..vain näin saamme kokoomuksen nusuun ja pois Kepun palkansaajiin kohdistuneesta ajojahdista..Penttilä puhui uskomattoman hyvin asiaa stillerin showssa...
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En koskaan katso enkä varsinkaan kuuntele Stilleriä. Mitä Penttilä sanoi? Kuka on Penttilä?
Kokoomus ja Demarit on juuri se porukka, joka on paisuttanut julkisen sektorin, niin määrältään, kuin kustannuksiltaan kestokyvyn rajoille.
Verot tapissa, kaikki järjettömän kallista, ostovoima heikko. Sari sairaanhoitajien populistinen palkkojen korottaminen, kilpailuttamalla ja irtisanomalla yksityiseltä sektorilta on johtanut valtion työntekijät palkkajohtajiksi.
Orpo erittäin vaarallinen jees mies, ei koskaan työpäivää. Julkisen sektorin suojatyöpaikoista noussut pikkumies korkeilla koroilla.
Maailma on kuitenkin paha, eikä laiskoja ruoki, globaali maailma laittaa Suomenkin tuhlailun kuriin automaattisesti.
Jakopolitiikan aika on auttamattomasti ohi ja päänsärky ja krapula paha, kun rahat loppuu jakajilta. On otettava velkaa, koska kansa joka on tottunut yltäkylläisyyteen muuten suuttuu.
Sipilä on kyllä Suomen pelastus tästä tilanteesta, mutta laiskuus on syvällä ja siitä nousu vaikeaa. Balttian maat on hyvä esimerkki miten laiskuus ja saamattomuus on koskenut heitä, kommunismin luhistuttua. Yli kolmen vuosikymmenenkin jälkeen joku Romania on surkeaa katseltavaa.
Velkaa valtiolle kertynyt jo yli 100 miljardia, kunnille, yrityksille ja yksityistalouksillekin paljon.
Vähänkin ahkera ihminen niin veroprosentti pelkistä palkkatuloista 50 prosenttia. Kaikesta kulutuksesta yksi maailman korkeimmista Alveista ja kymmeniä muita veroja ja piiloveroja.
Työmailta aina joka viides jollakin vapaalla ja omaa työtä ostaessa firman velotus pakosta n. Nelinkertainen jos riittääkään.
Työttömiä muutama satatuhatta ja tukia, sekä avustuksia lähes kaikille. Kymmenet tuhannet virkamiehet keräävät veroja ja sitten jakavat taas, lähes turhaa työtä ja paljon.
Jos joku edes yrittää parantaa näitä kansantalouden tauteja, niin kuraa ja öykkää niskaan vaan.