Keskusta, kykyä riittävästi

Keskustalla on kykyä käytännön tekoihin pelkän huulien heiluttelun sijaan.
12150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuntuu järjettömältä pyöritellä henkilövalintoja mediassa ilman, että kyvykkyyttä arvioitaisiin.

Äänestä

Tarkoitat varmaankin Talvivaaraa. Vai puhutko Juhantalosta ja Vihriälästä sekä Kehittyvien maakuntien Suomesta? Kykyä on tosiaan ollut eikä ole heiluteltu vain huulia.

Äänestä
  • Olen aikoinaan arvioinut noin 10 000 ihmisen kykyä toimia eri tehtävissä. Tuolta pohjalta tiennen mitä tarkoitan.

    Äänestä

  • EMkrvaJombnBESTJOHTO kirjoitti:

    Olen aikoinaan arvioinut noin 10 000 ihmisen kykyä toimia eri tehtävissä. Tuolta pohjalta tiennen mitä tarkoitan.

    Pelleilet varmaan. Vaikka kaheli olet et kai ihan hourulakunnossa. Kun täällä saat olla.
    Ei vaadita paljon kykyä pitää äksiisiä varusmiehille. Aina saman sapluunan mukaan. Taisteluharjoituksessakin vain ylempää annetun suunnitelman mukaan. Sinun tasollasi ylempien valvonnassa, heidän käskyjen mukaan. Aina samaa toistaen. Ilman mitään tulosvastuuta.
    Sellaista se sinun "johtamisesi" on ollut. Liekkö ollut oikeasti edes sitä.
    Sairasta tuo on pelleilyksikin.

    Äänestä

  • EMkrvaJombnBESTJOHTO kirjoitti:

    Olen aikoinaan arvioinut noin 10 000 ihmisen kykyä toimia eri tehtävissä. Tuolta pohjalta tiennen mitä tarkoitan.

    Olet ehkä voinut arvioida 10 000 ihmisen massaa noin pintapuolisesti, mutta et kuitenkaan ole arvioinut heistä jokaista henkilökohtaisesti face to face.

    Äänestä

Sotilaan ammatti vaatii poikkeuksellista kykyä, jota ei kaikilta löydy. Pitää kyetä nopeisiin ja oikeansuuntaisiin ratkaisuihin. Tuo ominaisuus korostuu taistelujohtamisessa. Aikaa jaaritteluihin ei ole.

Äänestä
  • Valitettavasti tuon alituisen kiireen päämääränä on kuitenkin vain päästä johonkin odottamaan.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Valitettavasti tuon alituisen kiireen päämääränä on kuitenkin vain päästä johonkin odottamaan.

    Hehheh! Hyvin sanot. kaikki me tuon todeksi muistamme varusmiesajaltamme, ja me kouluttajinakin toimineet myös myöhemmistä kokemuksistamme. Tuostapa tuli mieleeni muisto peruskurssiajaltani, sieltä rottakoulusta:

    Meillä oli siellä oppilasharjoituksia kulloinkin erikseen annetusta aiheesta. Piti tehdä ensiksi kirjallinen harjoitussuunnitelma tapahtuma-aikatauluineen, ja suunnitelma piti ennen harjoitusta hyväksyttää harjoitusta valvovalla kouluttajallamme. Oppilas S-nen laati harjoitussuunnitelman ja antoi sen hyväksyttävästi. Suunnitelmaan ensimmäiseksi oli kirjoitettu: Sähläystä 5 min. Joukkueenjohtajamme ylil. Laine palautti sen kiukkuisesti ja kysyi, mitä oppilas S-nen sillä tarkoittaa. Oppilas S-nen vastasi: ”kokemukseni mukaan kaikissa harjoituksissa on ensin aluksi viisi minuuttia sähläystä, laitoin sen suunnitelmaan siksi, että harjoitus toteutuisi suunnitelman mukaisesti”.

    Kas, kun et ole jo kapiksi joutunut, jonka kohtalon eräs tuossa ylempänä näkyy saaneen;))

    Hän puhuu taistelujohtamisesta. Missä sodassa ja millä rintamalla lienee johtanutkaan. Ehkä kuitenkin vain pikkupoikien ritsasodassa. Vaarallisempaa sekin, kuin rauhanaikaiset taisteluharjoitukset, ja enemmän oma-aloitteisuuttakin vaativia, kun niissä ei ole edes niitä harjoitussuunnitelmia;))

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Valitettavasti tuon alituisen kiireen päämääränä on kuitenkin vain päästä johonkin odottamaan.

    Sinä et nyt Pysty vain yksinkertaisesti ymmärrä. Joten annetaan olla.

    Äänestä

Kepu? No siitähän on lähdettävä et aina se pettää.

Äänestä

Olet oikeassa. Kepu ei tyytynyt huulien heilutteluun. Kepu laittaa kiihtyvällä tahdilla köyhät kerjäläisiksi. Perussuomalaiset ovat jo kehuneet raivata sitten köyhät kerjäläiset pois, varmaan saunan taakse.
Näyttää tuo köyhän jahti jo olevan niin pitkällä, että pitää köyhien alkaa värväämään vastarintaliikettä tätä persujen ja kepun tappolinjaa vastaan. Kepu, persut ja kokoomus ovat suomen kestapo.

Äänestä
  • Mitenköhän kuitenkin kapi on se jolla on todistetusti pätevyyttä armeijaan liittyvissä asioissa. Miehiä on kahta tyyppiä. Niitä jotka sinun tapaasi vain puhuvat ilman tekoja ja sitten niitä jotka kapin tapaan tekevät ja vieläpä todistavat teknsa epäilijöille.

    Arvaappa huviksesi kumman johtamistaitoihin tällä palstalla enemmän uskotaan. :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


EMkrvaJombnBESTJOHTO kirjoitti:

Keskustalla on kykyä käytännön tekoihin pelkän huulien heiluttelun sijaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu