakuntiin, te saatte sairauksia ja kuolemaa päällenne. Paavola haluaa, että lähdettä helluntaiseurakunnista pois ja liitytte yhdeksi paikallisseurakunnaksi, mutten tulee kuolema.
Petri Paavola, Herätysliike aikakauden päättyminen videosta ajatuksia:
"Kerroin puheessani sen syyn miksi Jumala tulee tuomitsemaan sairaudella ja jopa kuolemalla joitakin uskovia, jotka ovat herätysliikkeiden sisällä. Jumala tulee tuomitsemaan sellaisen uskovan tulevina päivinä olkoon hän herätysliikkeessä (tai niiden ulkopuolella), joka sanoo Jumalan itse asettamaa yhtä seurakuntaa yhdellä paikkakunnalla eksytykseksi, mutta sen sijaan tulee olla hajaannuksessa (eri uskonsuunnissa, eikä yksi niin kuin Raamattu opettaa). Toin myös esille, että jos joku sanoo yhden seurakunnan olevan eksytys, niin sellainen on Jumalan tuomion alla."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3631944Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751304Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831297- 1341167
- 841043
- 90936
- 48853
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118843- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746