SUOMI TURVAPAIKKATURISMIN KOHDEMAA

LOSTFINLAND

Taloustieteen professori turvapaikkakriisistä: ”Pahin on vielä edessä – Suomi on ilmeinen kohdemaa”

Asiasta uutisoi Uusi Suomi

Korkea elintaso ja sosiaaliturva vetää ihmisiä puoleensa

Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Virèn kirjoittaa Puheenvuoro-blogissaan, että pakolaiskriisi ei voi mitenkään päättyä lähitulevaisuudessa. Väitteensä tueksi hän esittelee numeroita: vaikka Suomen bruttokansantuote henkeä kohden laskee, se on edelleen 40 000 dollaria, kun Afrikassa keskimääräinen BKT-luku on alle 5000 dollaria.

– Suomen kannalta ”tärkeiden maiden” Afganistanin, Syyrian, Iranin, Irakin ja Somalien yhteenlaskettu väkiluku on 2050 jo 285 miljoonaa. Pelkästään Somalian väkiluku lähes kolmikertaistuu seuraavan 35 vuoden aikana, Virén kirjoittaa.

Virénin mukaan jo pelkästään Suomen elintaso aiheuttaa sen, että Suomi on vaellukselle lähteville kohdemaa.
–Pahin on selvästi vielä edessä: nälänhätiä, sisällissotia ja terrorismia. Valtavat elintasoerot Euroopan ja kehitysmaiden välillä johtavat nykyisessä täydellisen tiedonkulun maailmassa entistä suurempiin kansainvaelluksiin. Se, että Suomi on ilmeinen kohdemaa, ei ole yllätys. Korkea elintaso ja maailman ehkä paras sosiaaliturva vetävät tietenkin ihmisiä puoleensa, hän arvioi.


Virénin mielestä on turhaa luokitella turvapaikanhakijoita pakolaisiksi ja siirtolaisiksi. Miksi siis rimpuilla Suomessa näiden käsitteiden kanssa; varsinkin kun on selvää, että mihinkään toimiviin palautusjärjestelmiin ei päästä!

Professorin mielestä Suomen ikärakenteen ja työttömyyden ongelmat eivät parane maahanmuuttajien määrän lisäämisellä.

– Suomi hädin tuskin selviytyy nykyisen hyvinvointivaltion rasitteista ja on selvää, että nykyisen kaltainen hyvinvointivaltio ei voi kestää kymmenien tai satojen tuhansien maahanmuuttajien lisärasitusta. Jollain tavalla karu totuus näkyy siitä, että samalla kun pakolaisten vastaanottokeskuksiin on rekrytoitu yli 2000 työntekijää, yliopistoista vähennetään tuhansia työpaikkoja, hän kirjoittaa.

Virénin mielestä Suomen tavoite ei ole selvä.

– Haluammeko maksimoida vai minimoida maahantulijoiden määrän? hän kysyy. Ja jos haluamme maksimoida, miten paljon olemme valmiit siitä maksamaan. Ja kuka maksaa ja kuka hyötyy? Ei tarvita korkeampaa matematiikkaa selvittämään sitä, että maahanmuuton hyödyt ja haitat jakaantuvat hyvin epätasaisesti. Ja kai se on selvää, että köyhät häviävät ja pääomapiirit voittavat (ehkä juuri siksi poliittinen vasemmisto näkyvimmin vastustaa maahanmuuton rajoittamista).

Virénin mielestä valtiovalta elää tällä hetkellä päivän kerrallaan ja toivoo, että joku muu ratkaisisi ongelmat Suomen puolesta. Mutta miten tämä kriisi oikein päättyy?

– Tietenkin pakolaisuus loppuu Suomen osalta silloin, kun Suomen elintaso on niin alhaalla, että kukaan ei halua tänne tulla.

2

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PerusHomot

      Syytä timoa jolla on tilauskone kentällä jatkuvasti tankattuna pakolaisia varten.

    • Toisaalta: miksipä sitä ei lähimmäistä auttaisi? Ruotsikin siihen pystyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe