microRNA:t kumoavat mutaatiot

http://epigenie.com/age-sequence-and-dna-methylation-are-culprits-of-lactose-intolerance/

Hyödyllisistä mutaatioista puhuttaessa evolutionistien lempiargumentteja on jo pitkään ollut laktoosin sietäminen ihmisillä. Heille on sittemmin pitänyt selittää, että kyseessä on lähinnä kahden geenin (MCM6 ja LCT) yhteisvaikutus ja säätely. Laktaasin tuotannon säätelyyn vaikuttaa erityisesti mekanismi nimeltä vaihtoehtoinen silmukointi.

MCM6 -geenissä hypermetylaation ja esim. stressin/ikääntymisen/viruksen vuoksi tapahtuva geneettinen markkeri, C --> T emäsparivaihdos, on tutkijoiden mukaan syynä laktoosi-intoleranssiin. Kyseinen geneettinen muutos on kromosomaalisesti periytyvä. Erikoista on kuitenkin, että kaikki vastasyntyneet ja imeväisikäiset kykenevät pilkkomaan laktoosia tuosta geneettisestä markkerista riippumatta. Vakavasti otettava tiede tekee tässä vaiheessa aiheellisen kysymyksen: MIKSI? Ja miten on mahdollista, että geenisekvenssiin aiheutunut muutos ei vaikuta oletetulla tavalla? Mutaatiolla ei tässä tapauksessa ole merkitystä.

Syynä ovat genomin säätely- ja tasapainotusmekanismit, joista merkittävimmän ryhmän muodostavat microRNA:t. Nämä lyhyet RNA-molekyylit syntyvät siitä genomin alueesta, jota evolutionistit pitävät roskana, tilkkeenä eli ns. junk-dna:na.

Mekanismi on tieteelle uusi ja siitä on vasta vähän tutkimustuloksia tai havaintoja.

http://news.mit.edu/2016/scientists-illuminate-hidden-gene-transcription-regulator-0526

Se kuitenkin osoittaa, että solun mekanismit on suunniteltu ylläpitämään elämää ja varmistamaan jälkeläisten selviytyminen. Genomin eheydestä ja eliöiden aineenvaihdunnan tasapainosta huolehtivat Jumalan suunnittelemat ja luomat Älykkäät mekanismit. Evoluutioteoria on huvittava satu.

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Evoluutioteoria on huvittava satu."

      Huvittavaa on lähinnä se että sinä vastustat evoluutiosta vain niitä osia jotka koet uhkaksi lapsellisille uskomuksillesi.

      Ja se, että paasaat hyödyllisiä mutaatioita / evoluutioteoriaa vastaan tietämättä evoluutiosta tätä:

      "Perinnöllistä muuntelua tuottavia mekanismeja kutsutaan evoluutiovoimiksi. Mutaatiot tuottavat runsaasti muuntelua, mutta ne ovat sattumanvaraisia ja yleensä sopeutuvuutta heikentäviä, joten merkitys evoluution kannalta on kaiken kaikkiaan vähäinen."
      http://opinnot.internetix.fi/fi/materiaalit/bi/bi2/09_perinnollisyys/08_muuntelun_yhteys_perimaan?C:D=gjbH.exAG&m:selres=gjbH.exAG

      Vielä vähäisempi on se vaikutus että sinä Bible kirjoitat mutaatioista potaskaa pitkin nettiä.

      Mitäpä jos yrittäisit poisselittää tämän, paljon tärkeämmän evoluutiomekanismin:

      "Rekombinaatio tuottaa runsaasti perinnöllistä muuntelua, ja merkitys sopeutuvuuteen on hyvin suuri."

      "Evoluution kannalta rekombinaatiolla on hyvin keskeinen merkitys, koska se mahdollistaa eliöiden geneettisen sopeutumisen muuttuviin olosuhteisiin."
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Rekombinaatio

      Siinäpä sinulle tekemistä koko loppuiäksesi.

    • Tietävä_Kreationisti1

      Jep. Jälleen yksi naula evoluution arkkuun.

      Tämänkin asian kreationismi on muuten ennustanut jo kauan aikaa sitten.

      • Miksi olet alkanut apinoida nimimerkkiäni? Onko tuo rehellisen kreationistin käytöstä vai oletko evotrolli?


    • DRHouse

      Ja taas kerran näemme kretardin valehtelevan silmät päästään. Pelkästään se ei riitä että hän vastustaa evoluutiota evoluutiolla, hän esittää myös valheen että jompi kumpi hänen lähteistään kyseenalaistaisi tai kumoaisi mutaatiot. Asiat ovat valitettavasti toisin:

      “We think these weak and transient clusters are a fundamental way for the cell to control gene expression,” says Cissé, who is senior author on the paper. “If a small mutation changes the cluster’s lifetime ever so slightly, that can also change the gene expression in a major way. It seems to be a very sensitive knob that the cell can tune.”

      Kuten lainaus kretardin linkistä osoittaa, että mutaatioita EI kyseenalaisteta tai kumota, vaan ne vahvistetaan. Kyllä hävettäisi olla aloittaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      64
      7246
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      124
      3969
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3866
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      2974
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      110
      2516
    6. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2335
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2162
    8. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2064
    9. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      7
      1894
    10. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      36
      1750
    Aihe