mitä kukakin "lusmu/luuseri" saa sossusta toimeentulotukea?? Kuinka paljon vuokranantajallenne maksetaan asumistukea, asunnosta, jota käytte? Veronmaksajat luulee, että luusereille maksetaan ihan hirveästi, että ei ihme ,etteivät tee töitä ?? KKK omat luuserituet ovat toimeentulotukea 72 euroa, asumistuki vuokrankiskurille 270, vuokra noin 600 pintaan !! Perustulona Kelan markkinatutki vai mikä se on?? Asuntona epäkäytännöllinen pikkuinen kaksio.
veronmaksajilla on vääriä käsityksiä siitä
harmaatalousmies
258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kauniissa pienessä kaksiossa juoppo luuseri vuokralla. Sosiaalisektori maksoi melkein koko vuokran, omavastuuksi paskahousulle jäi 40€/kk mutta jätti senkin maksamatta. Häätöpäätöksen tultua ei suostunut lähtemään asunnosta ja maksatti muuttonsa vuokranantajalla. Nyt on tuokin sika onneksi jo kuollut eikä rasita enää systeemiä mutta harmittaa kun ei tullut pieksettyä sitä jo silloin henkihieveriin. Asunto piti siivota oikein kunnolla ja rojun seasta makuuhuoneen lattialta löytyneisiin kalsareihin oli paskonut, onneksi siivousvaiheessa jo kuivuneen paskan. Tällaiset eläjät tekevät vuokranantajista luuserien mielestä ikäviä ihmisiä. Meille ei ainakaan enää ikinä tule vuokralaista joka ei pysty osoittamaan säännöllisiä tuloja työstä tai eläkkeestä ja maksa 2 kk vuokravakuutta omalta tililtä. Myös tupakointi- ja lemmikkieläinten pitokielto kirjataan vuokrasopimukseen ja jos jompaa kumpaa niistä rikotaan, alkaa saneeraus maksamaan kun tapetit ja maalipinnat uusitaan.
Ja ministeriperhe suunnittelee miljoonien eurojen veronkiertoa vaikka kaikki kaupungin ja yhteiskunnan tuet kyllä kelpaavat.