Koska voimakkaan rakentamisen seurauksena perinteinen elinympäristömme on vaarassa painua unholaan, muistutettakoon, että Helsingin seudunkin paikkakunnilla on rikas ja pitkälle menneisyyteen ulottuva historia. Leppävaara, ruots. Alberga, on saanut nimensä 800-luvulla seudulla liikkuneiden arabialaisten kauppiaiden toiminnan seurauksena. Nimittäin, mausteita ja kankaita kauppanneet etelän matkamiehet halusivat ostaa arvokasta lepän kaarnaa, jota käytettiin vuohennahkojen parkitsemiseen. Heidän kielensä arabian sana 'al-barqa', joka tarkoitti parkitsemisainetta, vääntyi myöhemmin ruotsinvallan aikana muotoihin Ala-park[g]a ja myöhemmin Alberga, joka suomennettiin suoraan Leppävaaraksi. Sattumalta vieläpä osuen oikeaan. Tämän johdosta Alberga on nykyisin arabiturismin keskipiste. Kaarnasta punottuja vöitä ostetaan matkamuistoksi niin suuria määriä, että Espooseen (ruots. Asp å, Haapajoki) on alettu tuoda halvempiarvoista haavan kuorta mm. Pieksämäeltä, väittäen sitä alkuperäismateriaaliksi. Siellä sitä tuotetaan pieksemällä katkottuja haapoja ratapölkkyjä vasten liikenteeltä suljetuilla rataosuuksilla. Piekseminen, itäisissä maakunnissa yleinen ajankulu, on toisaalta antanut resiinapitäjälle sen nykyisen nimen (ennen siellä kasvatettiin resiinakasvia, josta puristettiin vaihteistoöljyä). Hommassa tulee usein paljon ns. haavoittuneita. Ratojen sulkeminen taas on saanut paikallisväestön pakkautumaan juniin ja muuttamaan sinne, missä työtä vyönpunonnassa on tarjolla (Katajanokan Vyökujalla oli aiemmin kokonainen linna työläisille), mm. Nokialle, joka sijaitsee heti Albergan kartanon eteläpuolella, konekivääripesäkkeistä luoteeseen. Albergasta länteen sijaitseekin rautatieasema Tuomarila, joka ei viittaa oikeuden tuomioon vaan... no, se olkoon seuraavan oppituntimme aihe. Voitte mennä välitunnille, kunhan ette pieksä toisianne.
Espoon nimistön historiaa, osa 1: Alberga
7
724
Vastaukset
- a-no
Valmistettiinko Leppäsolmussa kengännauhoja vai mistä tuo nimi?
Itse Albergan kartano on sokerilaatikoista valmistettu - voi katsoa Wikistä, jos ei usko. - Lepuskilainen
Ihan vaan tiedoksi, että koulussa mulla oli luokan paras arvosana ALGEBRASSA.
- Jyrätkää_se_jo
Tuomarila. Niin tosiaan, melkein unohtui. Kasvimaailmassa liikumme edelleen. Kuten tarkkaavainen, etymologisesti valveutunut lukija voi arvata, nimi juontaa juurensa 1970-luvun alkuun. Silloin kyseiseen uudenkarheaan lähiöön eivät poliisitkaan tohtineet mennä ratsaamaan "viljelmiä"; Domarsbyn betoniviidakko sai heidän keskuudessaan kutsumanimen "tuo Marila". Ja loppu ei ole historiaa.
Yllättävän mielenkiintoista. Odotan jatkoa.
- Anonyymi
Tämä postaus on sitten tiedoksi ihan humpuukia, leppävaarassa ei ole ollut mitään arabialaisia kauppiaita. Nimi tulee 1620-luvulta Albergan kartanosta.
- Anonyymi
Siellä oli 1700-luvulla formulakuski Gerhard Bergerin arabiesi-isä Al-Berga, joka veti kaneelikisoissa parhaat kierrosajat. Ilman kypärää ja nomex-pukua.
Al-Berga perusti nykyisen Maxi-Marketin paikalle kaneelivarikon ja porttolan, siitä siis nimi. KVG.
Nih.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663333Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.271512- 821359
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.63817Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51656