SUOMI TURVAPAIKKATURISMIN KOHDEMAA

LOSTFINLAND

Taloustieteen professori turvapaikkakriisistä: ”Pahin on vielä edessä – Suomi on ilmeinen kohdemaa”

Asiasta uutisoi Uusi Suomi

Korkea elintaso ja sosiaaliturva vetää ihmisiä puoleensa

Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Virèn kirjoittaa Puheenvuoro-blogissaan, että pakolaiskriisi ei voi mitenkään päättyä lähitulevaisuudessa. Väitteensä tueksi hän esittelee numeroita: vaikka Suomen bruttokansantuote henkeä kohden laskee, se on edelleen 40 000 dollaria, kun Afrikassa keskimääräinen BKT-luku on alle 5000 dollaria.

– Suomen kannalta ”tärkeiden maiden” Afganistanin, Syyrian, Iranin, Irakin ja Somalien yhteenlaskettu väkiluku on 2050 jo 285 miljoonaa. Pelkästään Somalian väkiluku lähes kolmikertaistuu seuraavan 35 vuoden aikana, Virén kirjoittaa.

Virénin mukaan jo pelkästään Suomen elintaso aiheuttaa sen, että Suomi on vaellukselle lähteville kohdemaa.
–Pahin on selvästi vielä edessä: nälänhätiä, sisällissotia ja terrorismia. Valtavat elintasoerot Euroopan ja kehitysmaiden välillä johtavat nykyisessä täydellisen tiedonkulun maailmassa entistä suurempiin kansainvaelluksiin. Se, että Suomi on ilmeinen kohdemaa, ei ole yllätys. Korkea elintaso ja maailman ehkä paras sosiaaliturva vetävät tietenkin ihmisiä puoleensa, hän arvioi.


Virénin mielestä on turhaa luokitella turvapaikanhakijoita pakolaisiksi ja siirtolaisiksi. Miksi siis rimpuilla Suomessa näiden käsitteiden kanssa; varsinkin kun on selvää, että mihinkään toimiviin palautusjärjestelmiin ei päästä!

Professorin mielestä Suomen ikärakenteen ja työttömyyden ongelmat eivät parane maahanmuuttajien määrän lisäämisellä.

– Suomi hädin tuskin selviytyy nykyisen hyvinvointivaltion rasitteista ja on selvää, että nykyisen kaltainen hyvinvointivaltio ei voi kestää kymmenien tai satojen tuhansien maahanmuuttajien lisärasitusta. Jollain tavalla karu totuus näkyy siitä, että samalla kun pakolaisten vastaanottokeskuksiin on rekrytoitu yli 2000 työntekijää, yliopistoista vähennetään tuhansia työpaikkoja, hän kirjoittaa.

Virénin mielestä Suomen tavoite ei ole selvä.

– Haluammeko maksimoida vai minimoida maahantulijoiden määrän? hän kysyy. Ja jos haluamme maksimoida, miten paljon olemme valmiit siitä maksamaan. Ja kuka maksaa ja kuka hyötyy? Ei tarvita korkeampaa matematiikkaa selvittämään sitä, että maahanmuuton hyödyt ja haitat jakaantuvat hyvin epätasaisesti. Ja kai se on selvää, että köyhät häviävät ja pääomapiirit voittavat (ehkä juuri siksi poliittinen vasemmisto näkyvimmin vastustaa maahanmuuton rajoittamista).

Virénin mielestä valtiovalta elää tällä hetkellä päivän kerrallaan ja toivoo, että joku muu ratkaisisi ongelmat Suomen puolesta. Mutta miten tämä kriisi oikein päättyy?

– Tietenkin pakolaisuus loppuu Suomen osalta silloin, kun Suomen elintaso on niin alhaalla, että kukaan ei halua tänne tulla.

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PerusHomot

      Syytä timoa jolla on tilauskone kentällä jatkuvasti tankattuna pakolaisia varten.

    • Toisaalta: miksipä sitä ei lähimmäistä auttaisi? Ruotsikin siihen pystyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3713
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2434
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      33
      1973
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      19
      1719
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1679
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1588
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      99
      1546
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1447
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1399
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      95
      1371
    Aihe