The Neon Demon (2016)

Veteranfan

Mallimaailman karuun kuvastoon keskittyvä "The Neon Demon" on psykologis viritteinen trilleri.

Nuori modelmalli Jesse (Elle Fanning) kokee LA:ssa kovan nousujohteisen hyppäyksen model-maailman eliittiin,jossa nuoruus ja tuoreus ovat valttia mallinuralle,joka tuntuu olevan monelle mallille kovin lyhytikäinen ammatti.

Ohjaaja Nicolas Winding Refn ei petä fanejaan.
Ohjaaja luo samankaltaista tunnepitoista kuva/ääni maailmaa kankaalle kuin edellinen ristiriitainen "Only God Forgives" elokuva.

Sanomallisuus model mallien elämän asenteellisuudesta ja ihmisen esinellisyydestä välittyy katsojalle komeina värikylläisinä visioina.
Mutta pintaliitoisuuden ei saa hämätä katsojaa.

Ohjaaja Refn tavallaan koettelee jälleen katsojaa arvaamattomilla shokkiefekteillä,joista ei puutu särmää.
Lopun väistämätön konflikti kertoo vain sen asian miten ihminen "syö" toisen pois tieltään.

Elokuvan suurin roisto onkin leffan nimi Neon Demon,joka alistaa jokaisen model mallin alaisuuteensa.
Taatusti vuoden 2016 ristiriitaisin elokuva!!!

TÄHTIÄ ¤¤¤¤¤

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KunnatKnök

      Kylläpä ihmettelen, jollei sekä Refniä että Roy Anderssonia pidetä viimeistään 10:n vuoden päästä sietämättömänä, vanhentuneena tekotaidepaskana.

    • Mauricio

      Kävinpä minäkin katsomassa Neon Demonin, kun luulin sitä jännityselokuvaksi. Enpä muista, milloin olen viimeksi nähnyt näin tylsän, pitkäveteisen ja tyhjänpäiväisen elokuvan. Jotkut kriitikot kehuvat ohjaajan ratkaisuja mm. nekrofiliakohtauksineen, no saattavathan ne olla taiteellisia mutta minä en piittaa tuollaisesta taiteesta. En taatusti mene katsomaan toiste, enkä osta DVD-julkaisua. Viidestä tähdestä yksi; ja jos tätä vertaan viime viikolla katsomaani Kirottu 2:een, niin viimeksi mainittu voittaa tämän tyhjänpäiväisyyden 100-0.

    • kriitikko55

      Sanoisin että "tykkäsin" ja paljonkin,ehkä jopa paras tämän vuoden uutuuksista,hvin ohjattu ja näytelty ja hyvä musiikki,lopussa mentiin kyllä jo liiallisuuksiin.Kutsuisin tätä taideelokuvaksi,niitä on harvoin nykyään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe