Espoon nimistön historiaa, osa 1: Alberga

schutzcorpus

Koska voimakkaan rakentamisen seurauksena perinteinen elinympäristömme on vaarassa painua unholaan, muistutettakoon, että Helsingin seudunkin paikkakunnilla on rikas ja pitkälle menneisyyteen ulottuva historia. Leppävaara, ruots. Alberga, on saanut nimensä 800-luvulla seudulla liikkuneiden arabialaisten kauppiaiden toiminnan seurauksena. Nimittäin, mausteita ja kankaita kauppanneet etelän matkamiehet halusivat ostaa arvokasta lepän kaarnaa, jota käytettiin vuohennahkojen parkitsemiseen. Heidän kielensä arabian sana 'al-barqa', joka tarkoitti parkitsemisainetta, vääntyi myöhemmin ruotsinvallan aikana muotoihin Ala-park[g]a ja myöhemmin Alberga, joka suomennettiin suoraan Leppävaaraksi. Sattumalta vieläpä osuen oikeaan. Tämän johdosta Alberga on nykyisin arabiturismin keskipiste. Kaarnasta punottuja vöitä ostetaan matkamuistoksi niin suuria määriä, että Espooseen (ruots. Asp å, Haapajoki) on alettu tuoda halvempiarvoista haavan kuorta mm. Pieksämäeltä, väittäen sitä alkuperäismateriaaliksi. Siellä sitä tuotetaan pieksemällä katkottuja haapoja ratapölkkyjä vasten liikenteeltä suljetuilla rataosuuksilla. Piekseminen, itäisissä maakunnissa yleinen ajankulu, on toisaalta antanut resiinapitäjälle sen nykyisen nimen (ennen siellä kasvatettiin resiinakasvia, josta puristettiin vaihteistoöljyä). Hommassa tulee usein paljon ns. haavoittuneita. Ratojen sulkeminen taas on saanut paikallisväestön pakkautumaan juniin ja muuttamaan sinne, missä työtä vyönpunonnassa on tarjolla (Katajanokan Vyökujalla oli aiemmin kokonainen linna työläisille), mm. Nokialle, joka sijaitsee heti Albergan kartanon eteläpuolella, konekivääripesäkkeistä luoteeseen. Albergasta länteen sijaitseekin rautatieasema Tuomarila, joka ei viittaa oikeuden tuomioon vaan... no, se olkoon seuraavan oppituntimme aihe. Voitte mennä välitunnille, kunhan ette pieksä toisianne.

7

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-no

      Valmistettiinko Leppäsolmussa kengännauhoja vai mistä tuo nimi?

      Itse Albergan kartano on sokerilaatikoista valmistettu - voi katsoa Wikistä, jos ei usko.

    • Lepuskilainen

      Ihan vaan tiedoksi, että koulussa mulla oli luokan paras arvosana ALGEBRASSA.

    • Jyrätkää_se_jo

      Tuomarila. Niin tosiaan, melkein unohtui. Kasvimaailmassa liikumme edelleen. Kuten tarkkaavainen, etymologisesti valveutunut lukija voi arvata, nimi juontaa juurensa 1970-luvun alkuun. Silloin kyseiseen uudenkarheaan lähiöön eivät poliisitkaan tohtineet mennä ratsaamaan "viljelmiä"; Domarsbyn betoniviidakko sai heidän keskuudessaan kutsumanimen "tuo Marila". Ja loppu ei ole historiaa.

      • Suna-anus

    • Yllättävän mielenkiintoista. Odotan jatkoa.

    • Anonyymi

      Tämä postaus on sitten tiedoksi ihan humpuukia, leppävaarassa ei ole ollut mitään arabialaisia kauppiaita. Nimi tulee 1620-luvulta Albergan kartanosta.

      • Anonyymi

        Siellä oli 1700-luvulla formulakuski Gerhard Bergerin arabiesi-isä Al-Berga, joka veti kaneelikisoissa parhaat kierrosajat. Ilman kypärää ja nomex-pukua.

        Al-Berga perusti nykyisen Maxi-Marketin paikalle kaneelivarikon ja porttolan, siitä siis nimi. KVG.

        Nih.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe