Natsit ja Hitler

Tummaihoinen ihminen ei amerikassa omannut edes ihmisoikeuksia ja joutui istumaan bussin takaosassa, samaan aikaan kun saksassa 1936 olympialaisissa koko saksan kansa hurrasi ja piti tummaihoista vertaisinaan. Siis aivan käsittämätöntä millaisen kuvan koulukirjojen kirjoittajat ja media ovat onnistuneet Natseista ja Hitleristä luomaan.
7149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Siis aivan käsittämätöntä millaisen kuvan koulukirjojen kirjoittajat ja media ovat onnistuneet Natseista ja Hitleristä luomaan."

No minkälaisen kuvan ne kirjat ovat aloittajan mielestä sitten natseista luoneet? Berliinin olympialaiset olivat vain suuri sirkus jota Hitler johti. Eihän vielä 1936 kukaan tiennyt minkälaisia tyyppejä natsit oikeasti olivat. Moni lakkasi olemasta natsi kun tajusi tämän. Hyvin moni ymmärsi, mutta heidät vaiennettiin, koska Saksa saatiin natsien avulla näennäiseen nousuun. Oikeasti natsi-Saksan talous oli aivan kuralla 1930-luvulla. Se oli tilanne, joka omalta osaltaan ajoi Saksan ryöstelyyn ja valloitussotaan. Mikä olikaan parempi kohde tälle kuin ns. alempiarvoiset ihmiset?

Äänestä

Ei se ole käsittämätöntä millainen kuva pyritään luomaan, vaan se miten helposti kuvat vastaanotetaan ja hyväksytään sellaisenaan, etsimättä totuutta kuvien takaa.

Äänestä

Näin historian valossa on aivan sama mitä mielikuvia natsit ja Hitler itsestään antoivat sillä he aiheuttivat valtavaa tuhoa ja kärsimystä omalla ideologillaan. Jos ei täyttänyt oikein oikeita rotuopin määreitä, niin pikainen tuhkaus odotti.

Äänestä

Jesse Owens oli esimerkki amerikan henkisestä köyhyydestä ,Presidentti ei edes tavannut tätä kultamittalli voittajaa.

Monet mustat ihmettelivät, että natsi sotavangit saivat paremmat olot puuvillapelloilla ja yhteiskunnassa kuin he, jotka sentään olivat amerikkalaisia.

Tuolloin aloitettiin kokeillu, jossa mustat miehet saivat kuppa tautia ja heitä seurattiin useita kymmeniä vuosia, kuinka he levittivät tautia ja kuinka he lopulta kuolivat siihen.
Tri Mengele teki aivan samoja kokeita Auscwitcissa.
Clintonin aikohin asti homma jatkui, kunnes Clinton pyysi anteeksi mustilta uhrien omaisilta.
CIA on antanut 1960-luvulla mustille panttereille huumausaineita, jotta se saisi tuhottua tämän järjestön.
Amerikan häpeä oli rotusorto, aprtheidin hyväksyntä, näihin päiviin asti. Se vei pohjan amerikan uskottavuudelta ja vapaan maailman sanomalta...onneksi siellä on musta presidentti ja amerikka on tänään esimerkki muille, kuinka erilaiset ihmiset kunnioittavat toisiansa...

Äänestä
  • " amerikka on tänään esimerkki muille, kuinka erilaiset ihmiset kunnioittavat toisiansa..."

    Tämä oli varmaan vitsi?

    Amerikkalaiset ovat toiminnallaan aiheuttaneet arabimaissa, aasiassa ja afrikassa suunnattomat vahingot ja kärsimykset, viimeisten vuosikymmenien aikana. Luultavasti vahingot ovat islamilaisen maailman suhteen niin mittaamattomat, ettei enää ole paluuta keskinäiseen rinnakkaiseloon.

    Äänestä

..ettei ne muslimit vaan itse ole aiheuttaneet "mittaamattomat vahingot" "toiminnallaan"...kun olisi kaikki maailman mahdollisuuudet ja rikkaudet..

Äänestä

saksalaiset on nyt varmaan paljon onnellisempia noiden miljoonien kiihkouskovaisten isis raiskareiden seurassa ku sivistyneitten juutalaisten naapureina.
Pääsee sakemannien akat niiten kanssa neitsyydestään jo viimeistään 10 vuotiaina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aatuu kirjoitti:

Tummaihoinen ihminen ei amerikassa omannut edes ihmisoikeuksia ja joutui istumaan bussin takaosassa, samaan aikaan kun saksassa 1936 olympialaisissa koko saksan kansa hurrasi ja piti tummaihoista vertaisinaan. Siis aivan käsittämätöntä millaisen kuvan koulukirjojen kirjoittajat ja media ovat onnistuneet Natseista ja Hitleristä luomaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu